Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Európa chudobných - podľa miery zvyšovania chudoby v Európe čoraz väčší význam nadobúda otázka potravinovej pomoci - chelemendik.sk

 

Európa chudobných - podľa miery zvyšovania chudoby v Európe čoraz väčší význam nadobúda otázka potravinovej pomoci

2020-01-25  (20:16)

 - Európa chudobných - podľa miery zvyšovania chudoby v Európe čoraz väčší význam nadobúda otázka potravinovej pomociŠtatistická agentúra Eurostat pochybuje o serióznosti sľubov európskych politikov znížiť úroveň chudoby v ich štátoch do roku 2020 na 20 miliónov ľudí. V súčasnosti tento ukazovateľ predstvuje 120 miliónov ľudí. Experti Eurostatu tvrdia, že šesťnásobne znížiť tento počet v priebehu siedmich rokov, navyše v podmienkach nekončiacej sa finančnej a ekonomickej krízy, je veľmi problematické, presnejšie – nereálne.
V tlačovej správe Eurostatu sa hovorí, že bez adekvátnej politiky, ktorá by úplne dokázala zmeniť tendencie v zápase s chudobou, Európa nič nedosiahne. Predkladajúc verejnosti dokument expertov, šéf Eurostatu Walter Radermacher sa zdržal odpovede na otázku, či  EÚ je schopná vôbec poraziť chudobu.
V EÚ  je rozšírený názor, že najväčšiu hrozbu prosperity Európanov predstavuje tzv. monetárna chudoba, ktorá zachvacuje takmer 84 miliónov ľudí. Ukazovateľ monetárnej chudoby odráža číslo obyvateľov, ktorých reálne príjmy sú nižšie než 60% od priemeru v krajine. V Európe si myslia, že táto miera chudoby zaručuje fyzické prežitie.
Napríklad v  Nemecku v roku 2011 podľa údajov štatistického byra DESTATIS 15,8% Nemcov žilo pod prahom chudoby, ktorá sa v tejto krajine rovná tým istým 60% priemerného príjmu, čo predstavuje 940 eur na človeka. Super chudoba! - povie si  Ukrajinec alebo Bielorus. Nebude mať však pravdu, lebo ceny v Nemecku sú neporovnateľne vyššie než v štátoch SNŠ. Začiatkom novembra liter benzínu Super 95 napríklad v Nemecku stál 1,51 eura, chlieb od 1 do 5 eur, kilo hovädzej sviečkovej – 18-25 eur.
Okrem monetárnej chudoby existuje aj materiálna chudoba, ktorá sa prejavuje v prvom rade v nevyvhovujúcich bytových podmienkach a nekvalitných potravinách. Materiálnou chudobou v EÚ trpí 43 miliónov ľudí.
Okrem toho približne 39 miliónov ľudí sú uznaní ako „stojaci sociálne bokom“. Do tejto skpiny patria členovia domácností, ktorých intenzita práce predstavuje menej než 20% potenciálne možnej. Takmer 14 miliónov z nich netrpí  monetárnou alebo materiálnou chudobou, no štatisticky sa považujú za chudobných. Je to spravodlivé, pretože pocit nepotrebnosti niekedy spôsobuje väčšiu traumu než materiálne ťažkosti.
Podľa miery zvyšovania chudoby v Európe čoraz väčší význam nadobúda otázka potravinovej pomoci. Nedávno medzinárodná federácia Červeného kríža a Červeného polmesiaca predložila správu, z ktorej vyplýva, že milióny Európanov nie sú schopní uživiť sa vlastnými prostriedkami. Sú nútení obracať sa o pomoc k charitatívnym organizáciám.
Hlavný redaktor Medzinárodného výboru Červeného kríža Yves Daccord hovorí, že takáto rozsiahla operácia potravinovej pomoci v Európe nebola od čias druhej svetovej vojny. Podľa jeho slov, momentálne v Európe vládne najťažšia humanitárna kríza za posledných šesť desaťročí.
Štatisticky v 22 štátoch Európy od roku 2009 do roku 2012 počet ľudí, ktorí žiadajú charitatívnu pomoc, vyzrástol z 2 miliónov na 3,5 milióna /o 75%/. Dokonca aj v bohatom Nemecku bez potravinovej pomoci alebo bezplatných obedov sa nezaobíde 600-tisíc ľudí.
Niekedy sa ľudia, napríklad ako vo Francúzsku, musia rozhodnúť medzi tým, či zaplatia bývanie alebo radšej požiadajú o charitatívny obed. Napriek tomu, že im hrozí vysťahovanie, tri štvrtiny Francúzov v núdzi uprednostnili bezplatnú polievku.
Prirodzene nikto  nehovorí o masovom hlade v takých prosperujúcich štátoch ako Nemecko, Benelux, Škandinávia, alebo aj spomínané Francúzsko. Ale už v južnom Francúzsku sa vytvára hrozivá situácia. Najťažšia situácia je v Španielsku, Grécku, Taliansku a najchudobnejšom štáte východnej Európy v Rumunsku.
Počet ľudí v Španielsku, žijúcich v absolútnej chudobe, sa od roku 2008 zdvojnásobil a dosahuje 3 milióny ľudí. Veľmi ostrá situácia sa vytvorila v Taliansku, kde v súvislosti s finančnou a ekonomickou krízou sa zatvorilo vyše 100-tisíc podnikov malého a stredného podnikania, čo viedlo k skoku v nezamestnanosti a schudobneniu obyvateľov.
Dve tretiny pobočiek Červeného kríža v štátoch EÚ sú nútené rozdávať potraviny ľuďom v núdzi. Veľmi veľa práce majú pracovníci Červeného kríža hlavne v Španielsku. V roku 2012 Červený kríž rozdal hladujúcim Španielom viac než 33-tisíc ton  potravinovej pomoci. O pomoc sa obrátili až 3 milióny ľudí. Okrem toho Červený kríž v celom rade prípadov pomáhal s platením elektriny, vody a bývania. Materiálnu pomoc dostalo vyše 20-tisíc španielskych rodín.
V chudobe žije kadý siedmy Rumun – vyše tri milióny ľudí. Relatívna úroveň chudoby vyrástla v Rumunsku v posledných rokoch o 40%. Rumunský Červený kríž rozdeľuje potravinovú pomoc už  štvrtý rok. V roku 2012 ju dostalo už 80-tisíc rodín.
Koncom apríla denník The New York Times uverejnil reportáž z Grécka, v ktorom riaditeľ základnej školy Leonidasa Nicos hovorí o situácii v jeho škole. Rozprával o tom, že deti sa už cez prestávky nehrajú, ale celé potulujú okolo školy a aj cez prestávky sa prehrabávajú v odpadkoch, hľadajúc jedlo. Reč je o Pyreu, pracovnej štvrti neďaleko Atén. Rodičia týchto detí si často nedokážu nájsť miesto aj niekoľko mesiacov. Všetky úspory minuli a celé ich jedlo predstavuje obmedzené množstvo cestovín a kečup.
A toto je situácia v Poľsku, kde 2,5 milióna ľudí existuje na úrovni nižšej než životné minimum. Každé tretie dieťa v Poľsku okúsi na vlastnej koži, čo je chudoba. Pre 70-tisíc detí obed v školskej jedálni je jediný príjem stravy za deň, informoval Dzennik - Gazeta v marci tohto roku.
Takmer 8% detí neraňajkuje a neprinesie si do školy nijaké jedlo, - uviedli poľské noviny Rzeczpospolita koncom februára. Najviac sa pravidelne nestravujú deti vo veku od 6 do 12 rokov. To môže znamenať, že celkovo v Poľsku hladuje 800-tisíc detí – uvádza sa v správe Hlad a podvýživa detí v Poľsku, ktorú pripravilo výskumné centrum Maison.
V Poľsku je v súčasnsoti viac než 14% nezamestnanosť. Mimochodom, nezamestnanosť v EÚ dosiahla v septembri rekordných 12,2 % a zasiahla 19,5 milióna ľudí. Nezamestnanosť mladých je ešte horšia – 23%. Je zaujímavé, že na Ukrajine sú tieto ukazovatele lepšie – 8% a 19%.
Veľmi výrazná je korelácia medzi úrovňou nezamestnanosti a problémami detí. V Španielsku predstavuje nezamestnanosť 21% a podvýživa detí 25%. Španielsko, Taliansko a Grécko sú najcharkteristickejšie príklady v tomto smere. Deti skončia školy, vysoké školy a žijú ďalj s rodičmi. Práca nie je – kam majú ísť?
V Grécku ekonomická katastrofa celkom zničila „európske spotrebné vedomie strednej triedy. Spočiatku im znížili mzdy a zobrali  sociálne garancie, neskôr začali prepúšťať bez nároku na odstupné. Drvivá väčšina detí (55%)  v takýchto gréckych rodinách je nezamestnaná. Rodiny sa dostávajú do chudoby a rozpadajú sa. Klesá návštevnosť škôl, kým perspektívy zamestnať sa, miznú. Mnohí mladí ľudia okolo tridsiatky si nenachádzajú prácu. Absencia práce znamená absenciu možnosti založiť si rodinu, mať svoje deti. Synovia  chudobných inklinujú k anarchistom. Zďaleka nie všetci reagujú na neonacistické heslá strany Zlatý úsvit, ale sú pripravení bojovať proti prílevu imigrantov, najmä balkánskych a blízkovýchodných drogových dílerov a kupliarov.
To sú iba niektoré črty sociálnej podoby zjednotenej Európy. V Národných správach lídrov EÚ sa o nich často nehovorí. V Bruseli dúfajú, že prelom na trhu postsovietskych štátov Východného partnerstva (najmä Ukrajiny) prostredníctvom vzniku zón voľného obchodovania a obmedzenia ekonomickej suverenity, umožní Európanom ak aj nie zachrániť ich zhoršujúce sa postavenie, potom aspoň oddialiť sociálne problémy, ktoré sa    na krajiny EÚ valia...

Zdroj: Fondsk.ru


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |