Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Džihádisti zo Sýrie plánujú veľkú teroristickú vojnu na Západe - chelemendik.sk

 

Džihádisti zo Sýrie plánujú veľkú teroristickú vojnu na Západe

2020-05-31  (12:16)

 - Džihádisti zo Sýrie plánujú veľkú teroristickú vojnu na Západe

22.1.2014

Ilja Plechanov

Do Európy sa vracia čoraz viac džihádistov zo Sýrie  a mocenské štruktúry krajín EÚ sa pripravujú na teroristické útoky. Podľa informácií nedávneho kolaboranta Murada zo skupiny Islamský štát Irak a Sýria  (ISIS), v radoch bojovníkov víťazstvo v Sýrii nad Asadom postupne odchádza do úzadia a dôležitejšou sa stáva príprava novej vlny teroristických útokov v Európe a USA s využitím občanov západných krajín, ktorí pricestovali bojovať do Sýrie. Píše sa o tom v novinách The Telegraph. Murad oznámil, že bojovníci z krajín Západu sú aktívne napumpovaní anti-západnou ideológiou, absolvujú výcvik používania automobilov naplnených výbušninou, opaskov samovražedných atentátnikov  a potom sú posielaní naspäť do svojich krajín s príkazom  zahájiť tvorbu teroristických buniek  a iniciovať islamistickú propagandu v mieste svojho pôsobenia. „Často hovoria o teroristických útokoch. Diskutujú o tom, čo presne chcú vyhodiť do vzduchu  v Európe a USA. Každý má svoj cieľ,“ — hovorí Murad. 

Toto nebezpečenstvo berú vážne v MI-5. Táto inštitúcia musí vyhradzovať  čoraz viac prostriedkov na prácu s džihádistmi, ktorí sa vracajú zo Sýrie. O tom istom hovorí aj Richard Walton, hlava antiteroristikého oddelenia Scotland Yardu,  ktorý už musí realizovať „obrovské množstvo operácií“ na ochranu obyvateľstva pred novou teroristickou hrozbou: „Nemyslím si, že verejnosť chápe celú závažnosť  problému. Sýria mení pravidlá hry. Stovky ľudí odchádzajú z krajiny do Sýrie a ak ich tam nezabíjajú, sú  radikalizovaní.“  Podľa mienky Shiraza Mahera, bývalého džihádistu a v súčasnosti vedeckého pracovníka z Medzinárodného centra výskumu radikalizácie v Kings Colledge v Londýne,  z 500 Britov bojujúcich  v Sýrii cca 50  sa už vrátilo do Veľkej Británie a ostatní môžu doraziť neskôr, ak nezahynú   a pokúsiť sa uskutočniť akciu podobnú slávnym výbuchom autobusov v Londýne alebo 9/11 v USA.

Pred pár dňami na iTele TV vystúpil aj minister vnútorných vecí Francúzska Manuel Valls, ktorý označil  džihádistov vracajúcich sa zo Sýrie za „najväčšiu hrozbu pre bezpečnosť krajiny počas najbližších rokov“ . Podľa jeho informácií iba do Francúzska sa môže vrátiť do 700 bojovníkov а 76 sa už vrátilo. A najviac znepokojivým  trendom podľa mienky ministra je nárast počtu teenagerov a neplnoletých  medzi tými, ktorí cestujú do Sýrie. Iba behom roku 2014 rozviedka Francúzska identifikovala 6 teenagerov medzi tými, ktorí plánovali odísť na vojnu.

Dokopy, podľa informácií belgického denníka La Libre Belgique s odvolaním sa na belgické tajné služby, v Sýrii bojuje už 4 až 5 tisíc „držiteľov európskych pasov“. To je oveľa viac ako tie číslice, ktoré  uvádzala predtým EÚ  a ktoré putovali do všetkých svetových médií.  V správach zvyčajne odhadujú  počet európskych „svojich džihádistov“ v Sýrii na 1200-1700 osôb. Tieto údaje boli uverejnené v decembri  2013 Thomasom Hegghammerom (politológ z Norwegian Defense Research Establishment) v blogu na Washington Post. Bývalý pracovník Agentúry národnej bezpečnosti USA, odborník na džihádistov profesor John Schindler v zásade je pripravený súhlasiť s odhadom belgických tajných služieb. Vysoké počty Európanov  korelujú podľa jeho slov s informáciou od amerických kolegov, ktorí sledujú situáciu v Sýrii. V decembri 2013  BBC poskytla celkový odhad všetkých (nielen európskych) zahraničných džihádistov v Sýrii -  11 tisíc osôb.

Ostatne, reč je nielen o občanoch západu, ktorí ohrozujú bezpečnosť. Vojna v Sýrii a naberajúca nové obrátky vojna v Iraku je dôvodom prúdenia za hranice svojich krajín stále nových a nových utečencov. Dokopy za hranicami Sýrie sa už nachádzajú  viac ako dva milióny jej občanov. V Európe oficiálne žiada o azyl  približne 30 tisíc Sýrijčanov a samotné európske krajiny sľubujú poskytnúť útočisko približne 12 tisícom osôb. V skutočnosti množstvo Sýrijčanov, ktorí sa ocitli v Európe je oveľa väčšie  а organizácie pre ľudské práva neprestajne tlačia na vlády krajín Západu a žiadajú otvoriť dvere pre ešte väčší počet utečencov. A to je reč iba o Sýrijčanoch. Vyvstáva  logická otázka, či môžu mocenské štruktúry Európy zaručiť, že medzi desaťtisícmi utečencov nebude ani jeden bojovník-islamista, cieľom ktorého vôbec nie je hľadanie lepšieho života. Teda okrem  zjavnej hrozby zo strany otvorených džihádistov, Európa musí čeliť problému právneho  a sociálneho charakteru ako filtrovať rastúce prúdy utečencov z regiónu v ktorom prebieha vojna.

O niečo skôr o tom, čo sa bude diať ďalej  v tejto oblasti, písal aj slávny bývalý vojak, spisovateľ a novinár  Michael Yon. Dôraz však spravil nie na mladých džihádistov, ale na iných ľudí. Nie všetci cestujú do Sýrie ako naivní islamistickí pešiaci. Do Sýrie z Európy a USA  idú tí, ktorí vopred vedia, že sa nechystajú bojovať až do víťazného konca a obsadenia Damasku alebo nastolenia šariátu v Tartouse. Do Sýrie mnohí  idú s tým, že počítajú s vyškolením, získaním nevyhnutných kontaktov, vypracovaním logistických a finančných schém na zahájenie veľkej, naraz sa odohrávajúcej v mnohých krajinách teroristickej vojny na Západe.

V Sýrii sa dávajú dokopy nové „vlčie svorky“, vznikajú nové známosti na roky dopredu, vytvárajú sa jadrá nových teroristických organizácií budúcnosti,  vychováva sa v ľuďoch láska k vojne. Yon píše, že Západ príliš často kričal „vlk!“ ohľadne teroristickej hrozby a príliš často využíval túto hrozbu pre svoje ciele, takže Západu teraz nikto neverí v tejto otázke. Aj napriek tomu však je „vlk“ celkom reálny, nebezpečný a jeho chúťky rýchlo rastú, a naberá silu. Sýria sa stala, podľa slov Yona, „Majstrovstvami sveta“ a pre medzinárodný džihád. Prúdia tam z celého sveta tisícky tých, ktorí chcú bojovať. Vycvičení v krutých, reálnych a dlhých bojových akciách v Sýrii džihádisti,  „vlci teroru“, po ľahkom návrate s európskymi a americkými pasmi nebudú mať problém obsadiť obchodné  centrum alebo letisko v krajinách Západu. Vojna sa nikdy nekončí. Vracia sa domov a nie vždy k sebe domov.

Zdroj: inosmi.ru


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |