Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Európa bez Ukrajiny - chelemendik.sk

 

Európa bez Ukrajiny

2020-01-11  (18:50)

 - Európa bez Ukrajiny

7.4.2016

Holanďania povedali pridruženiu Ukrajiny k EÚ rozhodné „NIE“!

Dmitrij Rodionov 

Podľa informácií médií, účasť na referende tvorila  32%. Predtým sa uvádzalo, že podľa predbežných odhadov účasť bude iba  29%, čo by nestačilo ani nato, aby referendum bolo platné. 

Otázka v referende znela nasledovne: "Ste za alebo proti ratifikácii dohody o pridružení medzi EÚ a Ukrajinou?"  Podľa informácií, ktoré sú k dispozícii, pridruženie Ukrajiny k EÚ schválilo  iba  38,1% účastníkov hlasovania. 61,1 percent hlasovalo proti. Oficiálne výsledky hlasovania oznámi Volebná komisia Holandska 12. apríla. 

Má zmysel pripomenú, že toto referendum má iba konzultačný charakter, jeho výsledky nemajú záväznú účinnosť pre holandskú vládu. Ak Holanďania väčšinou hlasov zahlasujú proti pridruženiu Ukrajiny k EÚ, vláda sa bude musieť obrátiť na parlament   s návrhom: buď ponechať asociačnú dohodu platnú, aj napriek názoru ľudu, alebo sa zriecť ratifikácie, čo závažne vyhrotí vzťahy krajiny s Európskou úniou. 

Pritom, dokonca aj keď parlament bude nútený podporiť vôľu  ľudu, asociačná dohoda bude naďalej  platná  v časti vytvorenia zóny slobodného obchodu, ktorá spadá pod nadnárodnú kompetenciu EÚ.

Je treba podotknúť, že vládnuca koalícia pravicových liberálov a labouristov disponuje v parlamente vratkou väčšinou o počte iba jeden hlas  a ďalšie voľby sa budú konať už o rok. Za týchto podmienok sa postaviť na ktorúkoľvek strany ohľadne otázky o dohode s Ukrajinou vláda odmietla, aby nestratila elektorát.

 Komentuje riaditeľ  Centra eurázijských výskumov Vladimir Kornilov:

— Podľa jedného exit pollu účasť tvorila 29% (teda k nevyhnutnej hranici  chýbalo 1%), podľa druhého — 32%.  Prečo bola taká nízka účasť?  Áno, pravdaže, drvivá väčšina holandských voličov nepochopila, prečo by behom pracovného dňa mala ísť hlasovať ohľadne akéhosi dokumentu o akejsi jemu neznámej krajine. Ale neposlednú  rolu zohralo aj počínanie holandskej vlády, ktorá sa od začiatku snažila umelo znížiť účasť. V tejto súvislosti zvláštny údiv vyvoláva pozícia Ukrajiny, ktorá robila všetko preto, aby účasť zvýšila. 

SP: — Výsledky hovoria sami za seba. V čom je ich hlavná príčina? Strach z rozšírenia EÚ na pozadí migračnej krízy? Alebo čosi iné?

— Je tu všetko dokopy. Pravdaže, hlavná príčina takéhoto hlasovania je rukavica, hodená  euroúradníkom. Ale na hlasovanie mali vplyv aj udalosti na Ukrajine. Neraz sa v priebehu  debát diskutovalo aj o korupcii na Ukrajine aj o čudnej pozícii Kyjevu vo veci vyšetrovania havárie Boeingu na Donbase, aj ukradnuté holandské  obrazy. A niekoľko  dní pred referendom svojou troškou prispel a aj „panamský škandál“...

SP: —  Prečo sa všetky úsilia ukrajinskej propagandy ukázali byť márne? Toľko síl a peňazí bolo investovaných, toľko akcií realizovaných... 

— To je tá najúsmevnejšia stránka na celom tomto príbehu. Holandská vláda  sa od samotného začiatku snažila zamlčať dané referendum a tým pádom ho zmariť. Až do januára holandskí stúpenci  Asociačnej dohody vyzývali bojkotovať referendum. A zrazu sa objavil Soros a davy ukrajinských agitátorov, ktorí prudko zdvihli záujem verejnosti o danú udalosť. Ak referendum v konečnom dôsledku bude uznané  za platné, poďakovať sa zato bude treba výlučne Kyjevu. 

SP: — Čo teraz? Veď vláda predsa nie je povinná plniť vôľu ľudu, môže, ale nemusí. Aká je vaša prognóza, čo spraví? 

— Tu je kardinálna otázka, či toto referendum bude uznané  za platné alebo nie. Ak hranica  30 % predsa len nebude prekročená, otázka bude uzavretá. Ale ak predsa len účasť prekročí túto hranicu, už vo štvrtok  začne veľmi intenzívna diskusia o vôli  holandského ľudu. Potom odignorovať výsledky referenda nikto nebude môcť. 

SP: — A čo bude, ak vláda predsa len počúvne ľud? 

— Vtedy Dohodu o asociácii bude nutné uznať za neplatnú. A EÚ, Ukrajina  a Rusko budú mať možnosť uskutočniť reštart vzájomných vzťahov. 

— Nikto sa prácou s verejnou mienkou  a politikmi Holandska nezaoberal, — komentuje výsledky referenda politológ Jurij Gorodnenko. 

— Ukrajinskí agitátori  pripomínali komediantov, ktorí sa prišli pobaviť za peniaze z rozpočtu, a nie serióznu PR skupinu. Európski  lídri otvorene demonštrovali, že je im otvorene  ukradnuté, to čo sa deje. Príznačné je, že  premiér iba na poslednú chvíľu povedal niekoľko  slov na podporu Asociácie, akoby len na to, aby si potom mohol umyť ruky. No a USA sú ako vždy nad vecou. Presunuli zodpovednosť na iných. Skrátka, všetko plávalo po prúde a výsledok je logický. Ukrajinu nechávajú plávať. Otvorene, demonštratívne, rozhodne.

Výsledok hlasovania — to je predovšetkým výsledok „machiavelizmu“ anglosaských klanov. Konajú podľa princípu „rozdeľuj a panuj“ dokonca aj vo vzťahu k svojmu spojencovi  EÚ. Nato aj pestujú tak dôkladne a starostlivo takzvaných „euroskeptikov“. No a Ukrajina to schytala. Už ju nikto nepotrebuje. Tak prečo sa jej nezbaviť, pričom cudzími rukami? 

SP: — Ak referendum bude uznané za platné, bude vláda Holandska ochotná ignorovať vôľu ľudu a ratifikuje asociačnú dohodu? 

— To už nehrá žiadnu rolu. Všetko, čo je napísané v Dohode o pridružení Ukrajiny k EÚ už fakticky funguje. Ukrajinský trh je otvorený dokorán pre európske tovary  (hoci európsky trh je pre nich naďalej absolútne uzavretý). Zostalo spraviť posledný ťah: podstrčiť Ukrajinu Rusku, aby cez znovu otvorené hranice západné tovary začali prúdiť na ruské územie tranzitom cez Ukrajinu  ako rieka. 

Ukrajine v súčasnej situácii hrozí iba jedno —  ak nezačne v blízkej dobe zbližovanie s Ruskom. Potom západné skupiny sa na ňu naštvú naozaj. Celý ich plán bude predsa na poslednú  chvíľu zničený. 

— Predbežné výsledky sú pre Ukrajinu záchranou, — myslí si politológ Alexandr Dudčak. 

— Nie pre súčasnú vládu krajiny a nie pre tých, ktorí sa ešte stále považujú za stúpencov Majdanu (aj keď čoskoro sa budú vyhovárať a presviedčať navzájom, že na Majdane nikdy neboli), ale pre to územie, ktoré sa ešte stále nazýva Ukrajinou a ľudí, ktorí ho obývajú. Predbežné výsledky vyrážajú pôdu spod nôh súčasnej kyjevskej vlády, robia nezmyselnou  celú majdanovú rétoriku  a musia sa stať vytriezvujúcou  sprchou pre tých, ktorí ešte veria v bludy Majdanu. Môžeme očakávať vyhrotenie politickej krízy na Ukrajine, ale zároveň sa môže urýchliť proces ozdravovania Ukrajiny.  Všetko, na čom sa budovala politika Majdanu, argumenty v prospech ozbrojeného prevratu, lákavé vody eurointegrácie — všetko sa v momente rozplynulo ako dym. Bolo by logické, keby prezident Ukrajiny a kabinet ministrov odstúpili.

Ak vláda Holandska nebude brať do úvahy výsledky referenda, bude to demonštrovať skutočný stav demokracie v Európe. Vedenie krajiny nemá právo ignorovať mienku ľudu. Načo sú potom referendá? Môžeme nepochybovať o tom, že na holandskú vládu bude vyvinutý nátlak zo strany Európskych nadnárodných štruktúr a zaoceánskych „partnerov“. 

SP: — Prečo Holanďania sú vždy hlavní euroskeptici? Raz hlasujú proti euroústave, potom ako jediní v Európe požiadali spraviť referendum o otázke o Ukrajine?

— Európsku ústavu predsa len schválili, ak napriek 62%  hlasov „proti“. Ale nespokojnosť s referendom z roku 2005 u Holanďanov zostala. Teraz sa rôzne procesy stretli v tom istom období — ekonomická kríza v Európe, ktorá sa zintenzívnila aj vďaka sankciám proti Rusku, ktoré boli  bezdôvodne zavedené  kvôli Ukrajine, ale Európania ich absolútne nepotrebujú. Aj udalosťami okolo zostreleného nad Donbasom Boeingu s občanmi Holandska, v ktorých pozícia ukrajinskej vlády vyvoláva množstvo otázok v Holandsku. Aj inváziou takzvaných „utečencov zo Sýrie“. Všetko to maximálne zvyšuje úroveň  euroskepticizmu u Holanďanov a schválený v lete 2015 nový zákon o referende sa ukázal byť mimoriadne vhodný. 

SP: — Slová premiéra Holandska o tom, že Ukrajina nikdy nebude v EÚ — to je jeho osobná pozícia alebo prezentuje celoeurópsky konsenzus?

— V tej-ktorej podobe podobnú mienku vyjadrovali rozliční európski  úradníci z rôznych krajín neraz. Ale na Ukrajine o tom absolútne nechceli počuť. Dokonca aj teraz uvidíme, ako na Ukrajine budú vymýšľať vysvetlenia takejto „nerozumnej“ pozície Holanďanov a viera v „európsku budúcnosť Ukrajiny“ bude obnovovaná napriek všetkému. Nájdu sa nepriatelia Ukrajiny, ktorí môžu za krach referenda. Pravdaže, zo všetkého bude obvinené Rusko. Akým presne spôsobom  - to sa dozvieme už čoskoro  z ukrajinskej tlače.  

SP: — Hovorí sa, že toto referendum bolo skúškou síl „euroskeptikov“ a nácvikom referenda o vystúpení Veľkej Británie z EÚ. Ako hodnotíte jeho perspektívy? 

— Sotva si euroskeptici stanovali  takýto cieľ. Ale holandské referendum sa skutočne môže stať zdrojom inšpirácie pre organizátorov britského referenda, ktoré sa má konať v júni tohto roku. Hoci Veľká Británia v EÚ aj tak je veľmi  fakultatívne — nie je členkou menovej únie, ani členkou Šengenskej zóny. Jednotná Európa neprežíva práve tie najlepšie časy  a tým viac čudne na tomto pozadí pôsobila propaganda politiky eurointegrácie na Ukrajine.

Nikto nemôže zakázať  uskutočniť ešte raz referendum o  nezávislosti Škótska, nezávislosti Katalánska a Krajiny Baskov v Španielsku, nezávislosti severného Talianska, Flámska v Belgicku a tak ďalej. Nech je viac dobrých a rôznych európskych krajín – prečo nie? A pre nás nastal čas sa zjednocovať a obnovovať svoj geopolitický pól. 

Zdroj: http://svpressa.ru/politic/article/146090/?aft=1


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |