Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Európska únia je nemecký projekt - chelemendik.sk

 

Európska únia je nemecký projekt

2021-10-17  (02:54)

 - Európska únia je nemecký projekt

Analytický seriál Michaila Leonťjeva Veľká americká diera


Dlhová kríza eurozóny


Kinetická príčina krízy – to sú ničím nekryté, teda nenaozajstné peniaze. Spôsob liečby  - emisia ešte väčšieho množstva nenaozajstných peňazí. A neobmedzená podpora štátu priviedla k znárodneniu dlhu. Teda to, čo na začiatku krízy bolo problémom bánk, biznisu, sa stalo problémom štátov, teda štátnych rozpočtov a štátnych valút.


Prečo Grécko? Je známe, že Grécko sa ukázalo byť najslabším článkom eurozóny. Ale pritom finančný stav tohto najslabšieho článku podľa formálnych príznakov sa prakticky ničím nelíši od finančného stavu  najmocnejšieho  článku globálnej ekonomiky -  Spojených štátov amerických.

Američania môžu tlačiť peniaze a pokrývať  tým svoje dlhy. Gréci nemôžu. A v tomto bode v podstate celý rozdiel končí.

Gréci nemôžu  znehodnotiť svoje dlhy a nemôžu   znehodnotiť ani svoju menu. Nemajú svoju menu, sú  v eurozóne.

Američania nemôžu znehodnotiť svoje dlhy, pretože chorá svetová ekonomika preukazuje dopyt na ich doláre, aj na ich dolárové  cenné papiere. 
Dolár sa nemôže znehodnotiť, pretože mu to neumožňuje to isté slabnúce kvôli gréckej kríze euro. Nie je to ukazovateľ zdravia dolára, je to valutová zápcha.

„Keď štátny dlh  začína byť takých rozmerov, že je nemožné ho vyplatiť, buď sa vám podarí ho znehodnotiť, alebo prudko začína rásť hrozba defaultu, - podotýka finančník Michail Jurjev. – Keďže znehodnotiť ho sa nedarí, začína prudko rásť hrozba defaultu. A tá aj rastie.“

Bolo to povedané o Amerike. A na príklade Grécka to jednoducho môžeme vidieť ako na názornej ukážke. Teda valuta je celoeurópska, ale default  grécky. Zatiaľ. V skutočnosti  euro – to  jediná reálne fungujúca inštitúcia jednotnej Európy. Práve preto sa stalo hlavnou obeťou  dlhovej krízy slabých členov Európskej únie.

Eurozóna sa stala obeťou klasického Čubajsovho syndrómu. Po defaulte roku 1998 sa Čubajs priznal: „Jemnú rozpočtovú politiku sme kompenzovali  tvrdou peňažnou.“ To je čosi ako keby sme vysoký vrchný tlak kompenzovali nízkym spodným. A Európska únia v dôsledku svojej amorfnosti a nevyváženosti je nútená robiť to isté. Euro – to je jediná tvrdá inštitúcia v Európe, všetko  ostatné je nevyhnutne mäkké.

Všimnite si, akou evolúciou prešla Európa a obzvlášť Nemecko pokiaľ ide o grécku otázku. V skutočnosti, nemala vôbec na výber. Na jednej strane, je v hre osud európskeho projektu ako takého, na druhej strane, si môže vybrať, či bude pritvrdzovať európsky model do úrovne eura alebo zmäkčovať euro do úrovne celého európskeho systému. Teda v skutočnosti na výber vôbec nemala.

Európska únia, ak dáme nabok druhoradé detaily, je v podstate svojej nemecký projekt, štvrtá ríša v maximálne politicky korektnom balení

Postupne začalo byť celkom očividné, že Nemecko – to je skutočné jadro  a v podstate jediný motor Európskej únie. Áno, Nemecko  platí najvyššiu daň, ale v konečnom dôsledku platí za seba. Európska únia, ak dáme nabok druhoradé detaily, je v podstate svojej nemecký projekt, štvrtá ríša v maximálne politicky korektnom balení.

Pre Nemecko je Európska únia ani nie tak krycí manéver, ktorý mu umožňuje sublimovať povojnové politické komplexy, ako privilegovaný trh. Práve vďaka a európskemu projektu Nemecko do poslednej chvíle zostávalo najväčším na svete exportérom, uvoľniac miesto Číne až v dôsledku krízy.
V konečnom dôsledku celkový rozmer pomoci, prisľúbenej Grécku, ktorá  sa natiahla už nie na tri, ale na päť rokov - je 110 miliárd eur. Grécko  sa zaväzuje behom tohto obdobia ušetriť 30 miliárd eur prostredníctvom zvyšovania daní, spotrebnej dane a znižovania platov a dôchodkov. V dôsledku toho dlh Grécka vo chvíli záchrany by mal dosahovať 140% v pomere k jeho HDP oproti súčasným 115%.

Je jasné, prečo grécky plán nevyvolal nadšenie nielen u gréckych zamestnancov, ale ani u investorov, čo očividným spôsobom ukazoval kurz spoločnej európskej meny. Takže k plánu záchrany Grécka bolo nutné pridať ešte aj grandiózny plán záchrany eura.

Stabilizačný fond pre podporu krajín EÚ, ktoré  sa ocitli  v kritickej situácii bude tvoriť 750 miliard eur, teda približne trilión dolárov. S pomocou týchto prostriedkov európska Centrálna banka už zahájila rozsiahle skupovanie dlhopisov krajín eurozóny.

Európske trilióny, plán neobmedzenej podpory a deficitných rozpočtov Európskej únie, nazvime ho povedzme  "Trichetov-Barrosov plán“, je totožný s plánom Paulsona-Geithnera.  V podstate aj svojim rozmerom, aj významom.  Teda euro je nútené dobehnúť a predbehnúť dolár, tvrdá inštitúcia eura je nútená sa zjemniť na úroveň amerického FRS.

Zdalo by sa, choroby eura  - to je záchranná čarovná palička pre dolár, utrápený neobmedzenou emisiou.

Leonid Waldman:
„Dolár si v skutočnosti dovoľuje byť natoľko slabý, nakoľko mu umožňuje byť slabým euro.  V tomto ohľade sa akoby navzájom strážia. A realitou tohto sveta sa stala  konkurenčná devalvácia. Všetci sa snažia spraviť svoju valutu čo najlacnejšou.“

Teda upevnenie pozície dolára je pre Američanov nevýhodné  - dlh je čoraz drahší a export tiež a je objektívne výhodný pre európskych exportérov. Pritom obyčajné  regulovanie nefunguje. Európa nemôže zvýšiť úverové sadzby,  pretože je aj tak v hlbokej depresii,  Američania nemôžu sadzby znížiť, keďže už sú nulové. Ak to bude takto pokračovať naďalej, zapojí sa ďalší regulátor, ktorý bude jednoduchší a hrubší.

V skutočnosti, osud súčasného finančného systému nezávisí od toho, či sa dolár prepadne vo vzťahu k ďalším druhoradým valutám. Kým žije tento, v podstate svojej dolárový systém, dolár vždy bude najhlavnejší. To v žiadnom prípade neznamená, že dolár je zdravý a že aj systém je zdravý.

Problém je v tom, že architektúra aktuálneho finančného systému neumožňuje sa zbaviť nenaozajstných peňazí  a spojených s nimi nevyliečiteľných problémov. Zato umožňuje Američanom tieto peniaze tlačiť  v neobmedzených množstvách. To je v podstate svojej jediné, čo môžu robiť.


Všetky časti seriálu nájdete TU 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |