Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Donskí kozáci sa vydali na európsky pochod - chelemendik.sk

 

Donskí kozáci sa vydali na európsky pochod

2020-06-01  (02:42)

 - Donskí kozáci sa vydali na európsky pochod

 

 
   

Donskí kozáci Ruska oslávia 200 výročie víťazstva vo Vlasteneckej vojne v roku 1812 nad armádou francúzskeho imperátora Napoleona Bonaparta jazdeckým pochodom Moskva – Paríž.Kozáci vyjdú 12. augusta z Borodina 110 km západne od Moskvy a 19. augusta prídu do Fontenbloo.

50 kozákov zopakuje pochod legendárneho atamana Matveja Platona. V roku 1812 zrazu po bitke pri Borodine, kde bolo porazené vojsko Napoleona, ataman povolal 24 jazdeckých plukov ľudovej domobrany z tichého Donu a vydal sa na hranicu s Pruskom. No týmto sa vojna neskončila. Kozácke vojsko putovalo ešte dva roky do Paríža a oslobodzovalo zeme dobyté Francúzmi. Rozhodujúcim bojom kampane 1813 – 1814 bola najväčšia bitka pri Lipsku, v ktorej sa zúčastnilo do 500000 ľudí.

V dnešnom pohode sa zúčastnia vojaci v historickej uniforme a kone legendárneho donského plemena, rozpráva člen Verejnej Rady pre prípravu pochodu Pavel Moščalkov:

- Je to svojho druhu podpora daného plemena koní, ktoré bolo kedysi veľmi rozšírené, ale na dnešok je fakticky vykynožené. Donskí kozáci budú v uniformách 19. storočia. Budeme mať so sebou kópiu pochodového chrámu atamana Platova so všetkými rekvizitami. Pochod bude sprevádzať kňaz. V deň odchodu a počas samotného pochodu, ako aj po príchode do Paríža, uskutoční omše.

Kone, ktoré sa zúčastnia na pochode, boli spočiatku divé. Dlho ich krotili a následne prešli drezúrou, - všetko ako pred dvesto rokmi. Divé žrebce z Donu sa právom považujú za kone, ktoré najviac vydržia a za najsilnejšie, podotýka Pavel Moščalkov:

- Vo vojne v roku 1812 boli jediným jazdeckým oddielom, ktorý došiel do Paríža aj cez Moskvu a potom sa vrátil naspäť, kozáci na svojich donských koňoch. Všetky ostatné kone uhynuli. Nevydržali napätie. Rekord prechodu pre donských koňov v sedle je 311 km denne.

Kozáci sa vrátia z európskeho pochodu iba v októbri 2012. Navštívia Bielorusko, Litvu, Poľsko, Nemecko a Francúzsko. Donské vojsko uskutoční rad ukážkových vystúpení vo veľkých mestách a na bojiskách a kozáci predvedú umenie džigitovky. V súčasnosti završujú účastníci v špeciálnom tábore všestrannú prípravu: pripravujú na dlhý pochod kone a zdokonaľujú zbrane a muníciu.


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |