Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Egypt môže stiahnuť svetovú ekonomiku ku dnu - chelemendik.sk

 

Egypt môže stiahnuť svetovú ekonomiku ku dnu

2020-07-11  (22:28)

 - Egypt môže stiahnuť svetovú ekonomiku ku dnu

2.2.2011

Alexandria - Egyptské banky a burza sú zavreté už niekoľko dní a neotvoria ani v utorok. Ratingové agentúry zaradili Egypt do kategórie ekonomicky krajne nestabilných krajín. Nepokoje, ktoré krajinu zmietajú už siedmy deň, môžu viesť k destabilizácii celého Blízkeho východu.

Egypt ale nie je veľkým hráčom na svetovom trhu. Nepatrí ani k veľkým exportérom priemyselného tovaru, ani nevyváža vo veľkom ropu alebo zemný plyn.


Najvyšší stupeň výstrahy: Do Egypta necestujte

Značné objemy surovej ropy sa však cez jeho územie dopravujú predovšetkým do Európy ropovodom Sumed a Suezským prieplavom. V oboch prípadoch ide asi o dva milióny barelov denne.

Cena surovej ropy Brent na burze v Londýne preto vzrástla v reakcii na nepokoje v Egypte na 100 amerických dolárov za barel, potom však zase klesla pod 99 dolárov. Dôvodom je fakt, že Suezský prieplav zatiaľ funguje bez problémov.

Hoci v meste Suez dochádzalo medzi demonštrantami a bezpečnostnými silami k divokým stretom, lodiarske firmy zatiaľ zásadné problémy nehlásia.

Nepokoje v Egypte

Nepokoje v krajine majú vplyv aj na cenu ropy. Po zvýšení sa jej cena opäť znížila. Suezský prieplav totiž funguje bezproblémovo.väčší obrázokAutor: TASR/AP

Neisté vyhliadky

Globálne trhy sú nepokojné a vyčkávajú. Ak by sa však situácia zhoršila tak, že by sa prevádzka v Suezskom prieplave zastavila, postihnutá by bola predovšetkým Európa.

Tá je silne závislá od blízkovýchodnej ropy a produktov z tamojších rafinérií. Ak by ale v Egypte vypukol chaos, prejavilo by sa to negatívne v celom svete.

Nová egyptská vláda zložila prísahu

Obavy teraz vzbudzuje ďalší vývoj v krajine i na celom Blízkom východe. Zásadnou otázkou zostáva, či sa politické nepokoje rozšíria aj do Sýrie, Jordánska alebo dokonca do samotnej Saudskej Arábie.

Spojené štáty sa pomaly ale predsa dostávajú z krízy, ak by sa ale v dôsledku zmätkov na Blízkom východe zvýšili ceny ropy, znamenalo by to opäť hospodársky prepad.

Nepokoje v Egypte

Aktuálna situácia v Egypte môže ovplyvniť globálnu ekonomiku. Rozsah jej vplyvu sa ale nedá presne odhadnúť.väčší obrázokAutor: TASR/AP

Rastúce ceny potravín

Ropa zatiaľ nezaznamenala nejaký skokový a trvalý rast, na svetových trhoch sa ale dvíhajú ceny potravín. Niekoľko krajín nakupuje obilie, aby mali strategické zásoby pre prípad, že by sa nepokoje kvôli drahým potravinám rozšírili aj k nim. 

Egyptské ulice strážia tanky aj ľudia na barikádach

To by mohlo mať ďalší negatívny dopad na samotný Egypt, ktorý patrí k najväčším dovozcom pšenice na svete. Rastúce ceny potravín by ale roztočili koleso inflácie na celom svete.

Celkový vplyv nepokojov v Egypte na hospodárstvo tejto krajiny a na svetovú ekonomiku zatiaľ nemožno odhadnúť. Všetko závisí od toho, ako dlho budú trvať a či sa rozšíria aj do ďalších krajín na Blízkom východe alebo dokonca do Indie a iných ázijských krajín.

 

aktualne.cz 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |