Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Európska únia a sebadeštrukcia Bulharska - chelemendik.sk

 

Európska únia a sebadeštrukcia Bulharska

2020-01-28  (04:05)

 - Európska únia a sebadeštrukcia Bulharska

13.10.2014

Vladislav Gulevič 


Prezident Bulharska Rosen Plevneliev, zastupujúci stranu GERB (Občania za európsky rozvoj Bulharska ), v interview pre nemecké noviny Frankfurter Allgemeine Zeitung upútal na seba pozornosť, označiac Rusko za „nacionalistický a agresívny štát“. Týmto „mladý Európan“  Plevneliev predbehol lídrov starej Európy. 


Medzičasom procesy, prebiehajúce v Bulharsku, nadobúdajú čoraz ničivejší charakter. Krajina sa naháňa od jedných predčasných volieb  k druhým a naďalej odmieta výhody spolupráce s Ruskom. Položia si niekedy Bulhari otázku či má všetko toto znamenať „európsky rozvoj“?

V politike GERB vždy boli prítomné protiruské smerovania. Súhlas s účasťou na projekte dopravy plynu Nabucco, ktorý obchádza Rusko; nominálny súhlas s účasťou na projekte Južný potok, ktorý bol potom  doplnený na nariadenie Eurokomisie dodatočnými podmienkami; blokovanie bulharsko-ruského projektu výstavby atómovej elektrárne Belene –  to sú len niektoré príklady z praxe vlád, na čele ktorých stoja politici z GERB.

Bulharsko je jeden z najchudobnejších štátov  Európskej únie. Po jeho vstupe do EÚ  v roku 2007 sa tam v tomto ohľade nič nezmenilo. Viac ako to: v mnohých ohľadoch sa situácia zhoršila. Bulhari prišli o letecko-kozmickú vedeckú a študijnú infraštruktúru. Direktívnym spôsobom boli zavreté takmer všetky vysoké školy pripravujúce letcov (bulharským letcom bolo navrhnuté učiť sa v Nemecku a Taliansku), ukončili sa výskumy v oblasti vytvárania potravín pre kozmonautov (socialistické Bulharsko dosahovalo na tejto ceste veľké úspechy).

Bulharský ťažký priemysel  sa ocitol  v rukách nových majiteľov, často zahraničných, ktorí uprednostnili nedvíhať ho na nohy, ale definitívne doraziť, prepustiac robotníkov a preprofilujúc výrobu.


Bulharské poľnohospodárstvo, ktoré predtým prinášalo slušný zisk do štátneho rozpočtu, sa dostalo pod tvrdý nátlak technických požiadaviek Európskej únie. Boli uvalené závažné obmedzenia na export slávneho bulharského tabaku (spoločnosť Bulgartabak)  a parfumérnej produkcie na základe bulharskej ruže, ktorá sa už dávno stala symbolom krajiny.

Nemenej ťažkostí zažíva aj bulharská energetika. Ako príklad môže poslúžiť situácia s jadrovou elektrárňou Kozloduj, ktorá disponuje šiestimi fungujúci energoblokmi, ktoré pred tým dodávali takmer polovicu celej potrebnej elektriny v krajine. Teraz tam zostali už len dva energobloky. Európski úradníci sú spokojní, pretože práve v tak podobe jadrová elektráreň  Kozloduj zodpovedá schváleným bezpečnostným štandardom EÚ. 

Bulharom celkom otvorene naznačujú, že ich krajina môže byť iba krajinou turizmu. Zväčšovať objemy exportu poľnohospodárskej produkcie, rozvíjať strategicky dôležité odvetvia priemyslu  a tým viac prichádzať s nimi na zahraničný trh, konkurujúc krajinám starej Európy, Bulharsku nikdy nedovolia. Zo štátu, ktorý sa spolu so Sovietskym zväzom podieľal na odvážnych vesmírnych projektoch,  sa Bulharsko premenilo – vďaka eurointegrácii – na „chatu Európskej únie“.

Aj napriek očividným stratám krajiny v dôsledku členstva v EÚ, prozápadná  GERB naďalej vedie Bulharsko do slepej uličky. Krajina takmer na 100% závisí od ruského plynu. Rusko  neraz zdôrazňovalo svoj záujem o všestranný rozvoj obojstranných vzťahov s Bulharskom. Politická intuícia mala napovedať bulharskému prezidentovi, že výhody zo spolupráce s Moskvou môžu byť pôsobivé, ale  Plevneliev má svoje záväzky voči Bruselu. Preto práve za jeho vlády Sofia pozastavila pod nátlakom Eurokomisie svoju účasť na výstavbe Južného potoku, hoci zhubnosť tohto kroku pre bulharskú energetiku je očividná. 

Nedávno rumunská vláda, ktorá dôsledne realizuje plán vytvorenia „Veľkého Rumunska“, vyjadrila pripravenosť zväčšiť kontingent NATO na svojom území, vytvoriac spolu s Bulharskom a USA vyučovaciu infraštruktúru na tréning morských posádok. Pravdepodobne sa na súhlase bulharskej strany Rumuni dohodli vopred.

V rámci programu Bulharsko do NATO – 2020 sa Sofia zriekla  nákupu ruských lietadiel a vrtuľníkov, plánujúc zakúpiť použité americké F-16. Keďže Bulharsko nedokáže  vyčleniť na potreby obrany 2% HDP, ktoré požaduje NATO, za vlády skupiny „občanov za európsky rozvoj“ musí súhlasiť s nákupom iba použitých amerických strojov.

Ak berieme do úvahy dávne sympatie Bulharov k Rusom, antiruská politika strany  GERB – to je neprirodzená voľba, podkopávajúca kultúrno-historické základy krajiny. Erózia týchto základov sa prejavuje aj v rastúcej hrozbe islamského extrémizmu. Islamisti už vykonali jeden teroristický útok v Burgase v roku 2012 a v septembri 2014 zástupca šéfa Riaditeľstva pohraničnej polície Jotko Andrejev vyjadril predpoklad, že počas najbližších rokov cez Bulharsko do Európy zamieria státisíce afgánskych utečencov, ktoré dočasne zostali v Iráne, ktorým končí platnosť statusu utečencov. Zostáva aj hrozba prenikania do krajiny cez turecké hranice bojovníkov Islamského štátu.


Zdroj: fondsk.ru 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |