Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Dostaneme svoj dôchodok? Menší, než si myslíme - chelemendik.sk

 

Dostaneme svoj dôchodok? Menší, než si myslíme

2019-11-30  (06:21)

 - Dostaneme svoj dôchodok? Menší, než si myslíme

5.11.2010

Bratislava - Celý rozvinutý svet má vážny problém. Roky si politici kupovali svojich voličov sľubmi, ktoré boli platené z verejných deficitov. Každý politik, ktorý sľúbil väčšiu zdravotnú starostlivosť, lepšie školstvo alebo vyššie dôchodky, mal oveľa väčšiu šancu na úspech.

Verejný dlh tak rástol viac ako kedykoľvek v histórií. Zrazu sa ocitáme v situácii, kedy ho bude treba splácať.  A najpravdepodobnejšia forma splácania bude z našich budúcich dôchodkov.

Ľudia bežne nerozumejú tomu, že vládny deficit nie je nič iné ako dane, ktoré budú platené v budúcnosti. Politici, ktorí vytvárali vládne deficity, nás v podstate dodatočne zdaňovali bez toho, aby sme o tom vedeli.

Zatiaľ však nie príliš veľa, pretože problém sa hromadením dlhu odsúva do budúcnosti. No súčasná ekonomická kríza je práve následkom tohto ohromného dlhu. Platiť zaň raz budeme, či chceme alebo nie. Otázka je, akým spôsobom.

Šanca na dôchodok? 13 percent

Štáty sľubujú svojim občanom obrovské výhody sociálneho charakteru. Avšak keď spočítame všetky tieto dávky, ktoré majú byť platené v budúcnosti, tak zistíme, že sú obrovské. Častokrát vyššie ako všetko to, čo krajina vyprodukuje za 10 rokov.

Každá firma, ktorá by mala takéto záväzky, tak už dávno skrachuje. Štát má však iné účtovné pravidlá a politici sa tvária, že sa nič nedeje. Teda aspoň sa tvárili, kým neprišla kríza. No teraz, tí ktorí tomu rozumejú, vedia, že je problém.

Práve z tohto dôvodu americký rozpočtový úrad urobil štúdiu, aké možnosti pred nami stoja. Nechal na počítačoch bežať simuláciu rôznych premenných, aby zistil, aké dôchodky môžu očakávať rôzne vekové kategórie.

Dôchodcovia

Dôchodky sú ohrozené kumulovaním deficitov. Obrovskú dlžobu musíme v budúcnosti splatiť.
Autor: Stock Photos

 

Zistil, že tí, ktorí boli narodení pred rokom 1950, majú takmer 100-percentnú šancu na svoje dôchodky. Tí, narodení v šesťdesiatych rokoch, majú šancu vyššiu ako 75 percent na to, že dostanú taký dôchodok, aký očakávajú.

No skutočným problémom je stredná generácia, pokiaľ ste vo veku 30-40 rokov, tak pravdepodobnosť očakávaného dôchodku klesá na 13 percent. Americké deti nemajú takmer žiadnu štatistickú šancu na svoj očakávaný dôchodok.

Sociálny štát, Bismarckovo dedičstvo

Toľko pre USA - nehovoriac o tom, že uvedené čísla sú pravdepodobne príliš optimistické. Avšak Európa je v mnohých ohľadoch na tom ešte omnoho horšie.

Americká populácia rastie a rastúca populácia sa skôr poskladá na dôchodky svojich rodičov ako klesajúca európska populácia. Európania vymierajú a nielenže súčasní mladí ľudia nemusia dostať také dôchodky, ako ich starí rodičia, ale budú musieť pracovať oveľa viac a platiť oveľa vyššie dane na platenie dôchodkov svojich rodičov.

štrajk vo Francúzsku

Zvýšenie veku na odchod do dôchodku o dva roky vyvolalo vo Francúzsku niekoľkotýždňové demonštrácie.
Autor: TASR/AP

Sociálny systém zaviedol pred vyše 100 rokmi Bismarck, prvý kancelár nemeckej ríše. Jeho cieľom bolo zobrať tromfy z rúk socialistov. Podarilo sa mu to. Sociálne výdavky štátu v tej dobe boli však minimálne.

No, odvtedy sa priemerná dĺžka dožitia ľudí výrazne zvýšila, no vek odchodu do dôchodku ostal takmer zachovaný. Ale už obyčajná snaha zvýšiť vek odchodu do dôchodku o pár rokov vyvoláva vo Francúzsku týždne dlhé nepokoje. Zdá sa, že so súčasným systémom sa dobrovoľne nerozlúčime.

Či chceme alebo nie, bude asi jedinou istou možnosťou na svoj dôchodok, začať si sporiť a skutočne dlhodobo investovať pre svoju budúcnosť. Druhý pilier dôchodkového sporenia bol riešením, avšak zmeny v zákone minulým parlamentom spôsobili, že dôchodkové sporiteľne držia presne to, proti čomu by sme sa mali chrániť - dlhy vlád.


Zdroj: aktualne.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


Ján Molnár   |   2010-11-05  (18:06)
50%  
mínus plus
  článok je propaganda boháčov...číry nezmysel

uvedomte si fakt, že deficit je tvorený aj prímami a tie treba zvýšiť, treba zdaniť banky, koncerny, boháčov a to progresívne...napr. v Bolívii plynári dostali 80% daň! a myslím že aj vo Švédsku sú podobné dane...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |