Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Európania vystupujú proti rastúcej americkej jadrovej sile v Európe - chelemendik.sk

 

Európania vystupujú proti rastúcej americkej jadrovej sile v Európe

2020-06-01  (01:48)

 - Európania vystupujú proti rastúcej americkej jadrovej sile v Európe

7.8.2015


Európa je v zajatí amerických jadrových dobrodružstiev. Súčasne päť štátov NATO dostane  v najbližších dňoch od USA taktické atómové bomby s „rozumnou“ náplňou, výmenou za staré, ktoré ležia v skladoch ešte z čias studenej vojny. Odborníci tvrdia, že Američania opäť   ohrozujú svetovú  bezpečnosť a chcú si riešiť vlastné problémy na cudzí účet, kým obyčajní Európania v rovnakom čase začínajú chodiť na protestné akcie.

Nie je to o rutinný tréningový let. Stíhačka F15 nesie jadrovú bombu, aby ju zhodila v polygóne Tonopa v americkom štáte Nevada. Našťastie, bez bojovej časti. Je to moderná vysoko presná jadrová zbraň s digitálne riadená, ktorá dokáže súčasne vystriedať niekoľko typov bômb B61. To vyvoláva veľa sporov v expertných kruhoch, lebo Washington nepriznáva dokonca ani modernizačné práce, ktoré sa vedú. Vraj y zaoberá iba predĺžením životného cyklu starých bômb.

„V Spojených štátoch existuje Obamova politická  línia, ktorá hlása: „nebudeme vyvíjať nové jadrové zbrane s novými vojenskými možnosťami“. Čo potom robím ja, konštruktér jadrovej zbrane, ak mám takéto politické nariadenie? Argumentujem tak, že je to stará zbraň, hoci v nej mením toľko, koľko sa dá, aby som intenzívne zaškolil ďalšiu generáciu inžinierov?“ hovorí šéf Berlínskeho informačného centra pre transatlantickú bezpečnosť“ Otfried Nassaeuer.

Američania plánujú umiestniť „rozumné“ jadrové bomby v piatich európskych štátoch, na existujúcich vojenských základniach v Taliansku, Belgicku, Holandsku, Turecku a Nemecku. Podobné zbrane skorších modifikácií sa tam nachádzajú od čias studenej vojny.

Na vojensko-leteckej základni v nemeckom Bücheli sú uskladnené americké taktické jadrové zbrane – 20 bômb B61 rôznych modifikácií. Každá z nich je oveľa silnejšia než bomba Little boy, ktorú Američania zhodili na japonské mesto Hirošima.

Len čo sa zapne kamera, filmový štáb je stále pod dohľadom. Sleduje sa, kto komunikuje s účastníkmi protestnej akcie, ktorí sa nachádzajú obďaleč.

Títo ľudia iba pred týždňom začali svoju hladovku. Žiadajú odstránenie jadrových zbraní z Nemecka. Medzi nimi je aj miestna obyvateľka Elke Kollerová, ktorá sa súdila s nemeckou vládou, no bezvýsledne.
„Necítim sa bezpečne, tie bomby predstavujú ohrozenie. Môže dôjsť k nešťastnej udalosti, môžu zaútočiť teroristi a ak príde na vojnu, budeme na muške ako prví,“ hovorí Elke Kollerová.

Prečo po skončení studenej vojny v Európe sú vôbec nutné americké taktické jadrové zbrane? Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Západní vojenskí experti hovoria: je to iba symbol americkej prítomnosti a garancií USA Európe. Rusi si myslia – Američania sa iba chcú ochrániť na úkor Európanov.

„Zmeniť Európu na scénu možnej jadrovej vojny a takto upriamiť Rusko a jeho jadrový potenciál na európske problémy, obmedziť alebo vylúčiť ruskú jadrovú silu proti USA,“ hovorí člen korešpondent Ruskej akadémie Konstantin Sivkov.

Diskusie o stiahnutí amerických jadrových zbraní z Európy a podľa prieskumov si to žiadajú dve tretiny obyvateľstva sa vedú celé roky. Riešenie môže byť prijaté v rámci NATO, ale konsenzus neexistuje aj pre pozície nových členov.

„Keď sa NATO rozšírilo na východ a keď také štáty ako Poľsko, pobaltské krajiny, Rumunsko a ostatné vstúpili do NATO, vznikla nová vlna znepokojenia v časti aliancie,“ hovorí riaditeľ projektu pre jadrovú informatiku Federácie amerických vedcov Hans Christensen.

Toto znepokojenie vyplynulo z toho, že USA v prípade, že sa niečo stane, sa nepoponáhľajú na pomoc, situáciu zaviedlo do slepej uličky. Teraz doviedlo k nebezpečnej situácii, keď na leteckých základniach týchto krajín boli dočasne umiestnené stíhačky F16, schopné nanášať jadrové údery na územie Ruska.

„Považujeme za nevyhnutné nástojiť na tom, aby USA umiestnili svoje  taktické a jadrové zbrane na svojom území. To, že doteraz pretrváva súčasný stav, je okrem iného, porušenie dohody o nerozširovaní jadrových zbraní,“ hovorí zástupca riaditeľa inštitút USA a Kanady RAV Pavel Zolotarev.

Tým viac, že provokácie z hľadiska ruských vojenských síl pokračujú. Minulý rok Američania po prvý raz v dejinách poslali do Európy a do veľkej Británie strategické bombardéry B2. Dokonca aj počas útokov na Juhosláviu tieto stroje štartovali len z územia USA. Túto jar sa hra na napínanie svalov zopakovala.

Na tomto pozadí je priam symbolické, že velenie leteckých oddielov bombardérov Stels prijal vnuk a menovec toho istého pilota, ktorý zotrel z povrchu Zeme Hirošimu. Paul Tibbets štvrtý je známy svojim výrokom o tom, že jeho dedo za celý svoj povojnový život nepremárnil jedinú minútu spánku kvôli 150 000 obetiam, ktoré zahynuli jeho vinou.

Zdroj: http://www.1tv.ru/news/world/289380


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |