Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Euro: nepotrebné a nenahraditeľné - chelemendik.sk

 

Euro: nepotrebné a nenahraditeľné

2019-06-24  (03:52)

 - Euro: nepotrebné a nenahraditeľné

 

 

Profesor Nouriel Roubini, ktorý v roku 2008 predpovedal príchod krízy vyhlásil, že v terajšej zostave eurozóna neprežije dlhšie ako pol roka a bude nasledovať jej úplný alebo čiastočný rozpad. Mnohí experti sú si však istí, že do zabudnutia euro upadnúť nemôže – predsa len ide o alternatívu k doláru, bez ktorej by svetová ekonomika neprežila.

Euroskeptici veľakrát označovali samotnú myšlienku spoločného ekonomického a menového priestoru ako nevydarenú. Išlo vraj o politický krok a o ekonomike sa veľmi nepremýšľalo. Podľa finančného analytika Igora Nikolaevaeuro nemotivovalo región k ďalšiemu ekonomickému rozvoju:

- Sledovali sme dynamiku priemerných ročných údajov o exporte, importe a DPH v priebehu ôsmich rokov do vytvorenia eurozóny a po jej vytvorení. Nemožno hovoriť o žiadnom významnom zlepšení, údaje o importe a exporte hovoria dokonca o opaku.

V každom prípade, keď bolo euro iba v plienkach, konkurenciu doláru v ňom videl len málokto. Išlo skôr o nemecký projekt, ktorého cieľom bola lepšia kontrola trhov EÚ. A navyše, Nemecko muselo reagovať na rast ázijských a juhoamerických ekonomík. Hovorí expertka v oblasti makroekonomiky Jelena Matrosová:

- Napriek svojej vysokej technickej úrovni mali Nemci problém konkurovať takým krajinám, ako Brazília alebo Čína. Zjednotenie Európy bol nemecký projekt.

Krajiny, ktoré neboli členmi eurozóny, padli do ekonomickej pasce, keďže byť konkurenciou rastúcim ekonomikám Číny a Indie im bránilo drahé euro a konkurovať Nemecku nemohli kvôli veľkým rozdielom v priemyselných potenciáloch krajín.

Zástancovia zjednotenej Európy však pripomínajú, že euro je katalizátorom rozvoja trhu jednotného ekonomického priestoru. Prirodzene, sú aj výdaje, no za tie nemožno viniť zjednotenie krajín pod jednou menou, ale chybné kalkulácie niekoľkých konkrétnych štátov. A nakoniec, hlavný a nesporný úspech eura – ide o jedinú reálnu konkurenciu doláru vo svetovej ekonomike. Ekonóm Michael Chazin si je istý, že USA vynakladá veľkú snahu s cieľom, ak nie zničiť, tak aspoň euro maximálne oslabiť:

- Toto je pravý dôvod, prečo USA podporujú snahy prinútiť Nemecko zaplatiť za všetkých. Amerika si želá, aby bola rovnako slabá celá Európa.

Medzi expertmi je množstvo tých, čo považujú návrat krajín ku svojím národným menám za najlepšie riešenie celej európskej drámy. No v takom prípade by bolo nevyhnutné zničiť ekonomické spojenectvá, ktoré sa rozvíjali celých 15 rokov: dlhopisy eura, akcie európskych firiem, podpísané zmluvy, na čo bude potreba veľa času a peňazí. Experti sa navyše obávajú, že dôvera v nové meny by bola nanajvýš nízka. Európska ekonomika nebude môcť správne fungovať, pokiaľ sa neobjaví nová spoľahlivá mena a tou, podľa Michaela Chazina, môže byť jedine mena Nemecka, ktorá sa stane obdobou euru.

Nemožno však zabudnúť na ešte jednu dôležitú vec, a konkrétne na rozpad eurozóny, o ktorom sa v poslednom čase tak často hovorí. Ku krachu eurozóny je potrebné, aby z nej vystúpila polovica jej členov, alebo oddelenie sa dvoch lokomotív eurozóny – Nemecka a Francúzska. Dnes sa ale hovorí iba o oddelení niekoľkých problémových krajín, čo ešte nie je dôvod k pochovaniu celej meny.


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |