Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Európa musí brať Rusko ako partnera - chelemendik.sk

 

Európa musí brať Rusko ako partnera

2020-05-28  (19:36)

 - Európa musí brať Rusko ako partnera

17.3.2015


Oficiálny predstaviteľ maďarskej vlády, štátny tajomník zodpovedný za vládnu komunikáciu  Zoltán Kovács porozprával pre televízny kanál RT o tom, aký vplyv majú antiruské sankcie na Maďarsko, ako sa vedie príprava   budovania  jadrovej elektrárne Paks a tiež o tom, či sa Maďarsko cíti byť ohrozené.

-Jednou z hlavných súčasných tém je téma sankcií, ktoré EÚ zaviedla proti Rusku. Viedli, podľa vás, tieto sankcie k požadovanému politickému výsledku?

– Vidíme, že sankcie mali predovšetkým negatívny dopad na všetky strany, vrátane EÚ aj Ruska. Maďarsko a mnohé iné štáty v skutočnosti  vyhlasujú, že sankciami sa ukrajinská kríza nedá regulovať. Otázku treba riešiť diplomatickými prostriedkami, sankcie iba škodia obidvom stranám.

Európska únia podľa nás nesmie odmietať ekonomické partnerstvo s Ruskom. V tomto okamihu, aspoň pokiaľ vieme, sa nebude uvažovať nad sprísňovaním sankcií. Možno sa bude skúmať otázka   predĺženia platnosti už zavedených sankcií, ale opäť si myslíme, že európske štáty majú  vystúpiť s jednotným postojom a nielen dospieť k dohode s Ruskom, ale nájsť mierové východisko z ukrajinskej krízy.

-Myslíte si teda, že Európa musí mať konsolidovaný postoj, aj v prípade, ak sa tým poškodzujú   záujmy dvoch -troch členov EÚ?

– Jediné,  čo môžem povedať je, že maďarské vedenie sa bude snažiť o vytvorenie jednotnej európskej pozície. Ďalej už bude všetko závisieť od politickej múdrosti hláv štátov, ktoré budú musieť navrhnúť optimálne riešenie.

-Budem teraz citovať výrok vášho premiéra: „Ten, kto si myslí, že európska ekonomika alebo Európa bude konkurencieschopná bez spolupráce s Ruskom a  kto si myslí, že v Európe sa dá garantovať energetická bezpečnosť bez elektronosičov dodávaných z Ruska, si robí ilúzie“. Čo mal na mysli Viktor Orbán spojením „robí si ilúzie“?

–Považujeme za chybný prístup, ktorý teraz pozorujeme v niektorých európskych krajinách a v centre sa samotnej EÚ, ktorý je zameraný na odtrhnutie Ruska. Myslíme si, že Európa, práve naopak, musí vnímať Rusko ako partnera a spolupracovať s ním.

Posledných desať až pätnásť rokov, povedzme to tak, po páde komunistického režimu, sme Rusko vždy brali ako ekonomického  partnera. Pre Maďarsko Rusko vždy bolo strategickým partnerom v oblasti ekonomiky. Rusko zabezpečuje prakticky všetky naše potreby pokiaľ ide o ropu a 80 percent našich potrieb plynu. Preto, na jednej strane, v Európe naozaj musí platiť politika zameraná na diverzifikáciu systému energetických dodávok, ale súčasne, s ohľadom na vyššie uvedené, EÚ musí brať do úvahy osobitné vzťahy medzi Maďarskom a Ruskom.

–V západných médiách si v poslednom čase do maďarského premiéra nekopne  iba lenivý. Orbána označujú za autoritárskeho a prokremeľsky ladeného politika. Americký senátor John McCain nazval vášho premiéra   neofašistickým diktátorom. Vyplýva z toho, že každému, ktorý chce vyzerať v očiach Západu ako zločinec, stačí udržiavať vzťahy s Ruskom? 

–  Poviem, prirodzene,  nie svoj osobný názor, ale názor vlády. Ten spočíva v tom, že sa musíme povzniesť nad takýmito emocionálnymi charakteristikami, lebo v našom chápaní, chránime národné záujmy Maďarska. Nehovorím teraz iba  ako diplomat – musíme zmeniť uhol pohľadu. Ak sa niekto snaží násilne dostať Maďarsko do postavenia, ktoré mu nie je vlastné, a navyše v záujmoch nejakého iného štátu – je to jednoducho nesprávne. My si iba chránime národné záujmy svojho štátu a ako som už povedal, partnerstvu s Ruskom sa nebudeme vyhýbať.

-Povedzme si teda niečo o týchto národných záujmoch. Konkrétne, o uzavretej dohode medzi Maďarskom a Ruskom o budovaní nových energetických blokoch v jadrovej elektrárni Paks. Prirodzene budovanie Paks vyvolalo nevôľu zo strany EÚ – pokiaľ viem, dozorné orgány EÚ môžu uložiť pokutu za jej realizáciu, dokonca môže zakázať jej realizáciu.  Ako bude v takomto prípade postupovať Budapešť?

– Nezaoberáme sa týmito predpokladmi. Iba realizujeme daný projekt v súlade s dohodami s ruskou stranou. Zatiaľ, ako iste viete, sa nachádza v počiatočnom štádiu. Vypracovali sme preňho schému financovania. S ruskými partnermi máme uzavretú rámcovú dohodu, ktorú predtým schválil maďarský parlament. Myslíme si, že jadrová energetika musí byť rovnoprávna s ostatnými odvetviami energetiky a v samotnej EÚ aj  má rovnaké práva.

– Isteže, ale otázkou je, či podľa vás má EÚ právo vetovať tento projekt? Reč teraz nie je o predpokladoch, ale skôr o opatrnosti, ktorá môže byť nevyhnutná vo vzťahu k takémuto strategicky dôležitému projektu.

–Neprestávame udržiavať dialóg s Európskou komisiou a všetkými zainteresovanými orgánmi EÚ. Vychádzame z toho, že tento projekt sa môže a musí vnímať ako podobné projekty v iných štátoch EÚ. Teraz sa napríklad buduje nová jadrová elektráreň vo Veľkej Británii, vo Fínsku sa realizuje dlhodobý projekt s účasťou ruských partnerov. Myslíme si, že náš projekt nevybočuje z tohto radu, a teda nemusí sa skúmať cez nejaký zvláštny filter. Zodpovedá všetkým normám a požiadavkám EÚ a EÚ poskytujeme a budeme poskytovať všetky nevyhnutné informácie o projekte.

–   V súčasnosti NATO rozširuje svoju prítomnosť vo východnej Európe, rozširuje bázy a posiela doplňujúce oddiely vojakov rátajúce sa na niekoľko tisíc. Štáty, na územiach ktorých sa tieto bázy umiestňujú, ich vítajú ako garanta pred ruskou hrozbou. Aj Maďarsko potrebuje takéhoto garanta? Cíti sa vaša  krajina ohrozená?

– Nie, necítime sa ohrození. Historická pravda je taká, že v krajinách východnej Európy sa vytvoril určitý všeobecne rozšírený názor na udalosti – ako následok minulosti, doteraz určujúci vedomie. Na súčasnú krízu však existujú rôzne názory a my to chápeme. Maďarsko doteraz nepožiadalo NATO o zvýšenie vojenských oddielov, ani o upevnenie spolupráce v rámci aliancie.

Zdroj: Vz.ru


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |