Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Eurázijský koridor: utópia alebo rozumná myšlienka? - chelemendik.sk

 

Eurázijský koridor: utópia alebo rozumná myšlienka?

2020-01-16  (15:48)

 - Eurázijský koridor: utópia alebo rozumná myšlienka?

22.3.2014

Pokým vanie vietor studenej vojny a riziko konfliktu kvôli situácii na Ukrajine sa zvyšuje, poprední ruskí ekonómovia a vedci navrhujú plán mierového infraštruktúrneho, ekonomického a kultúrneho rozvoja v rámci eurázijského konfliktu.

Dňa 11. marca tohto roku v Moskve prezident OAO Ruské železnice Vladimir Jakunin s podporou Ruskej akadémie vied navrhol projekt veľkých investícií do infraštruktúry, ktorá sa nazýva Transázijský pás rozvoja. Autori tohto článku boli jedni z mála cudzincov pozvaných na prejav Jakunina v prezídiu Ruskej akadémie vied. Po vedeckom zhodnotení tohto projektu zo strany akadémie vied  je teraz projekt pripravený na predstavenie a prerokovanie v rôznych štátnych administratívnych inštitúciách.

Reč je o megaprojekte, ktorého realizácia si vyžiada v najbližších rokoch investície stoviek miliárd eur na to, aby modernou infraštruktúrnou sieťou mohlo byť spojené pobrežie Tichého oceánu s európskymi štátmi až po Atlantický oceán. V tomto dopravnom koridore okrem železníc a diaľnic sa navrhuje rozvíjať elektrické, komunikačné, plynové, ropné a vodné siete. V budúcnosti sa predpokladá vytvorenie priamych vzťahov s Čínou, ktorá už dávno vedie aktívnu politiku eurázijského rozvoja prostredníctvom vytvorenia modernej Veľkej Hodvábnej cesty a tiež so Severnou Amerikou prostredníctvom realizácie železničného spojenia s Aljaškou cez Beringov prieliv.

Strategický cieľ projektu samozrejme presahuje realizáciu dopravného koridoru. Predpokladá sa komplexný rozvoj 200-300 kilometrového pásu s výstavbou nových miest a výrobných centier. Podľa Jakunina by takýto projekt  mohol viesť k vzniku 10-15 nových druhom priemyslu na základe nových technológií. Táto myšlienka sa môže ukázať ako utopická. No Rusko sa dávno snaží vypracovať ekonomickú stratégiu, schopnú mobilizovať a zjednotiť sociálne, kultúrne a duchovné sily všetkých obyvateľov okolo veľkého projektu.

Takýmto spôsobom sa robí pokus riešiť demografický  problém v krajine, ktorej obyvateľstvo sa zredukovalo za posledných dvadsať rokov a pôrodnosť klesla. Tento projekt by mohol pomôcť postupne osídliť územie Sibíri a Ďalekého východu, kde takmer nikto nežije. V minulosti sa obyvateľstvo Ruska vždy zjednotilo okolo veľkých projektov, ktoré na prvý pohľad vyzerali ako nerealizovateľné. Najznámejším príkladom je výstavba Transsibírskej magistrály, ktorá má dĺžku 9300 kilometrov, plán elektrifikácie Sovietskeho zväzu a vesmírny program. Jakunin pripomenul, že nedávno bolo rozhodnuté urobiť dlhodobé investície do modernizácie Transsibírskej a Bajkalsko-amurskej  magistrály.

Globálna kríza, ktorá v krajine vypukla začiatkom 21. storočia môže byť vážnym stimulom pre novú dohodu medzi Ruskom s EÚ a USA a môže dať odpoveď na politiku deindustrializácie, ktorá zasiahla všetky tieto zóny. Kríza sa dala prekonať iba novou a modernou industrializáciou. Vo svete, kde vládne tovarová výmena a technológie, Transázijský pás rozvoja by mal zblížiť záujmy troch veľkých ekonomických systémov a súčasne garantovať geopolitickú bezpečnosť pre všetkých. Samozrejme, takýto veľký projekt môže byť realizovaný iba s účasťou všetkých zainteresovaných krajín, počínajúc EÚ, ktorej technológie sú nezameniteľné. Pre Európu a Taliansko by sa objavili perspektívy technologickej modernizácie, zamestnanosti a nového biznisu pre firmy. Takýto rozhovor v citlivom okamihu rozvoja vzťahov krajín „veľkej osmičky“ sa môže zdať utopický, ale myslíme si, že je nutné rozmýšľať o nových fázach globálneho rozvoja a o novom mierovom a integrovanom geopolitickom zriadení.

Zdroj: inosmi.ru; L´Opinione, Taliansko


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |