Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Dobytie Aleppa obracia Blízky východ smerom k Rusku - chelemendik.sk

 

Dobytie Aleppa obracia Blízky východ smerom k Rusku

2020-05-26  (02:20)

 - Dobytie Aleppa obracia Blízky východ smerom k Rusku

13.2.2016

„Ak existuje symbol pre sýrsky neúspech z hľadiska Západu, potom je to Aleppo,“ takto samotní atlantisti hodnotia stav vecí na Blízkom východe. Približovanie momentu dobytia druhého najdôležitejšieho sýrskeho mesta vládnymi vojskami sa naozaj stáva prelomom v celej sýrskej vojne. A nielen nej – Rusko získava dôležité psychologické víťazstvo v geopolitickom konflikte s USA.

Tón  západných médií v posledných dňoch je rozpačitý – pokračuje  v obviňovaní Ruska z neľútostného bombardovania Aleppa, tlač píše o úplnom neúspechu americkej politiky v sýrskej otázke. Dokonca aj v článkoch západných médií sa hovorí o tom, že už sa nedá „tajiť pochmúrna okolnosť, že Obamova administratíva v súčasnosti vidí úplný  neúspech svojej stratégie“.

Obkľúčenie a skoré dobytie Aleppa sa interpretuje ako humanitárna katastrofa, za ktorú môže Rusko, ktoré nechce zastaviť bojové akcie, ale zároveň je jasné, že Západ si uvedomil svoju porážku v  Sýrii. USA ani prozápadné (keď sa mu to hodí) Turecko nemôžu zastaviť nástup sýrskej armády, ktorá v najbližšom čase prinavráti kontrolu nad Aleppom a veľkej časti hraníc s Tureckom. Znamená to prelom vo vojne – povstalci orientovaní na Západ, Turecko a Saudskú Arábiu  už viac nemôžu dostávať pomoc zvonku a situácia v západnej časti Sýrie sa jednoznačne vyvíja v prospech Damaska. Nie je to ešte víťazstvo Asada, ani víťazstvo vo vojne za oslobodenie západnej časti Sýrie, ale dôležitý krok smerom k víťazstvu.

Nie Moskva  vnímala Sýriu ako arénu konfliktu Ruska a Západu. Spočiatku práve USA a západné štáty urobili stávku na antiasadovské sily a pomáhali in v občianskej vojne. V okamihu, keď Rusko prešlo od dodávok zbraní Damasku k priamej vojenskej účasti svojho letectva v bojoch, USA, Európa, Turecko a Saudská Arábia už prakticky Asada odpísali  - spory sa točili najmä okolo toho, ako usporiadať postasadovskú Sýriu a čo robiť s  ISIL, ktorý nečakane nabral na rozmeroch a  a vyrástol na silného a nekontrolovaného hráča. Za necelý polrok sa situácia zmenila – teraz Asad s pomocou Ruska vracia kontrolu nad krajinou a nijaká „ozbrojená opozícia“ tento proces nemôže zastaviť. 

Západ sám  nechce a ani nemôže ísť bojovať do Sýrie, veď formálne  tam Rusko a Západ majú spoločného nepriateľa Islamský štát. Bombardovanie, ktoré Washington aktivizoval na západnom irackom fronte proti ISIL, mysliac si pritom, že Rusko nadlho uviazne v sýrskom močiari a bude čas dohodnúť sa o rozdelení sfér vplyvu v Sýrii – oslabili pozície kalifátu, ale nijako nemohli pomôcť antiasadovským povstalcom. Bez „ozbrojenej opozície“ niet s čím obchodovať s Moskvou.  Rusko stojí na strane Asada a jeho armády, legálnej štátnej moci, a čo máte vy?

Rokovania v Ženeve sa, prirodzene, obnovia, ale všetci si uvedomujú,. že o všetkom sa rozhoduje na bojovom poli. Čím menej územia zostane pod kontrolou „opozície“, čím horšie sa črtajú perspektívy, tým zložitejšie pre USA bude demonštrovať svoj vplyv na regulovanie situácie v Sýrii. V skutočnosti USA ani tak neznepokojuje upevnenie Asadových pozícií, ani to, že Moskva získava právo  rozhodujúceho hlasu pri formovaní situácie v Sýrii – nakoniec k strate Sýrie (alebo minimálne jej časti) po začatí ruskej vojenskej operácie sa USA už mohli morálne pripraviť.

Pre Washington sú najnepríjemnejšie dôsledky neúspechu ich plánu sýrskeho regulovania. Spojené štáty už aj tak prišli o väčšinu dôvery zo strany regionálnych mocností na Blízkom východe a obnova kontroly nad Sýriou Asadom s pomocou Moskvy znamená pre USA definitívnu stratu tváre.

Vychádza to totiž tak, že prakticky všetci sýrski susedia a regionálne veľmoci (okrem Iránu) boli spolu s USA a Európou proti Asadovi a v tej či onej podobe podporovali „ozbrojenú opozíciu“ – za štyri roky nedokázali dosiahnuť jeho porážku. Potom prišlo  ruské letectvo a za niekoľko mesiacov Asad prelomil situáciu vo svoj prospech. Teda Rusko samo porazilo USA s ich obrovskými vojenskými a geopolitickými možnosťami, aj islamské krajiny, ktoré pomáhali Asadovým nepriateľom.

Tento fakt začal byť zjavný už na jeseň, hneď po začiatku ruskej operácie – ale teraz, keď sa jej prvá etapa končí obkľúčením Aleppa, Američania v očiach Arabov vyznievajú naozaj bledo. Sme pripravení bojovať v Sýriu, ak koalícia na čele s USA prijme takéto riešenie – hovoria Saudovia, veľmi dobre si uvedomujúc, že Washington sa neodváži na bojové akcie (a bez USA Saudská Arábia bojovať nebude). Pre Saudov je však dôležité, aby USA potvrdili, že nemôžu, nechcú, nebudú, teda odmietnu svojmu najdôležitejšiemu blízkovýchodnému spojencovi pomoc.

Príčiny, pre ktoré USA nebudú bojovať –  vnútorná situácia a neochota zapliesť sa do vojny sú tiež dôležité, ale predsa len druhoradé pre saudských princov. Pre nich je dôležitý samotný fakt odmietnutia zo strany Washingtonu, ktoré prirodzene chápu ako zradu. Pritom nie prvú zradu – v roku 2013 kráľovstvo odmietlo miesto v Bezpečnostnej rade OSN, lebo v Er-Rijáde boli nespokojní s tým, že Obama odmietol sľubovaný útok na Sýriu.

Kráľovstvo,  ktorého garantom bezpečnosti vždy boli USA, už nemôže dôverovať Washingtonu a v súčasnej blízkovýchodnej situácii pre E-Rijád to zďaleka nie je prázdna otázka. Kráľovstvo má príliš veľa problémov. USA strácajú Saudskú Arábiu a je symbolické, že návšteva kráľa Salmána v Moskve sa uskutoční už v polovici marca. 

Historicky prvá cesta saudskoarabského kráľa do Ruska bola spočiatku plánovaná na jeseň  minulého roku, ale po začiatku ruskej operácie v Sýrii sa Er-Rijád rozhodol oficiálnu  návštevu odložiť. Návšteva má najmä symbolický význam – kontakty na vysokej úrovni medzi Ruskom a Saudskou Arábiou sa v minulom roku konali pravidelne: Putin rokoval so Salmánom v New Yorku niekoľko dní pred začiatkom ruskej operácie v Sýrii, neskôr v novembri v Turecku na summite  „dvadsiatky“, okrem toho niekoľkokrát rozprávali spolu telefonicky a do Ruska  v júni a v októbri 2015 prišiel  kráľovský syn a v podstate spoluvládca, princ Muhammad.

Okrem Saudov Moskvu navštívila aj väčšina vládcov Zálivu (posledný bol kráľ Bahrajnu) a tiež  marocký kráľ. Arabi teraz viac než seriózne  skúmajú Moskvu ako veľmi dôležitého hráča na celom Blízkom východe, hráča aktívneho, s ktorým je výhodné nadviazať blízke vzťahy.

Na pozadí rozčarovania z Američanov, nehovoriac už o silnej nedôvere k nim z dôvodu ich vpádu do Iraku, ako aj správania počas arabskej jari a sýrskeho konfliktu, Rusko pôsobí príťažlivejšie. Okrem iného, má dostatočne blízke vzťahy s Iránom, teda môže znížiť napätie medzi štátmi Zálivu a Teheránom.

Naozaj nikto netúži pohnevať si Rusko. Zostrelením ruského lietadla 24. novembra, Turecko demonštrovalo všetky „krásy“ takejto cesty. Nespočívajú v zmrazovaní bilaterálnych vzťahov (ekonomické vzťahy Ruska s arabskými monarchiami sú dosť skromné), ale v prerušení  politickej spolupráce s Moskvou v ich vlastnom regióne, na Blízkom východe. Tým, že Erdogan vstúpil do konfliktu s Putinom, stratil možnosť vplyvu na sýrsku a tým aj na kurdskú otázku, teda ohrozil národnú bezpečnosť svojho štátu. A to si ani jeden vládca arabského sveta nemôže dovoliť.

O to viac v podmienkach, keď americká stratégia v Sýrii skončila neúspešne  a nikto nerozumie plánom, ani metódam Washingtonu v regióne, vyberajúc si  medzi  presvedčením, že USA iba chcú predĺžiť požiar v regióne, čo  najdlhšie a podozrením, že nijaká stratégia jednoducho neexistuje.


Zdroj: http://vz.ru/politics/2016/2/12/793768.html


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |