Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Euro stráca status rezervnej meny. Rubeľ môže pomôcť - RUVR.RU - chelemendik.sk

 

Euro stráca status rezervnej meny. Rubeľ môže pomôcť - RUVR.RU

2020-02-28  (01:03)

 - Euro stráca status rezervnej meny. Rubeľ môže pomôcť - RUVR.RU
 
 

Euro stráca svoje postavenie svetovej rezervnej meny. Rozvojové štáty znížili podiel rezerv v európskej mene o 45 miliárd, čo činí 6%.

Tieto údaje za minulý rok uvádza MMF. Ako alternatívnu menu experti čoraz častejšie spomínajú okrem dolára aj rubeľ. Zatiaľ iba v krajinách Spoločenstva nezávislých štátov.

V rozvíjajúcich sa krajinách majú dnes uložené v dolároch približne 62% úspor, v eurách iba 24%. Pre európsku menu je to minimálny ukazovateľ za posledných desať rokov. Štáty prevádzajú svoje rezervy do japonských jenov, britských libier a austrálskych dolárov. Doplniť tento zoznam by mohol aj ruský rubeľ, sú presvedčení experti.

Ruská vláda neraz ponúkala rubeľ ako rezervnú menu, zvlášť v postsovietskom priestore. Na to treba, aby sa rubeľ stal jednou z hlavných platobných jednotiek medzi štátmi tohto regiónu. Rusko dosiahlo v tejto oblasti významné úspechy. Zvlášť v rámci Colnej únie. Import z Bieloruska je z 90% platený ruskými rubľami a export z Ruska do Bieloruska - zo 40%. Aby štáty SNŠ rýchlejšie prešli na výpočty v rubľoch, treba využiť prednosti ruského bankového systému, myslí si finančná analytička Oxana Osipovská:

- Je tu možnosť postupnej zmeny rubľa na rezervnú menu vďaka platobným operáciám, pretože Rusko má dosť stabilný bankový systém. A vďaka tomu je možná aktivizácia rubľových operácií. Záujem o úvery určite existuje, pretože sa vonkajšie zdroje vo všetkých krajinách "scvrkli", a to aj v postsovietskom priestore. Finančný systém v krajinách SNŠ by mohol použiť rubeľ ako vonkajší úverový nástroj.

Na rozvoji ruskej ekonomiky priamo závisí, kedy sa rubeľ stane regionálnou rezervnou menou. Ale ruská ekonomika a popularita rubľa vo výpočtoch medzi štátmi SNŠ sú tiež tesne napojené na celkovú svetovú situáciu, zvlášť európsku. Tu je názor experta z ruského Ústavu svetovej ekonomiky Jakova Mirkina:

- Ekonomická dynamika v Rusku závisí v obrovskej miere na tom, ako sa vyvíja dynamika výroby a dopyt po surovinách v eurozóne. Podiel ruského obratu tovaru s EÚ činí v celkovom obrate asi 50%. Čo je viac ako s postsovietskymi štátmi.

Pripomenieme, že Bielorusko a Kazachstan zriadili rezervy v ruskej mene nedávno. Avšak stále rastie počet krajín, ktoré by chceli "rozriediť" svoje rezervy ruskou menou. Záujem o rubeľ ako o rezervnú menu prejavila Ukrajina a Turecko.


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |