Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Európa bez Južného prúdu: Moskva išla inou cestou - chelemendik.sk

 

Európa bez Južného prúdu: Moskva išla inou cestou

2020-08-04  (01:30)

 - Európa bez Južného prúdu: Moskva išla inou cestou

3.12.2014

Južný prúd sa nekoná, vyhlásil Vladimír Putin počas svojej návštevy v Turecku. Podľa ruského lídra Rusko chce teraz posielať svoje energetické zdroje do iných svetových regiónov. Experti sú presvedčení, že Moskva tým len získa - tak ekonomicky, ako aj politicky. Ministerstvo zahraničia upozornilo na panikárske komentáre západných partnerov, ale domnieva sa, že všetky obavy treba adresovať Bruselu.

Plynovod Južný prúd mal viesť po dne Čierneho mora a ďalej, do Bulharska, Srbska, Maďarska, Rakúska a Grécka. Hlavným cieľom projektu bola nezávislosť juhoeurópskych štátov na tranzite ruského plynu cez Ukrajinu. Spočiatku Európa Južný prúd schválila, ale potom Eurokomisia ho začala brzdiť. A po vypuknutí ukrajinskej krízy sa projekt vôbec zastavil.

Ak Európa nepotrebuje Južný prúd, Moskva nebude na tom trvať. V tejto situácii Rusko nebude pokračovať v práci, vyhlásil Vladimír Putin na tlačovej konferencii v Ankare:

- Postoj Eurokomisie voči projektu Južný prúd nebol konštruktívny. Vidíme, že sa vytvárajú prekážky v jeho realizácii. Ak ho Európa nechce, nebudeme ho budovať. Pošleme prúdy svojich energetických zdrojov do iných svetových regiónov. A to aj za pomoci projektov v oblasti skvapalneného plynu. Budeme ho presadzovať na iných trhoch.

Kam konkrétne pôjde ruský plyn, sme sa dozvedeli doslova pár minút po vyhlásení prezidenta Putina. Predseda Gazpromu Alexej Miller informoval o plánoch na výstavbu plynovodu o rovnakej kapacite do Turecka s vyhliadkou dosiahnutia hraníc s EÚ. Už bolo podpísané memorandum medzi Gazpromom a tureckou firmou Botas o výstavbe morského plynovodu cez Čierne more smerom na Turecko o kapacite 63 miliárd kubických metrov plynu ročne. 14 miliárd dostane samotné Turecko, ostatné pôjde na turecko-grécku hranicu.

Experti svorne hovoria, že žiadne ekonomické riziko pre Rusko v dôsledku zrušenia Južného prúdu neexistuje. Projekt mal totiž zredukovať na minimum riziko európskych odberateľov, ktorí už mali ťažkosti kvôli problémom na ukrajinskom území. Veľký význam má aj skutočnosť, že Vladimír Putin fakticky navrhol Turecku, aby sa stalo novým tranzitným dopravcom ruského plynu do Európy.

Zaujímavý komentár prišiel z amerických podnikateľských kruhov. Poznamenali tam, že zrušením Južného prúdu Kremeľ odvolal otázku politizácie dodávok ruského plynu do Južnej Európy. Týmto krokom dalo Rusko bodku za špekuláciami na tému politického nátlaku Moskvy na rôzne krajiny.

Zdroj: http://slovak.ruvr.ru/2014_12_02/Europa-bez-Juzneho-prudu-Moskva-isla-inou-cestou-5048/


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |