Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Európa sa bude dusiť vo vlastnej šťave - chelemendik.sk

 

Európa sa bude dusiť vo vlastnej šťave

2020-08-12  (13:51)

 - Európa sa bude dusiť vo vlastnej šťave

20.1.2016

Konstantin Voronov o tom, ako Nemecko zmení EÚ

Súčasná politicko-strategická paradigma (ako súhrn základných téz, predstáv, termínov, ktoré zjednocujú a rozdeľujú väčšinu jej členov) v EÚ sa v najbližšom čase môže prudko zmeniť. Príčiny tohto trendu spočívajú vo vleklej politickej kríze —   v ďalšom raste vnútorných a vonkajších rozporov a disproporcií, vleklej ekonomickej kríze, oslabovaní demokracie, deštruktívnych pohyboch popredných politických mocností, stálom protipohybe európskych partnerov vo vzťahu k Nemecku a konkrétne tlaku na Angelu Merkelovú.

Kolínska noc „špinavých rúk“ (vyše 600 oznámení o znásilnení a sexuálnom obťažovaní) a podobná svojvôľa v Berlíne, Štuttgarte, Hamburgu a iných mestách zdanlivo nemala politické dôsledky. Naplno ju však využilo ju však protiislamské hnutie Pegida (Patriotische Europäer gegen die Islamisierung des Abendlandes) na demonštráciu svojho rastúceho elektorálneho a politického vplyvu.

Ihneď po týchto otrasných udalostiach prišlo demonštrovať trojnásobne  viac protestujúcich Nemcov, ktorí sa nechcú pripojiť k paralelným pochodom neonacistov a iných extrémistov. Ukázali, že nemecká demokracia automaticky funguje,  napriek vážnym sociálno-politickým otrasom, ktoré spontánne vytvorili migračné potoky. Medzi čelnými  svetovým politikmi sa tentoraz nenašiel nikto, kto by sa so situáciou vyrovnal lepšie než kancelárka Merkelová. Je  to najefektívnejší nemecký politik, najsilnejší európsky líder, od začiatku krízy stála na čele pri regulovaní gréckeho dlhu, zúčastnila sa  na rokovaniach Minských dohôd, atď. Kolínsky škandál však spôsobil to, že sa dostala do ostrej paľby vnútornej a vonkajšej kritiky viac než inokedy.

Keď aktivisti Pegidy na svojich zhromaždeniach tradične kričia Merkelová - hrozba pre našu krajinu! Merkelová musí odísť!, tieto a podobné výzvy nemajú priame politické dôsledky, hoci vyvolávajú chronické odtrhnutie sa medzi  kresťanskými demokratmi a (CDU) najmä v rámci „bratskej“ bavorskej kresťansko-sociálnej únie (CSU ). Má to hneď niekoľko príčin. Hlavná spočíva v tom, že neexistuje ani jeden politik v в CDU a CSU, ktorý by rovnocenne mohol vystúpiť proti Merkelovej. Napriek nespokojnosti obyvateľstva s migračnou politikou a zmene spoločenských nálad,  Angela Merkelová má stále solídnu podporu elít a širokých kruhov. Napríklad na zjazde druhej hlavnej strany SPD v decembri 2015 v Berlíne, zožala 9-minútové ovácie celej sály za opakované výzvy k „neobyčajnej nemeckej pohostinnosti“ vo vzťahu k migrantom. S árijskou chladnokrvnosťou v svojom prejave pripomenula súvislosť medzi ústavou a humanitárnymi právami utečencov v Nemecku.

Navyše, pravicovo-extrémistické politické rady v Nemecku, na rozdiel od Rakúska   a Francúzska, nemajú charizmatického lídra, ktorý by  efektívne vedel vyjadriť národný protest. Maďarského premiéra Orbána a národno-konzervatívne vedenie Poľska sa dá kritizovať za autoritatívne tendencie, za využitie nacionalistických nálad, ale rozhodne sa ich nedá označiť za fašistov.  Možno namietať proti kritike migrantov zo strany českých a slovenských politikov, ale je veľký rozdiel medzi nimi a rétorikou Pegidy. Na druhej strane, v Česku nie sú až tak zarazení dianím v Nemecku. Zdá sa, že pre  štáty východnej a strednej Európy nie je historicky  zásadne nič nového na nemeckých frustráciách a etnických  vyostreniach.

Ľudia , ktorí boli zodpovední za nedostatočnú prípravu a pasivitu kolínskej polície, boli, ako je známe, prepustení a starostka Henriette Rekerová, ktorá s novoročnými nepokojmi dala do súvislosti „ľahké“ správanie Nemiek,  stratila teraz politické perspektívy. Nemci väčšinou reagovali rozumne a adekvátne. To však neznamená, že to tak bude aj ďalej. Merkelová je nútená pôsobiť v situácii silného tlaku – straníckych a spoločenských rozporov. Na jednej strane sa  zúčastňuje sa verejných diskusiách o tom, ako lepšie integrovať utečencov do nemeckej spoločnosti a na druhej, je nútená čeliť najcitlivejšiemu problému „ženského faktoru“ v migrantskom prostredí. V skutočnosti Merkelová vystúpila so sprísnením migračnej politiky v porovnaní s tým, čo hlásala ešte nedávno. Tento krok rozhodne neuspokojil jej kritikov, ale stal sa novým odrazovým bodom   jej pružnej politiky.

Koncom roku 2015 Angela Merkelová priznala, že Európa nemôže kontrolovať cunami utečencov a migrantov do Európy. Berlín ďalej nedokáže  podnecovať iné členské štáty EÚ nasledovať jeho kurz. Schengenský systém, ktorý mal veľmi širokú podporu, čoraz viac začínajú sabotovať členské štáty EÚ. Pozorujeme rozkol v EÚ v otázke boja s medzinárodným terorizmom, migračnej politiky, východiska z ekonomickej krízy, sankcií vo vzťahu k Rusku, atď. Predseda Európskej rady Donlad Tusk, predseda Eurokomisie Jean-Claude Juncker, ktorí podporovali Merkelovej integračný kurz, začínajú  byť zdržanlivejší. Pre Nemecko bude čoraz ťažšie realizovať svoju líniu, ak napríklad vo Francúzsku si bude Národný front  upevňovať svoje pozície, alebo euroskeptické vedenie Poľska po víťazstve vo voľbách konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť prejde na kritickejšie pozície.

Dve popredné nemecké politické sily ( CDU/CSU a SPD), veľké korporácie a celkovo podnikanie vnímajú EÚ ako dôležitý prostriedok presadzovania nemeckých záujmov. Teraz sa ale stále častejšie otvorene hovorí o tom, že Nemecko musí ísť svojou vlastnou cestou. V minulosti slovné spojenie ako národné záujmy nevyšlo z  úst nemeckých diplomatov a politikov. Donedávna tento termín a samotná téma boli tabuizované.

Ak Európska únia bude oslabovať, jej inštitúcie, štruktúry stratia predošlú efektívnosť a životaschopnosť. Nemci v každom variante nájdu možnosti, aby presadili svoje životne dôležité záujmy. Môže to viesť k tomu, že každý členský štát EÚ  bude robiť svoju autonómnu politiku na hraniciach, a vtedy Schengenské dohody  sotva budú v budúcnosti platiť. Návrh vytvoriť nadnárodné pohraničné sily vyvolal protesty prakticky všetkých členských štátov, dokonca aj Nórska, ktoré síce do EÚ nepatrí, ale je rovnocenným účastníkom  Schengenu. 

Nemecko, podľa všetkého, čoraz viac rozmýšľa v kategóriách svojich vlastných národných a štátnych záujmov vo všetkých štátoch sveta. Nemecko má vynikajúc vzťahy s Čínou. Berlín sotva pôjde na ďalšie vyostrovanie vzťahov s Moskvou, ak by to  malo poškodiť jeho vlastné ekonomické záujmy.

Veľký prvok neistoty destabilizácie v počiatočnom štádiu vnáša do tohto dynamicky protirečivého európskeho obrazu britský premiér David Cameron  a Veľká Británia, ktorá nepatrí, nazvime to jemne, medzi dávnych dobrých priateľov Nemecka. Ak Briti vystúpia z EÚ, posilní to historický  strach v mnohých členských štátoch nevyspytateľným dominovaním Nemecka v Európe. Tento trend môžu ešte viac spoločne radikalizovať euroskeptici a rôzne sily, ktoré vystupujú proti diktátu Berlína a Bruselu.

Nemci však demonštrujú svoju zdržanlivosť. „Hegemónom proti vlastnej vôli“ – taká je pohodlná formulácia prezieravého krytia. Berlín očividne nechce prebúdzať k životu rôzne fóbie o agresívnejšom Nemecku, vládnucom v Európe. Súčasne  však spolkový prezident Joachim Gauck a ministerka obrany Ursula von der Leyenová  (matka 7 detí) široko a verejne  vystupujú  za zvýšenie vojenského rozpočtu krajiny za vytvorenie takých silných nemeckých ozbrojených síl, ktoré by dokázali efektívne operovať na celom svete.

V poslednom roku svojho pôsobenia sa prezident Barack Obama sotva bude príliš zaoberať Európou. Jeho aktivity  na medzinárodnej scéne budú zrejme zamerané viac na Ďaleký východ, kde Kórea, Japonsko a Čína zostávajú málo nevyspytateľnými aktérmi. Boj medzi Saudskou Arábiou a Iránom bude USA zaujímať viac než si Obama želá. Európa sa bude dusiť vo vlastnej šťave. V takýchto globálnych podmienkach sú členské štáty EÚ sú nútené realizovať svoje vlastné národno-štátne záujmy a tak, ako ich on vnímajú. Aké budú v takom prípade záujmy Nemecka, ako budú spoločné dlhodobé orientácie EÚ?

Stručne si zosumarizujme: zdá sa, že v nie tak dlhom čase Európska únia už nebude takou, akou sme ju poznali v minulosti. Jej transformácia v mnohom súvisí so zmenami súčasnej úlohy Nemecka. Ak v čase studenej vojny bol „nemecký problém“ ústredný z hľadiska bezpečnosti Európy – spočíval v spojení NDR a NSR, teraz v postbipolárnom období nadobudol tradičný geopolitický charakter. Teraz „nemecká otázka“ spočíva v charaktere, zámeroch a cieľoch strategického správania  na Európskom kontinente, konkrétne v rámci integračného zjednotenia EÚ.


Zdroj: http://svpressa.ru/politic/article/140331/


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |