Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Dzurinda nezostaví tím proti Ficovi - chelemendik.sk

 

Dzurinda nezostaví tím proti Ficovi

2020-02-16  (19:49)

 - Dzurinda nezostaví tím proti Ficovi

Pokus o spojenie pravicových strán šéfovi SDKÚ Mikulášovi Dzurindovi zlyháva hneď na začiatku. Na stretnutí so šiestimi partnermi našiel spoločnú reč iba v tom, že chcú zosadiť súčasnú koalíciu na čele s premiérom Robertom Ficom (Smer). Pol roka pred parlamentnými voľbami nik nemá konkrétny scenár, ako to urobiť.

"Stretnutie je skôr symbolické, nikto nemal ambíciu, aby sme išli do hĺbok," vyhlásil Dzurinda, ktorý pred dvanástimi rokmi stál pri zrode SDK, opozičného bloku na porazenie vtedajšieho premiéra Vladimíra Mečiara (HZDS). Proti Ficovi zatiaľ rovnaký postup nežiada. Naklonení tomu nie sú ani partneri z KDH, SMK, Mosta, SaS, OKS a Strany zelených.

Akú taktiku zvolia, chcú hľadať

na ďalšom stretnutí začiatkom budúceho roka. Či sa však zídu všetci, je otázne. Podľa podpredsedu SMK Gyulu Bárdosa strana zváži svoju účasť. Prekážkou je aj Most Bélu Bugára, s ktorým sa nevie zmieriť šéf strany Pál Csáky. Ten sa schôdzke vyhol, mal rokovanie v Budapešti. "Nemáme ambíciu podporovať hnutie nejakého národného frontu," dodal Bárdos.

Bugár si myslí, že opozičníci sa dokážu dohodnúť len na jedinom - volebnom programe. "V tom by sme vedeli nájsť zhodu bez toho, že by podaktoré strany povedali, že toto nechceme," priznal Bugár. Spoločnej volebnej kandidátke či písomnému záväzku, že strany po voľbách nevytvoria koalíciu s Ficovým Smerom, nedáva šancu.

Odmietnutie Smeru však požaduje SaS na čele s Richardom Sulíkom. Iba s takýmto záväzkom opäť zasadnú k rokovaciemu stolu. "Inak to celé nemá zmysel. Načo sa potom spájame, keď potom jedni zdupkajú, druhí zdupkajú," povedal Sulík. Neprekáža mu, že rokovania iniciuje práve Dzurinda, ktorý patrí medzi najnepopulárnejších politikov a v minulosti najviac

profitoval z rozpadu SDK.

Ďalšiu SDK si neželá KDH, ktoré je momentálne druhou najsilnejšou opozičnou stranou so zhruba 10-percentnou podporou. Predseda KDH Ján Figeľ je skeptický aj k zdĺhavým rokovaniam, radšej chce chodiť medzi ľudí. "Len byť pri stole a len nejako diskutovať je oveľa menej," zdôvodnil.

Figeľ priamo nepovedal, či KDH vylučuje Smer z povolebnej spolupráce. Vyhýbavo reagovala aj SMK. Naopak, Most podľa Bugára s takým záväzkom nemá problém. SDKÚ už v lete po dlhšom zvažovaní vyhlásila, že so Smerom nebude vládnuť.

Smer dlhodobo získava v prieskumoch 40 percent

. Opozičné strany ani spoločne nedosahujú taký výsledok. Podľa politológa Miroslava Kusého opozičným stranám nepomáha pri získavaní voličov, ak si nevedia dohodnúť jasnú alternatívu voči Smeru. "A pritom iná cesta ako spolupráca pre ne neexistuje," podotkol Kusý.

Keď sa opozícia dokázala zjednotiť

Opozícia sa už raz dokázala na Slovensku zjednotiť, a to naprieč politickým spektrom. Pred dvanástimi rokmi päť rôznorodých strán dokonca splynulo prechodne do jednej.

Tretieho júla 1997 vznikla SDK - volebná koalícia pozostávajúca z piatich strán: DÚ, KDH, DS, SDSS a SZS. Kresťanskí a liberálni demokrati sa spojili so socialistami a so zelenými. Hlavné je zvíťaziť vo voľbách a presadiť zmenu, dôvodil Mikuláš Dzurinda, vtedy hovorca tohto zoskupenia.

Vládny trojlístok HZDS - SNS - ZRS reagoval presadením zákona, ktorý fakticky znemožňoval koalíciám kandidovať vo voľbách. SDK sa transformovala na politickú stranu s exkluzívnym členstvom. Jej členmi sa stalo 150 kandidátov vo voľbách.

V tom čase však Rudolf Schuster ohlásil vznik novej strany - SOP. "Mal som obavy, že Schuster pôjde s Mečiarom. A tak som si povedal, že sa ho pokúsim získať do nášho spolku," spomína profesor Juraj Stern, ktorý sa stal hlavným moderátorom na stretnutiach lídrov opozičných strán.

Ešte predtým sa mu podarilo dohodnúť, že budúci koaliční spojenci prestanú na seba útočiť. Pred prvým okrúhlym stolom oslovil vyjednávač najprv politikov na protiľahlých póloch: Jána Čarnogurského (KDH) a Jozefa Migaša (SDĽ). "Obaja hneď súhlasili," dodáva Stern.

Začiatkom januára 1998 sa konalo prvé stretnutie všetkých opozičných strán na Zlatých pieskoch. Schuster vo svojich pamätiach

uvádza, že ho spočiatku presviedčali, aby radšej kandidoval za prezidenta a stranu nezakladal, lebo tým len odčerpá hlasy opozícii. Nesúhlasil, ale aj tak s ním spolupracovali.

Parlamentné voľby síce vyhralo HZDS so ziskom 27 percent, na vytvorenie vlády to však nestačilo. Novú vládu zostavovala SDK s SDĽ, SMK a SOP. V parlamente mali tieto strany ústavnú väčšinu, ale veľmi ju nevyužili. Veľká i malá

(SDK) koalícia sa čoskoro začali zmietať vo vnútorných rozporoch.

Vladimír Jancura

Zdroj: pravda.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |