Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
EÚ a Turecko sa navzájom klamú - chelemendik.sk

 

EÚ a Turecko sa navzájom klamú

2020-02-20  (20:07)

 - EÚ a Turecko sa navzájom klamú

1.12.2015

Na prvom po jedenástich rokoch spoločnom summite EÚ a Turecka, ktorý sa konal 29. novembra v Bruseli, obidve strany prijali, citujúc šéfa Eurokomisie Donalda Tuska „spoločný plán krokov na zastavenie migračného prílevu do Európy“. Je to vskutku smelé, ak nie neuvážené vyhlásenie.  Pretože od krokov, či už európskych, alebo tureckých politikov, zastavenie migračného prílevu vôbec nezávisí.  Trochu znížiť sa naozaj dá, ale v skutočnosti, bola reč práve o tomto, a vôbec nie o úplnom zastavení.

Dohody medzi Bruselom a Ankarou sú súčasťou v minulosti Bruselom presadzovanej koncepcie „zastavíme utečencov ďaleko za hranicami“. Táto koncepcia by nebola až taká zlá, ak by Brusel vynakladal peniaze na podporu štátnych inštitúcií v krajinách, ktoré boli zničené aktívnym úsilím USA a samotnej EÚ. Priznať si však úplne fiasko svojej politiky nemôžu, preto idú inou cestou – vyhradzujú peniaze tranzitným  štátom, aby tie absorbovali utečencov na vlastnom území. Napríklad, 1,8 miliárd eur sľubujú vyhradiť africkým štátom, 3 miliardy Turecku.

Za tieto peniaze majú tranzitné štáty organizovať na svojom území tábory pre utečencov a nepúšťať ich ďalej do Európy. Plán otvorene donkichotský, lebo nijaké stimuly na jeho plnenie nemá ani Turecko, ani Etiópia, ani Eritrea.

Peniaze sú, samozrejme, pripravené vziať. Rovnako ako podať správu o ich úspešnom použití. Dokonca predložiť európskym komisárom príkladne vybavený tábor so stanmi a mobilnými zariadeniami. Ale zastaviť prílev utečencov do Európy tieto tábory určite  nedokážu.

Turecký premiér Ahmed Davutoglu priznal tento fakt: „Nemôžeme nič garantovať, keď je reč o vojne v Sýrii, pokým tam dochádza k teroristickým útokom a bombardovaniu. Budeme však pracovať na zlepšení kontroly hraníc a zápasiť s prevádzačmi migrantov“.

„Budeme pracovať“ v preklade z úradníckeho jazyka v každej krajine znamená  „nemôžeme nič urobiť“. Prirodzene, EÚ môže včas zatvárať  oči, dokonca aj keby Turecko násilne vháňalo  utečencov do týchto táborov – rovnako ako zatvára oči pred porušovaním práv Kurdov alebo nedávnym zatýkaním novinárov popredných novín. Ale po prvé, zahnať všetkých do táborov sa nedá a po druhé, netreba. Ak Turecko nejakým zázrakom preruší prílev utečencov, stratí sa dôvod žiadať od Európanov doplňujúce financovanie na riešenie problému s migrantmi.

Preto počet migrantov, ktorí sa dostávajú do Európy cez Turecko, sa zrejme zníži. Ale zníži sa  presne o toľko,  aby európska opozícia nemala dôvod hovoriť o úplnom neúspechu programu. A hlavný prílev sa nikam nestratí.

Aj odvetné sľuby Bruselu vyzerajú dosť pochybne. Tusk pripomenul, že „Turecko je kľúčovým strategickým partnerom EÚ, ale aj kandidátom na vstup do Únie. Prijali sme rozhodnutie začať rokovania o 17-tej kapitole (rokovaní o vstupe Turecka do EÚ) o ekonomickej a finančnej politike“.

CitovPripomínať v tomto prípade starý vtip o tom, že  „Ukrajina sa stane členom EÚ po Turecku a Turecko sa ním nestane nikdy“, ani nie je na mieste. Rokovania o tureckej eurointegrácii sa vedú už veľmi dávno, ale neexistujú nijaké predpoklady na to, aby niekedy boli korunované úspechom. V EÚ nevedia, čo robiť s migrantmi a otvárať hranice pre 77 miliónov Turkov, na to nie je nikto pripravený.

Málo pravdepodobné je aj zavedenie pre Turecko bezvízového režimu už na nasledujúcu jeseň. V situácii, keď pre terorizmus pravidelne vznikajú iniciatívy o pozastavení schengenského režimu, zrušenie víz pre islamskú krajinu je dosť nepredstaviteľné.

Navyše, rozmiestnenie utečencov na území Turecka dá európskym politikom celkom pádny dôvod uvažovať o nemožnosti bezvízového režimu.

Otázky prudko zhoršených rusko-tureckých vzťahov sa na summite nerozoberali. Je to logické – program bol naplánovaný a podrobne rozpísaný pred útokom na ruskú stíhačku.

Na druhej strane, Erdogan a jeho stúpenci teraz naozaj môžu hovoriť o „triumfe“ a „podpore“ zo strany Európy. Na druhej strane, absencia európskej reakcie na najvážnejšie vyostrenie vzťahov medzi Ruskom a Tureckom za posledných sto rokov, opäť svedčí o tom, že Brusel dáva Ankare možnosť samostatne riešiť vzniknuté problémy. Očakávanú podporu od EÚ Turecko nedostalo v tejto otázke a ani nedostane.

Môžeme teda konštatovať, že prvý za posledných 11 rokov turecko-európsky summit skončil fakticky neúspešne. Obidve strany si dali vedome nesplniteľné sľuby a rozišli sa. „Triumf“ sa nepodaril.


Zdroj: http://vz.ru/politics/2015/11/30/780995.html 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |