Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Európa bez budúcnosti - chelemendik.sk

 

Európa bez budúcnosti

2021-09-20  (05:06)

 - Európa bez budúcnosti

17.12.20013
 

Vladimir Nesterov 

 

Ešte v lete tohto roku v Bruseli vládla dobrá nálada.  Keď  Eurostat uverejnil štatistiky za II. kvartál, ukázalo sa, že ekonomika eurozóny aj napriek pesimistickým očakávaniam expertov stúpla. Pravda, celkom zanedbateľne  – o 0,3% a prevažne vďaka určitému ekonomickému vzostupu v Nemecku a vo Francúzsku.  Rast najväčších ekonomík Európy tvoril 0,7% a 0,5% ročne. Očakávalo sa, že podľa ročných ukazovateľov HDP  Nemecka sa zväčší o 0,5%.  pravda, HDP eurozóny, ktorý ťahali dole „problematické krajiny“  južnej Európy predsa len klesne –  o tých istých 0,5%.

Tak alebo onak,  prezident Európskej únie Herman Van Rompuy sa poponáhľal vyhlásiť, že „najnižší bod finančnej krízy v Európe už bol prejdený“. А predseda Eurokomisie  Jose Manuel Barroso vyhlásil, že „EÚ prechádza od politiky krízy k politike rastu“. A všetko to sa dialo v tom čase, keď experti hovorili, že radovať sa z „rastu“ je predčasné. Napríklad, riaditeľ analytického centra Bruegel v Bruseli  Guntram Wolff vtedy vyhlásil:  „Rast v celej Európe je zatiaľ príliš  malý, aby mohol nastať zlom na pracovnom trhu.  Nezamestnanosť aj v budúcom roku zostane na tej istej úrovni. Bude treba čas, aby sa situácia zlepšila. ... Myslím si, že štátne investície sú nevyhnutné, obzvlášť v Nemecku. Pozrite, v Nemecku je najnižšia úroveň štátnych kapitálových vkladov  v celej Európskej únii. Je to ohromujúce, že krajina, ktorá tak lacno vie získať peniaze na finančných trhoch, tak málo investuje. Pritom v Nemecku je nemálo problémov s infraštruktúrou, ak sa pozriem, napríklad, na oblasť Porúria…“

Na takýto zvrat však ani v Berlíne, ani v Bruseli neboli pripravení. Pravda, Európska centrálna banka sa pokúsila čosi podniknúť,  napríklad znížila  úverovú sadzbu na 0,25%. Nemecko však, ktoré disponuje najsilnejšou ekonomikou v Európe, tento krok Európskej centrálnej banky  nepodporilo rastom investícií. Poslúchnuc vôľu Berlínu rovnako sa zachovali aj ostatní.

Pozerajúc na finančnú politiku svojich vlád, prijali hru na „lacné peniaze“ aj podnikatelia.  Začali investovať,  no nie do reálneho sektoru, ale do nehnuteľností. To sa udialo vo Francúzsku aj v Nemecku aj v ďalších krajinách. 

Novembrové vytriezvenie

Letný optimizmus bruselských úradníkov sa ku koncu novembra vyparil. Podľa výsledkov  III. kvartálu rast ekonomiky eurozóny sa ukázal byť prízračný  – tvoril iba 0,1% (!). Тakže kríza nikam neodišla. Skôr iba stíchla, aby potom mohla prepuknúť s novou intenzitou. III. kvartál  vyvrátil taktiež aj rozšírený názor  о Európe „dvoch  rýchlostí“. Vraj ak v južnej Európe nie je rast, určite je na severe.  Vôbec to tak pritom nie je – ani jedna z krajín eurozóny sa nemôže dnes pochváliť  viditeľným rastom. Dokonca aj v Nemecku sa prírastok HDP ukázal byť smiešne skromný  – 0,3%, za kvartál alebo 1,3% ročne. Pričom ani tých 1,3%  nemusí nevyhnutne dostať. Ide o to, že v septembri sa výroba už začala zmenšovať. А IV. kvartál začal celkovo neúspešne: v októbri objem priemyselnej  výroby Nemecka klesol o 1,2% v porovnaní so septembrom.

Pritom výroba v spracovateľskom priemysle klesla o 1,1%, výroba spotrebných tovarov klesla o 3 %, а spotrebných tovarov dlhodobého používania – o 4,5%.

„Nemecká ekonomika nedokázala zahájiť štvrtý kvartál na slušnej úrovni. Spoločnosti sú naďalej skúpe pokiaľ ide o investície, čo svedčí o dosť opatrnej prognóze investičnej aktivity behom najbližších mesiacov,“ - okomentoval posledné udalosti ekonóm Commerzbank  Ralph Zolveen.

V konečnom dôsledku je bodom úrazu vyvolaný krízou pád kúpyschopnosti  aj v Európe aj v ostatnom svete. Pre nemeckú ekonomiku, ktorá sa orientuje na export, nastali ťažké časy. Pozoruhodné je, že na novembrovom summite Čína – EÚ, ktorý sa konal v Pekingu, aj Nemci, aj iní Európania, ktorí si zvykli kritizovať čínsku vládu za porušenie „ľudských práv“,  nepovedali na túto tému ani jedno slovo. Je to pochopiteľné: či sa Nemcom páčia čínske pravidlá alebo nie, ale iný tak veľký spotrebiteľ ich produkcie nie je, ani sa nedá predvídať.

O nič lepšia nie je ani situácia v malých krajinách eurozóny. Rakúsko sa dokázalo vrátiť k malému rastu – 0,2%.  Holandsko kompenzovalo pád v prvom polroku, ukážuc rast o 0,3%. Fínsko dosiahlo rast o  0,4%.  Nebádať viditeľné zmeny k lepšiemu ani  v „problematickej“ južnej Európe. Rast v Španielsku je mikroskopický, Taliansko zatiaľ nestúpa a od začiatku krízy jeho HDP poklesol o  25% (!).  V Grécku ako sa aj dalo čakať pretrváva pád, hoci aj nie tak rýchlo ako predtým.

Čo sa týka Francúzska,  tam si vôbec myslia, že „chronický chorý pacient“ Európy už nie je Grécko, ale ich krajina. Pokles HDP o  0,1%  vyvolal čosi ako národný stres.  Veď aj  Nicolas Sarkozy, aj socialista Francois Hollande nerobili nič iné  ako znižovali sociálne výdavky, zvyšovali staré dane a zavádzali nové.  V dôsledku toho nezamestnanosť v III. kvartáli tohto roku stúpla; v radoch mládeže podľa údajov zo septembra tvorila približne 25%.

V Európe na pozadí ekonomických ťažkostí sa rýchlo zvyšuje chudoba.  Podľa údajov sociológov z Eurostatu, v roku 2012 sa na hranici biedy nachádzalo  124,5 milióna osôb. Najťažšia situácia je v Bulharsku, kde chudoba a sociálna izolácia hrozia polovici (!) obyvateľstva. Tesne za Bulharskom nasleduje Rumunsko a Lotyšsko, kde riziku chudoby je vystavených 42% a 37%  obyvateľov. V Litve chudoba hrozí  33% obyvateľstva, v Poľsku - 27,2%, v Estónsku  – 23,1%. Na tomto zozname je treba spomenúť aj Taliansko, kde síce podiel chudobných ľudí nie je najväčší  (29,2%), ale tvorí 18,2  milióna osôb. Taliani tvoria najväčšiu masu chudobných v Európe. 


Оd euroskepticizmu k totálnemu pesimizmu 

Dlhová kríza trvá v Európe už piaty rok   a tvrdé opatrenia veľkého šetrenia, ktoré  museli zavádzať všetky európske krajiny, vyvolávajú rast euroskepticizmu nielen na európskej periférii, ale aj v relatívne blahobytných krajinách na spôsob Nemecka alebo Rakúska.

Výsledky prieskumu, uskutočneného na konci augusta  –  začiatku septembra roku 2013 francúzskym inštitútom Ifop, ukazujú prudký nárast počtu euroskeptikov v prvej štvorici ekonomík eurozóny -  v Nemecku, Francúzsku, Taliansku a Španielsku. Hlavná otázka, ktorá bola kladená Nemcom, Francúzom, Talianom a Španielom znela nasledovne: či si myslia, že členstvo v Európskej únii im prináša úžitok? 37%  obyvateľov Pyrenejí si myslí, že členstvo v EÚ prináša Španielsku iba nepríjemnosti (o rok skorej euroskeptikov v Španielsku bolo 26%). Vo Francúzsku počet nespokojných s členstvom ich krajiny  v EÚ stúpol z  38% v roku 2012 na 43%  v súčasnosti. V Nemecku sa negatívne na členstvo v zjednotenej Európe pozerá 44% obyvateľstva  (pred rokom bolo v Nemecku 36% euroskeptikov). Najviac euroskeptikov je v Taliansku, 45% občanov tu nevidí  na pobyte v Európskej únii nič pozitívne...

Spolu s euroskepticizmom duše obyvateľov Starého sveta čoraz viac zapĺňa pesimizmus. Ľudia prichádzajú o nádeje a vieru v budúcnosť. Podľa údajov amerického vedeckého centra Pew Research Center, ktoré uskutočnilo na jar 2013 zodpovedajúci výskum, iba 28% Nemcov, 17% Britov, 14% Talianov a 9% Francúzov si myslí, že ich deti budú žiť lepšie ako nasledujúce generácie. Ešte zaujímavejšie je to,  že pesimizmus na Západe je prudko kontrastný oproti optimizmu v rozvojovom svete: 82% Číňanov, 59% Indov a 65% Nigérijcov verí  v lepšiu budúcnosť. 

Očividne majú pravdu tí vedci, ktorí si myslia,  že Európa stráca svoju niekdajšiu vedúcu pozíciu lokomotívy pokroku.  Nastal čas iných civilizácii. 

Zdroj: fondsk.ru
 

 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |