Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Energetická škrtiaca šnúra Európy - RUVR - chelemendik.sk

 

Energetická škrtiaca šnúra Európy - RUVR

2019-12-03  (14:05)

 - Energetická škrtiaca šnúra Európy - RUVR
 
 

Pred vilniuskym summitom Východného partnerstva prívrženci európskej integrácie aj naďalej intenzívne reklamujú výhody, ktoré vraj krajiny postsovietskeho priestoru získajú v dôsledku asociácie s EÚ.

Osobitné miesto v zbierkach legiend o výbornom živote v EÚ majú bájky o tom, že Európa pomôže Ukrajine, Moldavsku a iným krajinám Východného partnerstva získať energetickú nezávislosť od Moskvy. Ak sa pozrieť na skúsenosti východoeurópskych členov EÚ, tak to všetko vyzerá ináč. Sľuby energetickej nezávislosti sa v praxi menia na energetickú škrtiacu šnúru.

Vzťah EÚ k ekonomickým záujmom svojich „mladších“ partnerov je ľahko ohodnotiť vychádzajúc z toho, čo urobili európski mocenskí predstavitelia s ich energetikou. Klasickým príkladom je Pobaltsko, ktoré sa stalo importérom drahej európskej elektrickej energie potom, ako Brusel prinútil Litvu odstaviť Ignalinskú atómovú elektráreň. Európanom je nevýhodné robiť si konkurentov a použitie administratívnych pák na ich odstránenie, je veľmi výhodnou a skúsenou praxou. Ignalinská atómová elektráreň nie je jediným príkladom nekompromisne egoistickej politiky EÚ v energetickej sfére. Ak súdiť podľa toho, že kontrola nad ukrajinskou atómovou energetikou po podpísaní zmluvy o asociácii s EÚ úplne prejde do rúk európskej agentúry Euroatom, čaká ju úplná likvidácia.

Politiku EÚ v energetickej sfére môžeme analyzovať na príklade takých krajín ako Bulharsko, Rumunsko a Poľsko. EÚ vytvára podmienky pre pripoejnie sa energetických systémov partnerov do svojho systému, čo z jednej strany otvára možnosti exportu elektrickej energie, ale z druhej spôsobí prudký skok nahor vnútorných cien, čo vedie k strate rentability priemyselnej výroby a deindustrializácii. V prípade Ukrajiny EÚ môže mať ešte jeden dodatočný motív: synchronizácia ukrajinského a európskeho energetického systému znamená odpojenie od systému Ruska, čo bude z pohľadu Bruselu veľkým plusom. A aby Ukrajina nemohla administratívnymi opatreniami zachovať vnútorné ceny na elektrickú energiu na nízkej úrovni, Brusel má verného spojenca v MMF. Rumunské skúsenosti rokovaní s MMF poukazujú na ešte jednu zaujímavú zákonitosť. Brusel a MMF majú veľmi podobné požiadavky: energetiku privatizovať a ceny dať na úroveň európskych. A MMF v tandeme s EÚ bez problémov dosahuje svoje ciele, predovšetkým v rokovaniach s krajinami, ktoré majú finančné problémy. Čiže namiesto sľúbenej energetickej nezávislosti a pomoci v dosiahnutí európskych noriem, dáva EÚ na krk slabých ekonomík energetickú škrtiacu šnúru.


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |