Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Dvojaké občianstvo ako nebezpečný symbol - chelemendik.sk

 

Dvojaké občianstvo ako nebezpečný symbol

2020-08-04  (11:00)

 - Dvojaké občianstvo ako nebezpečný symbol
19.05.2010 

RICHARD MIERNY


Je až zarážajúce, s čím ako prvým vyrukoval novo inštalovaný maďarský premiér Orbán. Nie je to snaha pozviechať maďarské hospodárstvo, čo občania Maďarska najviac potrebujú, ale sú to imperiálne záujmy v podobe dvojakého občianstva pre ľudí, ktorí žijú mimo Maďarska a hlásia sa k maďarskej národnosti.

Niekto považuje načasovanie pred voľbami na Slovensku za politickú chybu, avšak treba si uvedomiť, že snahou je aktivizovať maďarskú menšinu, aby posunula do parlamentu 2 maďarské strany namiesto žiadnej.

Človek je napokon rád, že je na Slovensku koalícia taká, aká je, lebo tá predtým by takýto šovinistický akt potichu tolerovala. Diskusie, ktoré k tomuto prebiehajú, sú veľmi hmlisté, každý sa tvári, že podrobné znenie návrhu zákona o dvojakom občianstve je veľké nezistiteľné tajomstvo.

Občianstvo predstavuje zjednodušene vzťah, zmluvu medzi fyzickou osobou a štátom, z čoho vyplývajú rôzne práva a povinnosti pre obe zmluvné strany. V prípade dvojakého občianstva sa vynárajú zhruba takéto okruhy problémov:

  • právo voliť vo voľbách obidvoch štátov;
  • jeden štát v prípade problémov s druhým štátom môže udeliť rôzny status chránenca;
  • osoba s dvojakým občianstvom si môže vyberať výhody jednotlivých štátov, ako jej to vyhovuje;
  • občania štátov mimo Európskej únie by získali občianstvo a teda aj všetky výhody občanov EÚ.

Prax by bola ale taká, že väčšina týchto problematických okruhov by sa legistlatívne okresala a ostalo by z toho iba maximálne možnosť voliť vo viacerých štátoch a prípadne získanie statusu chránenca.

V Maďarsku by sa tak posilnili politické sily od nacionalizmu k šovinizmu na úkor politických síl od nacionalizmu k vlastenectvu a menšiny okolitých štátov by sa s týmto šovinistickým krídlom museli zákonite stotožniť, čím by vytvárali akési piate kolóny. Slovensko je takouto situáciou najviac ohrozené, lebo oficiálne vykazovaná maďarská menšina je početne veľmi silná (zahŕňa v sebe totiž aj značnú časť cigánov) a koncentrovaná práve okolo hraníc s Maďarskou republikou.

Dvojaké občianstvo treba ale v prvom rade vnímať ako nebezpečný symbol. Ľudia, ktorí žijú na juhu Slovenska, majú svoju identitu väčšinou veľmi vlažnú, preto etnické napätie tam také vypuklé nie je. Byť občanom zároveň aj iného štátu malo vždy punc exkluzivity. Je jasné, že aj napriek nulovému dopadu na praktický život by ľudia bez ohľadu na identitu s cieľom posilniť si svoje sebavedomie inštitút dvojakého občianstva využívali. A tým by len posilnili proces maďarského imperializmu a stali by sa pasívnym aj aktívnym nástrojom tohto cieľa. Cieľa rozšíriť hranice „maďarskej vlasti“ na úkor svojich susedov.

Skutočnosť, že legislatíva Európskej únie to neumožňuje, je veľmi krátkozraké uspokojenie. Každý maďarský šovinista a tobôž maďarský premiér, sú si dobre vedomí, že sny, ciele, a život národa je oveľa oveľa dlhší ako nejaký chvíľkový zákon, ktorý možno meniť z jedného dňa na druhý.

Treba si uvedomiť, že po zániku Európskej únie a zrúcaní multikulturalistických a internacionalistických dogiem vzídu posilnené tie národy, ktoré týmto lžiam o bezvýznamnosti národnej identity najmenej podľahnú. Snáď netreba dodať, že na úkor tých národov, v ktorých je zvýšený výskyt jedincov búchajúcich sa do pŕs, akí sú oni svetoobčania.

Zdroj: beo.sk

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |