Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
EÚ – Ukrajina: hra s nulovým výsledkom pre Kyjev - chelemendik.sk

 

EÚ – Ukrajina: hra s nulovým výsledkom pre Kyjev

2020-08-11  (03:49)

 - EÚ – Ukrajina: hra s nulovým výsledkom pre KyjevLídri EÚ sprísňujú rétoriku na adresu Ruska. Do boja zo strany Bruselu  vstúpilo „ťažké delostrelectvo“ v osobe predsedu Eurokomisie Joseho Manuela Barrosa a komisára EÚ  v otázkach rozšírenia Štefana Füleho. Obvinenia na adresu Moskvy zaznievajú  kvôli tlaku na krajiny bývalého ZSSR, ktoré sa chystajú podpísať Dohodu o pridružení k EÚ. Predseda Eurokomisie, v svojom vystúpení pred europoslancami v Štrasburgu, obvinil Rusko zo zámeru prekaziť Ukrajine a iných štátom postsovietskeho priestoru rozširovanie obchodných kontaktov s EÚ. „Neprijmeme pokusy obmedziť suverénny výber týchto štátov. Nemôžeme sa k nim obrátiť chrbtom,“ hovorí Barroso. Podobnú tézu má aj Štefan Füle: „Akékoľvek hrozby zo strany Ruska súvisiace s možným podpísaním dokumentov, sú neprípustné.“

Vo všetkých týchto vystúpeniach je prítomná veľmi šikovná zámena tézy. Ide o to, že vzájomné vzťahy v trojuholníku Brusel-Kyjev-Moskva sa nedefinujú iba politikou, ale aj ekonomikou. Ekonomické vklady jednoznačne hovoria o tom, že ukrajinská ekonomika je užšie previazaná s ruským trhom než trhom EÚ. Rusko je hlavným spotrebiteľom ukrajinského exportu, ktorý podľa rôznych hodnotení tvorí 25-30% daného trhu. Na druhom mieste s veľkým odstupom je Turecko (5-6%) a až na treťom je Taliansko, členský štát EÚ. Ak uvážime, že zahraničný obchod Ukrajiny má veľké záporné saldo (približne 30 miliárd dolárov), potom je jasné, že zámena Ruska za EÚ ako hlavného obchodného partnera sa pre Ukrajinu rovná sociálno-ekonomickej samovražde...

Hoci vedenie EÚ obviňuje Moskvu z antiukrajinských čachrov, samo odmieta ísť Kyjevu v ústrety, pokiaľ ide o perspektívy eurointegrácie. Medzi hlavnými oponentmi prijatia  Ukrajiny do EÚ sú Nemecko, Francúzsko a Česko a ich názor EÚ nemôže ignorovať. V EÚ teda  nikto vážne nepredpokladá,  že Ukrajina a iné postsovietske štáty by v dohľadnej budúcnosti mohli vstúpiť do tejto organizácie, a preto sa nechcú nijako zaväzovať. To Bruselu umožňuje rozohrať v závislosti od situácie raz ukrajinskú, inokedy Gruzínsku alebo moldavskú kartu.

Rusko a Ukrajinu spája nielen obchod, ale aj to, čomu sa hovorí „ľudský faktor“. Podľa poslednej správy OSN, ruský smer  je hlavný pre ukrajinskú migráciu a naopak.  Tento rok prišlo z Ruska na Ukrajinu 3,5 milióna ľudí a z Ukrajiny do Ruska – 2,9 milióna. Tieto úzke kontakty vznikli dávno pred vznikom EÚ.

Proti programu Východné partnerstvo objektívne hrá aj ďalší faktor – nemecko-francúzsky zápas o oblasti vplyvu. Paríž sa netají svojím záujmom o iný regionálny projekt – Stredozemný zväz. Rozpracovanému a predstavenému práve v čase, Keď Poľsko a Švédsko začali presadzovať východné partnerstvo. EÚ, ktorá uviazla v geopolitických hrách, zrejme nevie, čo robiť s Ukrajinou, s výnimkou toho, že chce, aby medzi ňou a Ruskom sa dosiahol rozkol.

„Projekt EÚ je zameraný na najbližších susedov Ruska, z ktorých mnohí majú integračné záväzky v rámci SNŠ, Colnej únie a budovania Eurázijského ekonomického priestoru“, a preto jeho realizácia nesmie vystupovať do rozporu s vyššie uvedenými projektmi, ako je to zafixované v „cestovnej mape“ spoločného priestoru vonkajšej bezpečnosti Rusko – EÚ – taká je zásadná pozícia ruského zahraničnopolitického rezortu k programe Východné partnerstvo. Vôbec tu pritom nejde o tlak. Je to iba konštatovanie stavu vecí. Rusko nemá nič proti prehlbovaniu obchodných a ekonomických vzťahov EÚ s Ukrajinou alebo Gruzínskom – ale iba do okamihu, pokým tieto vzťahy nezačínajú podkopávať jeho vlastné projekty a nepoškodzujú historicky utvorené vzťahy v priestore bývalého ZSSR.

Podobnú situáciu je možné pozorovať vo vzájomných vzťahoch EÚ a Arménska. Brusel sa za každú cenu snaží prinútiť Jerevan podpísať v novembri vo Viľňuse na summite vedenia EÚ a lídrov členských štátov programu Východné partnerstvo Dohodu o pridružení a dohodu  O hlbokej a rozsiahlej zóne voľného obchodu. Pravda, arménska strana už urobila dôležitý potvrdzujúci krok, keď sa dohodla na úrovni prezidentov dvoch krajín – Arménska a Ruska – o svojom vstupe do Colnej únie a účasti pri vzniku Eurázijského ekonomického zväzu. Takže teraz len treba čakať na nový ťah Bruselu pri rozohrávaní arménskej karty.

V tejto situácii vzniká otázka: čo konkrétne môže Európska únia ponúknuť svojim potenciálne „pridruženým“ obchodným partnerom, ak vynecháme protiruskú rétoriku? Žiaľ, príťažlivosť EÚ ako garanta a ťahúňa sociálno-politického rozvoja sa topí pred očami. Navyše, vnútri EÚ je možné pozorovať tendenciu k politickému a ekonomickému dištancovaniu sa od Bruselu, ktoré prináša svoje prvé plody.
V tomto smere na čele stále stojí Maďarsko. Údaje, ktoré  nedávno zverejnil maďarský štatistický úrad, prekvapili aj samotných maďarských expertov. V auguste úroveň inflácie v krajine bola 1,3% a analytici čakali jej zníženie maximálne na 1,7%. Výsledkom bol však zafixovaný rekord, ktorý nás poslal do ďalekej minulosti, do roku 1974 – do obdobia rozkvetu socialistického systému a RVHP. Konkrétne vtedy posledný raz inflácia v Maďarsku bola ešte nižšia.

Ako je možné, že inflácia v Maďarsku počas finančnej krízy, ktorá postihla celý svet, sa dostala na úroveň rozkvetu obdobia štátneho socializmu s jeho plánovaným hospodárstvom a administratívnym regulovaním cien? Naozaj protikrízové programy Eurokomisie, ECB a MMF nakoniec demonštrovali svoju efektívnosť, aspoň v jednom štáte? Vôbec nie. Bruselské recepty prísnej rozpočtovej disciplíny a snahy dozorných funkcií ECB s tým nemajú nič spoločné. Inflácia neustúpila pred Bruselom, ale pred protikrízovými opatreniami maďarského Kabinetu.

Politické snahy charizmatického maďarského premiéra Viktora Orbána sa dajú hodnotiť rôzne, jedno sa mu ale uprieť nedá – rozhodnosť a dôslednosť. Zvolil kurz národne orientovaných sociálnych a ekonomických zmien. Realizuje ich bez toho, aby si veľmi všímal  napomenutia Bruselu. Konkrétne, v rámci všeobecných národných protikrízových zmien, Kabinet od januára tohto roku  direktívne znížil o 10%  predajné ceny na benzín, elektrinu a kúrenie a zaviazal správcovské spoločnosti, aby samostatne vykryli náklady.

V EÚ sa hneď začalo hovoriť o porušovaní princípov trhovej ekonomiky a neplnení protikrízových odporúčaní Eurokomisie a populizme. Odpoveďou na to Orbánova vláda sľúbila opakovane k rovnakému opatreniu 1. novembra tohto roku. Pokiaľ ide o ekonomické ukazovatele Maďarska, dokonca aj oficiálna agentúra EÚ Eurostat bola nútená konštatovať, že krajiny vyšla z krízy a vláde sa darí udržiavať si rozpočtový deficit v rámci vyžadovaných 3% z hrubého domáceho produktu. Koncom tohto roku sa očakáva obnovenie pevného hospodárskeho rastu. Maďarská centrálna banka ako opatrenie stimulácie hospodárskej aktívnosti počas posledných 13 mesiacov mesačne znižuje percentný úrok.  Dostala sa už teraz na rekordne nízku úroveň 3,8%.

„Maďarský hospodársky zázrak“, o ktorom už teraz hovoria niektorí odborníci môže donútiť EÚ, aby prehodnotila svoje predstavy o mieste a úlohe  v jeho rámci východnej Európe. Veď ako ukazujú udalosti posledných rokov, hlavný útok krízy zasiahol nie v tento región, ale Grécko, Portugalsko Španielsko a Írsko.

„ Západ prežíva krízu a deficit líderstva a hľadá odpovede na množstvo nových výziev“, takto charakterizoval súčasnú situáciu v Európe  a v celom svete The American Interest. Zdá sa, že Maďarsko je na tejto ceste provu lastovičkou. Ešte nedávno vyspelý poľnohospodársky región celej strednej a východnej Európy, po vstupe do EÚ narazil na hrozbu úplnej degradácie svojho agrárneho systému. Po strate východného trhu si Maďarsko nemohlo vybojovať pozície v systéme EÚ. Okrem toho maďarskí výrobcovia, ktorí  sa historicky zameriavali na kvalitu svojej výroby, a nie na trhové normy, narazili na nové pravidlá hry. Ak v systéme RVHP sa maďarské mäso hodnotilo  z hľadiska kvality, v EÚ to bolo dosahovanie výroby čo najnižšími nákladmi. V dôsledku toho maďarské bravčové mäso a slanina začali prehrávať v porovnaní s dodávkami rovnakých výrobkov z Dánska a Holandska. Nie pokiaľ ide o kvalitu, ale v dôsledku lacnejšej pásovej výroby v štátoch, kde sa využívajú lacné umelé krmivá. Orbánova vláda bola v tejto oblasti nútená vstúpiť do otvoreného konfliktu s EÚ, keď zaviedla množstvo ochranných opatrení, vrátane zákazu kupovania miestnych poľnohospodárskych produktov cudzincami. Výsledkom toho, sa maďarskí farmári obrazne povedané aspoň na chvíľu voľne nadýchli.

Optimálnym variantom riešenia problémov, ktoré majú štáty východnej a strednej Európy, môže byť oživenie hospodárskych vzťahov v daných podmienkach a hľadanie nových  medzinárodných partnerov. Osobitne dôležitá úloha tu pripadá Rusku a jeho ponúkaným integračným zväzom. Počínajúc Colnou úniou, až po Eurázijský ekonomický zväz. Aby východoeurópske štáty  na tejto ceste uspeli, tým viac bývalé republiky Sovietskeho zväzu, treba si  ujasniť, čo je pre nich  dôležitejšie – politické špekulácie alebo reálne sociálno-ekonomické výhody.
Zdroj: Fondsk.ru


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |