Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Európania odmietajú vydať sa na krížovú výpravu proti Rusku - chelemendik.sk

 

Európania odmietajú vydať sa na krížovú výpravu proti Rusku

2019-12-02  (13:06)

 - Európania odmietajú vydať sa na krížovú výpravu proti Rusku

12.6.2015


Na pozadí návštevy ruského prezidenta v Taliansku ukrajinský premiér Jevgenij Jaceňuk opäť obvinil Rusko zo snahy rozdeliť Európu. Obavy Kyjeva, presnejšie Washingtonu, nie sú zbytočné. Problém ale nie je v tom, že by Rusko rozdeľovalo EÚ. V Európe všeobecne rastie pobúrenie z tlaku USA, nielen pokiaľ ide o ruskú tému.


Slová o tom, že „USA nás zaťahujú do krížového pochodu proti Rusku, ktorý protirečí záujmom Európy“, čoraz častejšie počuť z úst európskych politikov. Tentoraz to nahlas povedal francúzsky expremiér Francois Fillon.

Podobne hovoria aj mnohí bývalí európski lídri – napríklad, penzionovaní nemeckí kancelári alebo talianski premiéri, ale Fillon nie je žiadny penzista, ktorý si môže dovoliť hovoriť veci otvorene. Je jedným z pravicových lídrov Únie za ľudové hnutie, len nedávno premenovaného na Republikánov a ašpiruje na post kandidáta v prezidentských voľbách v roku 2017. Jeho otvorenosť je dosť výrazná.

„Európa v súčasnosti stratila nezávislosť. USA nás vťahujú do krížového pochodu proti Rusku, ktorý protirečí záujmom Európy. Vyvíjajú tlak na Nemecko, aby ustúpilo Grécku, s cieľom nájsť kompromis čo sa týka Grécka. Nemecká rozviedka sleduje Francúzsko, ale nie tak v záujmoch Nemecka, ako v záujmoch USA,“ povedal Fillon. Dodal, že americká justícia sa stále vmiešava do práce európskych súdnych orgánov a na Blízkom východe USA robia politiku, ktorá protirečí záujmom Európy a predstavuje pre ňu veľké nebezpečenstvo, no európske štáty sú nútené s ňou súhlasiť.

Bývalý premiér súčasne vyhlásil, že striktne  vystupuje proti uzavretiu dohody medzi EÚ a USA o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve (TTIP) v jej súčasnej podobe.

Ako vidieť, Rusko je iba jedným z bodov, v ktorom má Fillon výhrady k USA. Problém teda nie je v tom, že francúzsky expremiér je prorusky naladený (nie je to tak, i keď francúzska proatlantická tlač ho vykresľuje práve takto, zvlášť zdôrazňujúc dobré vzťahy s Putinom), ale v tom, že francúzski politici sú naozaj znepokojení skutočnosťou, že ich krajina čoraz viac stráca suverenitu. Deje sa tak nielen v dôsledku eurointegrácie, ale preto, že USA využívajú inštitúcie EÚ na upevnenie svojich pozícií v starom svete. Eurointegrácia sa nestala združením okolo Nemecka, čoho sa obávali aj vo Francúzsku – ale vedie k tomu, že okrem NATO Anglosasi pripravujú pre Európu ďalší atlantický chomút, tentoraz ekonomický.

Dohoda TTIP, podpis ktorej sa prerokovával na summite G7 možno nevyjde a nepodarí sa ju pretlačiť do konca roka (ako chceli Američania), ale jeho prijatie sa pre Washington stáva hlavnou úlohou v európskych záležitostiach. Európania majú k tejto dohode príliš veľa otázok a aby ich menej kládli, treba stupňovať „ruskú hrozbu“. Všetko ostatné pred týmto strašným nebezpečenstvom bledne. S podpisom sa treba ponáhľať aj preto, lebo ďalšie voľby v európskych štátoch môžu podstatne oslabiť postavenie proatlantických síl, a vtedy sa dohodu TTIP nepodarí presadiť.

Preto podpora jednotného frontu proti Rusku má celkom praktický význam – treba v nej vytrvať až do okamihu ratifikácie TTIP. Je jasné, že európske elity si uvedomujú túto dosť jednoduchú kombináciu a tí, ktorí vystupujú proti studenej vojne s Ruskom a podriadeniu sa USA (presnejšie globálnym korporáciám pod anglosaským diktátom), budú stále hlasnejšie vyjadrovať svoje pobúrenie.

Prezident Hollande prakticky nemá šance na znovuzvolenie v roku 2017 – je to najnepopulárnejšia a najnevýraznejšia hlava štátu v moderných dejinách Francúzska. Hollande dlho váhal s Mistrálmi, ale v závere podľahol tlaku USA a len potvrdil svoju nesamostatnosť. Jeho hlavným súperom je teraz Nicolas Sarkozy. Jeho revanš nie je istý, najmä, ak berieme do úvahy jeho veľký antirating ako bývalého prezidenta (vyšší má len Hollande). 

Najpopulárnejší politik Francúzska – Marine Le Penová (s prevahou získala najviac hlasov v prvom kole), nemôže vyhrať v druhom. Proti nej sa zjednocuje pravica, aj ľavica. No Národný front  suverénne obsadzuje ľavicový priestor, takže časom bude nemožné zastaviť Le Penovú do Elyzejského paláca. Nie však v roku 2017 – Sarkozy sa vytrvalo snaží ukázať ako väčší patriot než Marine. Týka sa to najmä vnútropolitickej tematiky, bokom však nezostáva ani Rusko.

Ak Le Penovú možno označiť sa najviac sympatizujúceho s Ruskom francúzskeho politika  a súčasne najviac antiatlantického, Sarkozy, ktorý má povesť atlantistu, sa snaží ukázať, že aj on je za rozvoj vzťahov s Moskvou. Sarkozy  sa vyslovoval za to, aby Rusku boli odovzdané Mistrály, odsudzoval Hollanda za jeho odmietnutie zúčastniť sa na prehliadke v Moskve 9. mája, zbierajúc tak body na pozadí nesvojprávneho súčasného prezidenta.

Ak aj osobného Sarkozyho mimikry nevzbudzujú dôveru, je nepochybne nútený zohľadniť nálady francúzskej spoločnosti, ktorá je naladená nie na konflikt, ale zblíženie s Ruskom. Navyše, veľká časť elity vystupuje za aktívny odpor proti americkému diktátu a prinavráteniu Francúzsku vlastného hlasu v svetových záležitostiach.

Sú to tak celkom systémoví politickí predstavitelia, ako bývalí prezidenti  Valéry Giscard d'Estaing a Jacques Chirac, či jeden zo zakladateľov sociálnej strany Jean-Pierre Chevèneme, ako aj populárni antisystémoví (z hľadiska súčasnej francúzskej elity) politici, ako Le Pen a líder ľavice Jean-Luc Mélenchon. Všetci spomínaní kritizujú USA a vystupujú proti tomu, čo Mélenchon nazval „rozkrútením antiruskej propagandy“ a „démonizáciou Vladimíra Putina“.

Vo vedení Republikánov iba bývalý premiér Alain Juppé je schopný konkurovať Sarkozymu v rámci kandidatúry na post prezidenta. Vystupoval za potrestanie Ruska a odmietnutie odovzdania Mistrálov (pritom práve Juppé, ako minister obrany podpísal v roku 2011 s Igorom Sečinom dohodu o ich konštrukcii).

Od toho, koho bude Francúzsko voliť v roku 2017 závisí to, do akej miery zostane Anglosasmi kontrolovaný proces eurointegrácie. Ak uvážime antiamerické nálady (a rovnaký proces prebieha v Nemecku), zabezpečiť lojálnosť Francúzska bude veľmi ťažké.

Moskva má záujem o to, aby vo Francúzsku, ako aj v iných európskych štátoch čo najrýchlejšie dochádzalo k obratu smerom k ochrane vlastných národných záujmov – prostredníctvom výmeny vlád, zmeny rovnováhy síl v týchto elitách. Rusi nemajú potrebu nijako zvlášť agitovať Francúzov k priateľstvu – potrebujeme iba, aby nám nebránili robiť vlastnú zahraničnú politiku (nemôžeme im pomôcť získať nezávislosť, ale Američania svojím silným tlakom robia všetko preto, aby došlo k protireakcii). A to, že spolupráca s Ruskom zodpovedá ich záujmom, vedia najlepšie sami.


Zdroj: http://vz.ru/politics/2015/6/11/750230.html


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |