Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Epocha geopolitického pluralizmu núti západných expertov hovoriť o obnovení pozícií Ruska ako protiváhy USA - chelemendik.sk

 

Epocha geopolitického pluralizmu núti západných expertov hovoriť o obnovení pozícií Ruska ako protiváhy USA

2020-08-04  (04:19)

 - Epocha geopolitického pluralizmu núti západných expertov hovoriť o obnovení pozícií Ruska ako protiváhy USA

 

 

Rozvoj situácie vôkol Sýrie a takisto nečakané oteplenie iránsko-amerických vzťahoch núti západných expertov hovoriť o obnovení pozícií Ruska ako protiváhy USA.

Rusko kreslí nové čiary v oblasti diplomacie, myslia si západní experti v súvislosti s vážnym napredovaním v sýrskej otázke. Zníženie napätia na Blízkom Východe spojené so sýrskou iniciatívou Moskvy, sa dotklo aj americko-iránskych vzťahov. Podľa všetkého Obama a Rúhaní nie sú proti otepleniu. Ak ich niečo aj zdržuje, tak je to nejednoznačná reakcia vlastných politických elít. Hovorí politológ Leonid Poľakov:

- Zdá sa mi, že obe strany vyčerpali potenciál konfrontácie. Američania predtým tlačili na Irán všetkými možnými prostriedkami. Irán na odvetu vystupoval s tvrdou protiamerickou rétorikou. V dôsledku toho žiadna strana nedosiahla to, čo chcela. Vznikla slepá ulička. S príchodom nového prezidenta pocítili USA možnosť dostať sa zo slepej uličky.

Amerika prehrá, ak sa rozhodne zaútočiť na Irán. Také nepriateľské konanie len upevnia pozície iránskych fundamentalistov. Preto je pre Američanov najrozumnejším rokovať. Rusko by tu mohlo byť v zásade sprostredkovateľom. Ale či to potrebuje je veľká otázka. Hovorí expert pre problémy Strednej Ázie a Blízkeho Východu Semion Bagdasarov:

- Domnievam sa, že Rusko by nemalo zasahovať do tohto procesu. Musíme vôbec vychádzať z toho, že Irán nie je naším strategickým spojencom na všetky časy. Ak nazývať veci svojim menom, Irán so silnou armádou a vojensko-priemyselným komplexom v blízkosti nepotrebujeme. Dnes má jedny záujmy a zajtra si spomenie na svoje záujmy na Južnom Kaukaze, na Kaspickom mori. A nie vždy sa tieto záujmy zhodujú s ruskými. Vystupovať nejakým sprostredkovateľom medzi USA a Iránom je nevďačná vec. Musia si to vyriešiť medzi sebou.

A tu vzniká téma Ruska ako protiváhy Amerike na Blízkom Východe, hovorí Leonid Poľakov:

- Nejde o to, že Rusko chce byť protiváhou. Otázka spočíva v tom, že nachádza novú úlohu na Blízkom Východe. V posledné roky bolo tak, že Rusko bolo iba pozorovateľom. Ale po sýrskej iniciatíve sa zjavila možnosť aktívne vstúpiť do Blízkovýchodného regiónu už nie je ako pozorovateľ, ale v úlohe kľúčového hráča. Ak sa to chápe ako vytvorenie protiváhy USA, tak len preto, že predtým sa USA považovali za jediného hráča. V skutočnosti je to snaha obnoviť paritu.

USA sa dnes stretli s rizikom stratiť tradičnú zónu svojho panstva – Blízky Východ. Obviňovať z toho Rusko je krátkozraké. Američania si jednoducho nezvykli existovať v rámci geopolitického pluralizmu.


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |