Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
EÚ: malé jubileum „veľkého tresku“ - chelemendik.sk

 

EÚ: malé jubileum „veľkého tresku“

2020-09-28  (18:57)

 - EÚ: malé jubileum „veľkého tresku“

4.5.2014

Počas týchto dní slávi Európa svojrázne jubileum. 1. mája 2004 doplnilo rady členských krajín únie hneď 10 štátov – Maďarsko, Poľsko, Česko, Slovensko, Slovinsko, Litva, Lotyšsko, Estónsko, Malta a Cyprus.


Rozšírenie v roku 2004 bolo najrozsiahlejším v histórii EÚ. Novinári pomenovali túto udalosť „veľkým treskom“, na základe podoby s rozpínaním sa vesmíru.

Odborníci majú medzitým sporné názory ohľadom výhod a strát spojených so vstupom do EÚ. Také výhody, ako voľný pohyb ľudí, tovarov a služieb nikto nespochybňuje. Rakúsky internetový portál EU-Infothek zverejnil v týchto dňoch zaujímavú analýzu skupiny európskych expertov. Na základe porovnania niektorých krajín, ktoré v posledných rokoch získali členstvo v EÚ s určitým „syntetickým etalónom“, dospeli k záveru, že členstvo v únii zabezpečilo nováčikom nárast hospodárstva o 10%. Existujú však aj iné ukazovatele, ktoré sa netýkajú „syntetických“, ale skutočných krajín. Podľa údajov MMF, ak označíme priemerný ročný príjem obyvateľa EÚ za posledné roky (24-tisíc eur) za 100%, v Maďarsku a Poľsku dosahuje tento ukazovateľ 63% a 64%, v Lotyšsku je to zas iba 59%. Zisk „mladých Európanov“ je v tomto prípade sporný.

Odborník z ruského Inštitútu Európy Vladislav Belov sa však domnieva, že Brusel sa pri udeľovaní členstva krajinám „východného bloku“ riadil inými dôvodmi:

- Do začiatku 90. rokov mali ciele európskej integrácie hospodársko-politický charakter. Začiatkom 21. storočia sa však na čelo dostávajú politické motívy. Myslím si, že Brusel by sa v súčasnej situácii spätej s udalosťami na Ukrajine mal pridržiavať vyváženejšej a múdrejšej politiky, ktorá by neviedla po stopách politiky USA, ktorej prioritou je zhoršenie vzťahov medzi EÚ a Ruskom.

V poslednom čase sa výzvy na rozvážne rozhodnutia ozývajú na Západe čoraz častejšie. Prinášame vám názor nemeckého profesora konfliktológie Christiana Hackeho, ktorý vyslovil počas jedného z rozhlasových rozhovorov:

- Myslím si, že Západ bol trocha naivný, keď sa domnieval, že je možné niečo dosiahnuť neustálym rozširovaním EÚ a NATO a budovaním amerických protiraketových systémov pri ruskej hranici. Musíme si položiť otázku, či bolo zo strategického hľadiska odôvodnené to, čo sme doteraz robili?

Zdroj: http://slovak.ruvr.ru/2014_05_01/EU-male-jubileum-velkeho-tresku-6309/


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |