Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Dôchodkový vek pôjde hore - chelemendik.sk

 

Dôchodkový vek pôjde hore

2020-05-30  (12:43)

 - Dôchodkový vek pôjde hore

Nová vláda bude musieť zvýšiť dôchodkový vek

20. apríla 2010  6:50
O zvýšení dôchodkového veku sa slovenskí
politici rozprávajú dosť neochotne, a to nemusí byť ani pred voľbami. Nie je preto prekvapením, že väčšina strán o posune vekovej hranice mlčí aj vo svojich volebných programoch. Podľa ekonómov je však pravdepodobné, že k tomuto kroku bude musieť nová vláda pristúpiť.


"Hoci žiadna z politických strán to otvorene nepriznáva, zvýšenia dôchodkového veku sa dočkáme možno už v nadchádzajúcom volebnom období," nevylučuje odborník na sociálnu problematiku Inštitútu ekonomických a sociálnych štúdií INESS Radovan Ďurana. Pripomína, že Sociálna poisťovňa vlani len starobným dôchodcom vyplatila omnoho viac, ako získala na odvodoch. A rok skončila so stratou 356,5 milióna eur. Takýto vývoj je neudržateľný.

Ak by sa s dôchodkovým vekom nehýbalo, znova by to išlo len na úkor neúnosného zadlženia ďalších generácií. Ekonómovia varujú, že dôchodkovému systému na Slovensku hrozí kolaps. Vek nároku na penziu, ktorý na dnešnej úrovni patrí k najnižším v Európe, odporúčajú zdvihnúť čo najskôr.

Dnešný dôchodkový systém podľa Ďuranu oslabujú dlhodobo známe faktory: nepriaznivý demografický vývoj, rastúci počet vyšších dôchodkov aj predlžovanie veku dožitia, keď čoraz menej pracujúcich musí prispievať na čoraz viac dôchodcov. "Otáľanie s riešením znamená len ďalšie zvyšovanie schodku štátneho rozpočtu," tvrdí expert.

Dnešné koaličné strany tvrdia, že nad ničím podobným neuvažujú. Verejne to už vyhlásil líder Smeru

a premiér Robert Fico aj šéf HZDS Vladimír Mečiar. "Určite nepodporíme zvyšovanie vekovej hranice odchodu do dôchodku. Činnosť skôr musí zlepšiť Sociálna poisťovňa. A uberieme z dávok tým, čo nie sú ochotní pracovať," tlmočí rovnaký postoj aj hovorca SNS Dušan Štrauss.

Opozícia ide ešte ďalej, ponúka

skôr populistické sľuby zaťažujúce systém. Kresťanskí demokrati chcú zvýhodniť v odchode do predčasného dôchodku matky v závislosti od počtu vychovaných detí. Pri štyroch a viacerých potomkoch by sa im dôchodok nekrátil vôbec, čo je to isté, ako keby naň mali nárok už 60-ročné. "Zvyšovanie dôchodkového veku zatiaľ nepripúšťame. Stále totiž nie sú naplno využité iné možnosti vytvárania zdrojov - daňová politika, podpora podnikania, úspory
vo verejných prostriedkoch," uvádza expert na sociálnu politiku KDH Július Brocka.

Bugárov Most zase plánuje pridať plošne 30 eur starodôchodcom či rozšíriť možnosti odchodu do predčasného dôchodku pre ľudí bez šance zamestnať sa. Podpredseda strany Ivan Švejna však osobne ako ekonóm nutnosť zvyšovania vekovej hranice priznáva. "Je to o zodpovednosti, nie o tom, že by sme niekomu chceli zle," zdôvodňuje. Zmeny podľa neho treba prijať čo najskôr, aby nabiehali postupne a nie skokom. "Pri účasti Mostu v budúcej vláde podporím ich zahrnutie do programového vyhlásenia," povedal Švejna.

Posun vekovej hranice nezvažuje ani SMK. "Ak by sa naša strana dostala do vlády, presadzovala by skôr reformy v 1. pilieri dôchodkového poistenia

," zdôrazňuje poslankyňa Klára Sarközy. Bližšie ich však nespresnila. Súčasná vláda podľa nej v tejto oblasti neurobila nič. "Akurát zdeformovala 2. pilier," myslí si Sarközy.

Diskusie

o zvýšení dôchodkového veku sa vedú takmer v každej krajine Európskej únie, a to o dva až päť rokov. Aj tieto tvrdé opatrenia, s ktorými nesúhlasí najmenej polovica európskej populácie, by sa však už o niekoľko rokov mohli ukázať ako absolútne nedostatočné.

Podľa ústavu National Institute of Aging totiž už v najbližších desaťročiach rapídne pribudne ľudí starších ako sto rokov. Kým teraz ich na planéte žije okolo 340-tisíc, v roku 2050 ich má byť asi šesť miliónov.

Je však otázne, dokedy sa bude dať súbežne zvyšovať aj dôchodkový vek. Najmä preto, že v EÚ podľa štatistík aj teraz pracuje len polovica ľudí z vekovej skupiny 55- až 64-ročných. "Hranica dôchodkového veku ani vo vyspelých krajinách nie je predĺžiteľná nad 70 rokov. Na Slovensku by jej zvýšenie na 65 rokov znamenalo stop na dlhé roky," mieni sociologička Silvia Porubänová. Ťažko
si podľa nej predstaviť šoféra po sedemdesiatke, ktorý riadi autobus
plný detí. Alebo šičku v porovnateľnom veku sediacu celý deň za strojom. Podľa nej začne
preto časom čoraz väčší význam nadobúdať cesta
samosporenia na dôchodok.

Zdroj: pravda.sk

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |