Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Európa pri hľadaní plynu sa dostala až do Austrálie - chelemendik.sk

 

Európa pri hľadaní plynu sa dostala až do Austrálie

2020-05-29  (17:47)

 - Európa pri hľadaní plynu sa dostala až do Austrálie

Forbes, USA

Tim Treadgold

Ak nebudeme počítať, že najvyššia hora Austrálie bola pomenovaná na počesť poľského hrdinu Tadeuša Kostiuško, styky tohto štátu s Poľskom môžeme označiť za veľmi obmedzené. Situácia sa však kľudne môže zmeniť vďaka tomu, že v súčasnosti európske krajiny začali hľadanie nových dodávateľov plynu po celom svete.

Tieto dva štáty sú od seba vzdialené  14,5 tisíc kilometrov vzdušnou čiarou a su ešte oveľa ďalej od seba, ak berieme do úvahy námorné cesty, ale Poľsko prejavuje záujem o nákup austrálskeho skvapalneného plynu v rámci svojich pokusov zbaviť sa závislosti na ruskom plyne.

Minulý týždeň jeden vysokopostavený poľský úradník oznámil v interview austrálskej tlači, že vysoká  hodnota dodania skvapalneného plynu cez polku sveta by sa nemala stať „obmedzujúcim faktorom“ a že austrálski exportéri skvapalneného plynu budú môcť využiť plynový terminál, ktorý  má byť otvorený na poľskom pobreží už na budúci rok.

 

Poľsko nie je jediný príklad

Poľsko ani zďaleka nie je jediný európsky štát, ktorý má záujem o nákup prírodného plynu od Austrálie, ktorá behom najbližších niekoľkých rokov predbehne blízkovýchodný Katar  a stane sa najväčším na svete exportérom skvapalneného plynu po ukončení  siedmich nových projektov.

Hlava riaditeľstva Eurokomisie pre energetiku Dominique Ristori taktiež vyjadril záujem o nákup austrálskeho skvapalneného plynu  pre uspokojenie európskych plynových  potrieb.

Zdôraznil, že únia má záujem o vývoj „austrálskeho variantu“ s cieľom diverzifikácie plynových dodávok.

 

Ázia má prioritu

V súčasnosti sa austrálsky plyn nedováža do Európy. Japonsko, Čína a ďalšie ázijské krajiny sú hlavnými konzumentami austrálskeho skvapalneného plynu, objemy exportu ktorého stúpnu o 42% behom nasledujúcich  troch rokov.

Viac ako  100 miliárd dolárov bolo investovaných do siedmych nových projektov, uskutočňovanie ktorých sa začne už tento rok  — ako doplnok tých dvoch  projektov, ktoré v súčasnosti sa už nachádzajú v štádiu výroby.

Očakáva sa, že  Queensland LNG, konzorcium, na čele ktorého stojí japonská spoločnosť  Tokyo Gas a britská skupina BG, behom nasledujúcich niekoľkých mesiacov už začne dodávky plynu, ktorý sa ťaží z uhoľných platní, nachádzajúcich sa pozdĺž východného pobrežia Austrálie, a nie z tradičných nálezísk plynu.

Realizácia dvoch iných projektov ťažby „netradičného“ plynu z  uhoľných platní začne v roku 2016, zatiaľ čo realizácia štyroch projektov, založených na ťažbe plynu z tradičných nálezísk, štartuje  už od budúceho roku.  Prvým z nich sa stane projekt Gorgon, ktorý kontroluje korporácia Chevron a patrí spoločnostiam ExxonMobil a Royal Dutch Shell.

 

Skvapalnený plyn vytláča uhlie 

Vo svojej správe, uverejnenej minulý týždeň, londýnska banka HSBC oznamuje, že do roku 2018 skvapalnený plyn vytlačí uhlie na mieste druhej najdôležitejšej položky austrálskeho exportu. V tomto dokumente sa však nezmieňovalo o perspektívach predaja plynu Európe. 

V analytickej správe, napísanej investičnou bankou Macquarie, taktiež boli vyjadrené pochybnosti ohľadne schopnosti Európy kupovať austrálsky plyn, ktorý je určený pre Áziu.

Autori správy pre Macquarie píšu, že celkovo do roku 2025 energetické potreby Ázie  — aj napriek rastu úrovne efektivity  — stúpnu o 37%, а  objem importu energetických surovín stúpne o 53%, čo tvorí „ekvivalent objemu produkcie  436  jadrových elektrárni.“

„V Ázii bude badateľné zväčšenie deficitu energetických surovín, preto očakávame, že behom nasledujúceho desaťročia ceny energetických surovín v tomto regióne budú stúpať,“ —píše sa v správe  Macquarie.

Vysoký dopyt na austrálsky skvapalnený plyn v Ázii najpravdepodobnejšie znamená, že Európa môže prísť neskoro so svojimi ponukami  — dokonca aj keď dokáže zaplatiť slušný účet za jeho dopravu.

Zdroj: http://www.forbes.com/sites/timtreadgold/2014/11/04/europes-russian-problem-sends-it-on-an-asian-energy-hunt/


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |