Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
EÚ smeruje k jednotnej hospodárskej vláde - chelemendik.sk

 

EÚ smeruje k jednotnej hospodárskej vláde

2020-05-30  (05:36)

 - EÚ smeruje k jednotnej hospodárskej vláde
Daniela Jancová | 12. mája 2010  13:33

Ak sa podarí ratifikovať opatrenia na záchranu eurozóny, Európska únia už nebude taká ako doteraz. Smerujeme k jednotnej hospodárskej vláde, hovorí šéfredaktor portálu Euroactiv.sk, politológ Radovan Geist. Iná cesta podľa neho nie je možná. Neznamená to však stratu suverenity ani diktát Bruselu.

Európska únia sa dohodla na vytvorení fondu, ktorý má zachrániť euro. Zároveň chce meniť pravidlá, niektorí politici hovoria o nástupe európskej hospodárskej vlády. Čo znamenajú tieto zmeny?
Áno. Európa smeruje k európskej hospodárskej vláde. Ak prejdú tieto opatrenia ratifikáciami v členských štátoch, už to nebude Európska únia, ktorú sme tu mali pred mesiacom. Posilní sa jej akcieschopnosť. Zjednotenie pravidiel sa ukázalo efektívnejšie, podobne ako predtým v iných oblastiach. Tým sa však nestráca demokratický charakter ani suverenita národných štátov. Veď o všetkom naďalej rozhoduje Európska rada, tvorená premiérmi alebo prezidentmi ako volenými zástupcami občanov, a Európsky parlament, priamo volený v členských štátoch.

Prečo je nutné zjednocovať rozpočtové pravidlá a posilňovať kontrolu?


Vytvorenie Európskej menovej únie bol experiment. Vznikla spoločná mena bez dostatočnej koordinácie fiškálnych a makroekonomických pravidiel. Napriek tomu bol tento projekt úspešný, euro sa stalo významnou menou a konkurovalo doláru. V kríze sa však ukázalo, že doterajšie pravidlá nestačia. Pakt stability a rastu bol príliš pružný, neumožňoval skutočné a rýchle postihnutie krajiny, ktorá porušovala pravidlá. Ukázalo sa tiež, že nestačí sledovať deficit, ale aj výšku a zloženie dlhu jednotlivých členov eurozóny. Dlhodobo tiež bolo možné manipulovať štatistiky. Teraz sa hovorí o reálnych sankciách pri porušení pravidiel, napríklad o obmedzení peňazí z európskeho rozpočtu, trebárs na poľnohospodárske dotácie, alebo o obmedzení hlasovacieho práva.
Objavili sa úvahy, že finančná pomoc Grécku je v rozpore s Lisabonskou zmluvou, ktorá po dlhých vyjednávaniach a ťažkom prijímaní začala platiť len nedávno. Porušujú teda štáty dokument, ktorý samy presadili?

Pôžička Grécku nie je pôžičkou Európskej únie. Je to séria bilaterálnych pôžičiek štátov, dohodnutých na pôde Európskej menovej únie. Iná vec je dohoda o záchrannom balíčku. To je rozhodnutie Európskej rady a potom Ecofinu - zasadania ministrov financií únie. Opäť sa tu však nehovorí o presune peňazí na účet, teda priamej pomoci, ale o garanciách pre prípad krízy. Hoci sa to týka eurozóny, pripojiť sa chcú aj nečlenovia, napríklad Švédsko a Poľsko.

Zdroj: pravda.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |