Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Európa má sklerózu - chelemendik.sk

 

Európa má sklerózu

2020-11-21  (22:05)

 - Európa má sklerózu

Európa si musí vybrať: rast či pohodlie istoty?


New York - Európa má podľa amerického Wall Street Journalu sklerózu. Áno, tú obávanú chorobu staroby, ktorá postihuje pamäť a výkonnosť. Pokiaľ si nenaordinuje tvrdú liečbu, čaká ju podľa ekonómov stratená dekáda a stagnácia.

Eurozóna, ekonomické jadro zjednoteného kontinentu, totiž zabudlo na sľuby, s ktorými v roku 1999 spúšťalo projekt spoločnej meny.

Lídri celej únie v rátane ich ťahúňov Nemecka a Francúzska odpískali sľubované reformy zoštíhlenia štátu. Táto skleróza podľa prestížnych novín doviedla Starú dámu tam, kde je- s eurom na desaťmesačnom minime, s plnými rukami práce so záchranou rozmaznaného Grécka a ďalšími problémami hroziacimi Portugalsku.

Európe chýba odvaha plávať

Denník preto Európe predhadzuje jej "nechuť posunúť sa smerom k ekonomickému modelu na americký spôsob, ktorý kritizuje za to, že občanov hodí do vody a nechá ich plávať alebo potopiť. "

Práve kvôli rigidnej ochrane pracovného miesta a štedrému sociálnemu štátu sa pritom v eurozóne spomalil rast na 1,7 percenta HDP už dávno pred krízou.

 

Mladá generácia, ktorá po celej Európe stále ťažšie hľadá prácu, tak nesie stále ťažšie bremeno sociálnych výhod na ktorých trvajú starnúce generácie ich rodičov a prarodičov. Vtedy ani teraz ale s týmto tradičným európskym spoliehaním sa na štát nemá nikto chuť niečo razantného urobiť.

Podľa WSJ takéto otáľanie spomalí cestu Európy z recesie a zhorší jej budúcu pozíciu v globálnej ekonomike. "Stal som sa socialistom? Snáď, " cituje WSJ symbolickú otočku konzervatívca Nicolasa Sarkozyho, ktorý vyhral voľby pomocou sľubov pravicových reforiem, aby nakoniec presadzoval štátom riadené hospodárstvo a protekcionizmus.

Porada nad troskami eura a sociálneho štátu

Zo Schröderových reforiem, ktoré znížili podporu v nezamestnanosti a vrátili na trh práce aj dlhodobo nezamestnaných, podobne vycúvala "kancelárka konsenzu " Angela Merkelová.

grécky premiér Jorgos Papandreu
Podľa amerických novín má Európa plné ruky práce s rozmaznaným Gréckom, eurom ale aj Portugalskom. Autor: TASR/AP

Tento štvrtok začali lídri únie na svojom stretnutí formulovať víziu spolku na ďalších desať rokov. Trosky, v ktorých sa pôvodný projekt eura aj sociálneho štátu ocitol tiaž vďaka neschopnosti Európy vymáhať rozpočtové pravidlá, ktoré si sama stanovila, je podľa WSJ pripomienkou, že zmeny sú nevyhnutné.

"Nebudeme mať inú voľbu, než pristúpiť reformám, " pripustil Michael Fuchs, vplyvný zákonodarca Merkelovej Kresťansko demokratickej únie. "Naša administratíva núti zamestnancov pracovať viac, zrýchlime tiež dôchodnkovú reformu, " pridal sa aj prvý námestník prezidenta Sarkozyho Xavier Musca.

Nie trh bez prívlastku, ale flexicurity

"Obmedziť penzie a sociálne dávky len pre tých, ktorí to naozaj potrebujú. Zaistiť, aby schopní pracovali, viac než žili z podpory štátu. Obmedziť obchodné a pracovné zákony, ktoré zhoršujú podnikanie a tvorbu pracovných miest, " doporučuje Wall Street Journal, kde by mala Európa začať.

Pripomína tak opatrenia, ktoré sa podobajú princípu flexicurity, presadzovanému záverečnou správou protikrízového tímu NERV a aspoň verbálne aj Európsku komisiu. "Štrukturálne zmeny sú poslednou veľkou nádejou Európy, " mienia noviny.

Zdroj: aktualne.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |