Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Dojatý Hrušovský končí vo funkcii predsedu KDH - chelemendik.sk

 

Dojatý Hrušovský končí vo funkcii predsedu KDH

2021-12-02  (16:52)

 - Dojatý Hrušovský končí vo funkcii predsedu KDH


NITRA. Aby sa Slovensko zdvihlo z morálneho marazmu a politickej brutality, potrebuje kresťanskú demokraciu a Kresťanskodemokratické hnutie. Povedal to dnes na XVIII. sneme KDH v Nitre pred približne 300 delegátmi predseda strany Pavol Hrušovský, ktorý sa dnes lúči s funkciou. Cieľom KDH by malo podľa neho byť vrátiť sa na pozíciu významného a rešpektovaného piliera.

Hrušovský v prejave kritizoval súčasnú vládnu koalíciu, ktorá je podľa neho najhorším možným zoskupením politických síl na Slovensku. Za tejto vlády sa podľa neho rozmohlo bezbrehé kradnutie štátnych peňazí. Prevláda arogancia mocných, keď vláda pľuje na novinárov a kríze sa koaliční politici vysmievajú z jadranského pobrežia.

"Slovensko dnes ovládla politika bez morálky, solidarity a úcty k životu,“ vyhlásil odstupujúci šéf kresťanských demokratov. Podľa neho, ak sa KDH nepokúsi o zvrat situácie, Slovensko stratí tvár slušnej krajiny. Zároveň dodal, že SR stratila aj svoju medzinárodnú prestíž - a ak by nebola členskou krajinou EÚ a NATO, jej medzinárodná izolácia by bola väčšia. Pripomenul však, že Slovensko za poslednú dobu nenavštívil žiadny významnejší politik.

Svätého Štefana si vziať nedajú

Hrušovského zaráža, že odkaz svätých Cyrila a Metoda zneužívajú nacionalisti, populisti a bývalí komunisti. Zdôraznil aj, že svätý Štefan je pre kresťanských demokratov šíriteľom kresťanstva. "Dnes si ho nedáme vziať tými, ktorí ho nazývajú šašom,“ vyhlásil s tým, že si ho nedajú zobrať ani šíriteľmi myšlienok veľkomaďarstva. "Štefan nebol maďarský, ale uhorský,“ dodal. Zároveň zdôraznil, že skutočné vlastenectvo sa zaobíde bez nepriateľstva, kým nacionalizmus je od neho závislý. Hrušovský v prejave tiež volal po užšej spolupráci cirkví s kresťanmi vo verejnom živote.

KDH v poslednom období podľa Hrušovského oslabili vnútorné rozpory. Stranu zasiahli na najcitlivejšom mieste a v najnevhodnejšiu dobu. Odchod politikov okolo Vladimíra Palka označil za nepríjemný a bolestný. KDH sa z neho spamätúvalo celé mesiace. Spolustraníkov vyzval, aby zabudli na osobné ambície a regionálne stranícke záujmy, čo sa v poslednom čase vyskytovalo, a mysleli v prvom rade na stranu.

Za svojho nástupcu odporučil Figeľa

V závere prejavu sa Hrušovský poďakoval spolustraníkom za deväťročnú podporu. Do budúcnosti ju prisľúbil im. Záverečné ďakovanie Hrušovský predniesol s rozcitliveným hlasom. Následne mu cez videoprojekciu zaželali viacerí politici, umelci i osobnosti spoločenského života priania do ďalšej politickej činnosti.

Hrušovský dnes po viac ako deviatich rokoch končí vo funkcii predsedu KDH. Za svojho nástupcu odporučil eurokomisára Jána Figeľa. Predsedu budú delegáti voliť v popoludňajších hodinách. Predtým ešte majú na programe schváliť novelu stanov.

Kresťanskí demokrati zmenili stanovy

NITRA. Snem KDH v Nitre dnes rozhodol o zmene stanov. Najväčšou zmenou bude dĺžka funkčného obdobia vrcholového vedenia strany.

Doteraz vedenie volili kresťanskí demokrati každé dva roky. Po novom bude volebný snem vždy do šiestich mesiacov od konania parlamentných volieb. V stanovách sa tiež zvýši počet podpredsedov strany z piatich na šesť. Rovnako sa rozšíri aj počet členov predsedníctva z 11 na 13.

V KDH opäť zavádzajú konzílium, ktorého členmi budú bývalí ministri a štátni tajomníci za KDH a tiež experti. Predseda konzília bude automaticky členom predsedníctva.

SITA
Šéf Europarlamentu: Európa potrebuje také hnutia, ako je KDH

Predseda Európskeho parlamentu Jerzy Buzek si myslí, že Európa potrebuje takých ľudí a také hnutia, ako je KDH. Vyhlásil to v prejave, ktorý dnes na XVIII. sneme v Nitre za neho prečítal slovenský europoslanec Miroslav Mikolášik.

Bývalý poľský expremiér je presvedčený, že snem bude inšpiráciou pre ďalšiu prácu. Verí v konštruktívny dialóg a spoluprácu v budúcnosti. Na sneme sa dnes lúči s funkciou jej dlhoročný predseda Pavol Hrušovský, ktorého by mal nahradiť eurokomisár Ján Figeľ.

Šéf Európskej ľudovej strany - Európskych demokratov (EPP-ED) Wilfried Martens je hrdý, že hnutie má na Slovensku hlboké a silné korene. Vo videoposolstve, ktoré tlmočila europoslankyňa Anna Záborská, pripomenul, aby konala spoločne za integráciu spoločnosti. Hnutie podľa neho musí byť zamerané na dobro ľudí. "Je to naša výzva," uviedol v súvislosti s hospodárskou krízou. Predsedovi KDH Pavlovi Hrušovského, ktorý dnes vo funkcii končí, poďakoval za konštruktívnu spoluprácu, myšlienky a inšpiratívne stanoviská.

"Medzi nami je puto, ste našimi najväčšími spojencami," povedal dnes hnutiu predseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. Tvrdil, že KHD je stranou, na ktoré je spoľahnutie. V Európe nevidí väčšie puto, než je medzi týmito dvoma stranami.

Hrušovského označil za človeka veľkej komunikácie. Uviedol, že sa s ním bavil o zásadných otázkach kresťanskej demokracie v Európe. Podotkol, že mnohokrát prejavil odvahu. "Odvaha znamená robiť dobro, znamená čeliť zlu," vyhlásil Svoboda. Dodal, že život sa nekončí tým, že príde o funkciu. Nástupcom odkázal, aby ich politika bavila a bola pre nich službou.

 

sita


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |