Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Dolár a vojna - Časť 1. - chelemendik.sk

 

Dolár a vojna - Časť 1.

2020-08-04  (01:06)

 - Dolár  a vojna  - Časť 1.

16.1.2015

Valentin Katasonov

Ak ešte nedávno  sa  hovorilo o tom, že Washington rozsieva po  svete „riadený chaos“, teraz je už očividné, že chaos sa stáva neriadeným

Americký dolár už veľakrát pochovávali, ale stále zostáva nažive.

Tesne pre rozpadom Brettonwoodskej menovej sústavy podiel doláru v svetových rezervných valutách sa približoval k  80% (v roku 1970 – 77,2%; v 1972. – 78,6%).

Potom,  po prechode na Jamajský valutový systém, postupne klesal a v roku 1995  dosiahol svoje minimum -  59,0%.
Na vlne finančnej globalizácie sa pozície dolára znovu upevnili (v rokoch 1999-2001 jeho podiel dosiahol 70-71%), ale potom došlo k novému poklesu podielu dolára vo valutových  rezervných zásobách sveta – až po hranicu nižšiu ako 61% v roku 2014. Aj napriek tomu je to viac ako v roku 1995.

Podľa údajov Banky pre medzinárodné platby, v apríli 2010 podiel dolára na medzinárodných operáciách na svetovom valutovom trhu bol 84,9% a v apríli 2013 stúpol na 87. Pre porovnanie: podiel eura v tom istom období klesol z 39,1 na 33,4%.

Nepomer medzi pozíciami dolára vo svetových financiách  a pozíciami USA v svetovej ekonomike udiera do očí. Podiel USA na svetovom HDP je v súčasnosti približne  20%. Čína už predbehla USA čo do objemu HDP (v prípade výpočtu parity kúpyschopnosti valút), aôe podiel juanu na operáciách na svetovom manovom trhu tvoril v apríli roku 2013 iba 2,2%. Presné informácie o podiele juanu vo svetových  valutových rezervách neexistujú, ale expertné odhady ukazujú, že nie je oveľa vyšší ako 1%.

Tieto disproporcie nápadne pripomínajú svetovú ekonomickú situáciu na konci 19. a začiatku 20. storočia.

V tom čase došlo k preskupeniu lídrov svetovej ekonomiky. Na prvé miesto čo do objemu priemyselných a poľnohospodárskych výrobkov sa dostali Spojené štáty.  Podľa niektorých pozícií  sa na  druhé miesto začalo dostávať Nemecko. А Veľká Británia, ktorá  behom väčšej časti 19. storočia mala status „svetovej dielne“ sa začala presúvať na tretie miesto celosvetovo.

Zároveň britská libra naďalej zostávala  svetovou menou, ktorá plní funkciu rezervného prostriedku  a prostriedku medzinárodných platieb. Tu je štruktúra svetových rezerv podľa druhov mien tesne pred Prvou svetovou vojnou, v roku 1913 (%):  libra  – 47;  francúzsky frank  – 30; nemecká marka – 16; dolár USA – 2;  ostatné meny – 5 (Officer, Lawrence H. Between the Dollar-Sterling Gold Points: Exchange Rates, Parity, and Market Behavior. Cambridge: Cambridge University Press, 1996).

Ako vidíme, podiel amerického dolára bol celkom bezvýznamný. Disproporcia medzi úrovňou ekonomického rozvoja USA a pozíciami dolára  v svetovom finančnom systéme bola približne rovnaká, ako v súčasnosti disproporcia medzi ekonomickým rozvojom Číny a pozíciami juana.

Svetoví bankári, ktorí  vsadili na dolár, pred sto rokmi potrebovali svetovú vojnu,  aby dolár mohol zaujať miesto pod slnkom. Na konci roku 1913 Kongres USA pod silným tlakom zo strany „vriec s peniazmi“ odhlasoval vytvorenie Federálneho rezervného systému, ktorá sa pustila v roku 1914 do emisie dolára ako jednotnej meny USA  a o pol  roka neskôr začala svetová vojna.

Vojna zmenila pomer síl popredných veľmocí a ich valút. V roku 1928 pomer svetových menových rezerv vyzeral nasledovne  (%): libra – 77; dolár USA – 21; Francúzsky frank  – 2. (Officer, Lawrence H.). Teda libra, aj napriek prudkému ekonomickému oslabeniu Veľkej Británie, nielen neoslabil  svoje pozície, ale dokonca ešte viac ich upevnil. Dolár USA zväčšil výrazne svoju pomernú váhu v porovnaní s rokom 1913 a sebaisto sa dostal na druhé miesto. Iné valuty-konkurenti celkom zmizli zo súťaže.

Aby definitívne porazili britskú libru, majitelia FRS museli pripraviť a uskutočniť ešte jednu  svetovú vojnu, po ktorej bol dolár prirovnaný k zlatu a v podstate svojej sa stal jedinou  svetovou menou.

* * *
Formálne pozície dolára vo svete v súčasnosti sú veľmi dobré, ale hlavných akcionárov Federálneho rezervného systému nemôže netrápiť to, že disproporcia medzi HDP USA a pozíciami dolára sa zväčšuje. Dolár sa stáva čoraz nestabilnejším. Ak budú  chcieť, niekoľko silných krajín môže skoordinovať svoje úsilia, zjednotiť zdroje, začať sa zbavovať dolárových rezerv a zruinovať dolár.
Sila majiteľov FRS však spočíva v tom, že vždy vedeli konať s predstihom. Tak aj teraz je veľa príznakov toho, že podnikajú praktické kroky pre obranu dolára a predovšetkým pripravujú veľkú vojnu.

Príčin na rozpútanie takejto vojny „majitelia peňazí“ (majitelia peňažného stroja FRS) je niekoľko.

1. Majitelia peňažného stroja potrebujú  udržiavať dopyt na svoje produkty a ich  cenu. Dobrovoľné „naháňanie dolára“ v Európe skončilo pred viac ako pol storočím. Racionálne ekonomické dôvody kupovať doláre vo svete nevidieť. Veď dolárová masa, vychádzajúca s tlačiarenského lisu FRS, dnes mnohonásobne prevyšuje všetko, čo je vytvárané v ekonomike USA. A zlaté rezervy USA, hoci aj sú najväčšie na svete (viac ako 8000 ton), pokrývajú len desatiny percenta celej masy zelených peňazí.

Zostáva len jedno: vnucovať celému svetu „tovar“, vyrábaný FRS, nasilu. Jediným krytím dolára v súčasnosti sú Ozbrojené sily USA, hlavná funkcia ktorých je zabezpečiť udržiavanie dopytu na „zelený papier“. V USA sa klasický vojensko-priemyselný komplex už dávno transformoval na vojensko-bankový komplex.

Po rozpade  Brettonwoodskej menovej sústavy ju nahradila Jamajská menová sústava, ktorá je systémom ropného dolára, keďže v 1970-tých rokoch sa udialo naviazanie dolára na čierne zlato (ropa sa začala predávať výlučne za doláre). Ropa doteraz tvorí základ dolárového systému. Hoci Amerika dnes už takmer nezávisí od importu ropy, kontroluje krajiny, ťažiace ropu.

Cieľom kontroly je nepripustiť v obchode s čiernym zlatom prechod na iné meny ako dolár. Za týmto účelom Washington v prípade potreby robí vojenské operácie v regiónoch, v ktorých sa ťaží ropa. Predovšetkým na Blízkom a Strednom Východe. Muammar Kaddáfí bol zvrhnutý  a zverský zabitý iba za to, že najprv v obchodovaní s ropou prešiel z dolárov na euro, a potom plánoval prejsť na zlatý dinár.

Pokračovanie čoskoro


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |