Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Dôchodcov bude viac ako detí - chelemendik.sk

 

Dôchodcov bude viac ako detí

2019-10-18  (11:25)

 - Dôchodcov bude viac ako detí

Do troch rokov bude na Slovensku viac dôchodcov ako detí

Slovenská populácia rýchlo starne. Do troch rokov bude na Slovensku viac ľudí nad 65 rokov ako detí. Od tohto momentu začne stúpať aj zaťaženie ľudí v pracovnom veku. Ekonómovia upozorňujú, že ak sa nezmení sociálna politika štátu, a to bez ohľadu na vládu, tak o dvadsať rokov čaká Slovensko bankrot.

"Počet seniorov sa čoskoro vyrovná deťom do 15 rokov a do piatich rokov určite začnú prevládať seniori. Zároveň ekonomické zaťaženie pracujúcich začne rásť, lebo počet nových ekonomicky aktívnych bude klesať," povedal šéf Výskumného demografi ckého centra Boris Vaňo. Podľa neho je starnutie populácie nezvratné a nijako v tom nepomôže aj mierne zvýšenie pôrodnosti. Tá sa zvýšila na 1,32 narodeného dieťaťa na ženu v plodnom veku.

"Je to očakávané zvýšenie, lebo ženy, ktoré odkladali tehotenstvo, sa rozhodli pre prvé dieťa," vysvetlila analytička demografi ckého centra Michaela Potančoková s tým, že priemerne prvé dieťa majú ženy okolo 27. roku života, čo je o päť rokov neskôr ako na začiatku deväťdesiatych rokov. Podľa Vaňa to však starnutie spoločnosti nijako nezastaví.

Podľa ekonóma inštitútu INEKO Petra Goliáša je najvyšší čas začať riešiť tento problém. "Ak vláda nepristúpi k systémovým riešeniam, ako je zvýšenie dôchodkového veku, spomalenie rastu dôchodkov a zapojenie dôchodcov do pracovného pomeru, štát čaká ekonomická katastrofa," tvrdí Goliáš. Ako dodáva, Európska únia vyčíslila, že pri súčasnom stave iba v dôsledku starnutia sa zvýši štátny dlh zo súčasných 40 percent HDP za desať rokov na 116 percent HDP v roku 2020, lebo štát si na dôchodky ustavične požičiava.

"Tým, že sa čoraz viac peňazí bude viazať na dôchodky, zostane menej na školstvo, vedu a zdravotníctvo, a tak dôjde k zníženiu životnej úrovne, čo však bude znamenať opäť menej peňazí na dôchodky, a teda vyššie dane pre pracujúcich," dodáva Golian.

Ľudia na Slovensku sa zároveň dožívajú vyššieho veku. Deti narodené v roku 2008 majú vyhliadku dožiť sa 78,7 roka v prípade dievčat a 70,85 roka, ak ide o chlapca. "Napriek predĺženiu priemerne o päť mesiacov života sa oproti starým členským krajinám EÚ ženy dožívajú o päť a muži o sedem rokov menej," pripomenul Vaňo.

Predpokladá, že sa bude musieť zmeniť postoj spoločnosti k starším ľuďom. "Seniori sa budú dožívať viac rokov, budú zdravší a aktívnejší. Už nebudú doma čakať so založenými rukami na smrť, preto im treba dať možnosť uplatniť sa," uviedol Vaňo. Zároveň upozornil, že s menším počtom detí v rodinách bude rásť aj počet starších ľudí, o ktorých sa bude musieť postarať spoločnosť alebo štátne inštitúcie.

Zdroj: pravda.sk

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |