Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Dobrovoľníci Bin Ládina - chelemendik.sk

 

Dobrovoľníci Bin Ládina

2020-08-01  (23:50)

 - Dobrovoľníci Bin Ládina

Dobrovoľníci Bin Ládina

Al-Káida: rozprávania dobrovoľníkov Bin Ládina

 

Stretnutie bolo napäté. Šesť novobrancov z imigrantských komunít Francúzska a Belgicka sa rozhodli postaviť sa na odpor „spracovateľovi“ z Al-Káidy. Skôr než opustili svoje domovy, pozerali video Al-Káidy na internete a videli oddiely mudžahídov, prípravu útoku na kurzoch videozáznamy tréningov trénujúcich na špeciálnych kurzoch, a oduševňujúce vystúpenie Usamu Bin Ládina.

Neskôr strávili mesiac v ťažkoprístupnej zóne Pakistanu a nevenovali sa ničomu inému, iba výcviku s ľahkými zbraňami, niektorým fyzickým cvičeniam a náboženskej príprave.

Boli oklamaní, sťažovali sa na sýrskych bojovníkov, ktorí na nich dohliadali. Videozáznamy klamali.

Ich kurátor bol neoblomný. Krikľavé videá, ktoré boli iba zjavným trikom, slúžiacim dvojitému cieľu, povedal im - „na zastrašovanie nepriateľov, na získanie nových brancov a propagandistickým cieľom“.

Klamstvo, ktoré sa udialo pred rokom, bolo odhalené v zápisnici výsluchu, ktorú získal The Guardian. Šesť potenciálnych novobrancov zatknutých po návrate domov sa v súčasnosti nachádza pred súdom v Európe. Ich skúsenosť však navádza na myšlienku, ktoré znásobujú podozrenia, týkajúce sa súčasných možností Al-Káidy a nastoľuje kľúčové otázky: aká silná je teroristická skupina Bin Ládina? Akú kontrolu a vplyv má za hranicami svojich úkrytov v juhozápadnej Ázii? Keďže britské vojská bojujú a zomierajú v mene bezpečnosti Afganistanu, a kvôli bezpečnosti Veľkej Británie, potom odkiaľ plynie hlavná hrozba? Do akej miery je obraz Al-Káidy blízky realite?

Osem rokov po teroristických útokoch 11. septembra v Spojené štáty vysvetlili, že hrozba pre Veľkú Britániu stále trvá. Veľká Británia sa pravidelne spomínala ako terč vo vojenskej propagande a niekoľko desiatok mladých britských chlapcov, ako tvrdia zdroje výzvedných služieb, chodia každý rok do Pakistanu, aby tu realizovali svoje úmysly násilným džihádom.

Odsúdenie troch Britov pakistanského pôvodu tento týždeň, ktorí v roku 2006 zorganizovali plán teroristického útoku Lucozade na transatlantických linkách, sa stal výstrahou. Iní novobranci sa verbujú v Kašmíre a Pandžábe, keď prídu navštíviť svojich príbuzných. Teroristické útoky s využitím samovraqžedných atentátnikov v Afganistane a Pakistane často súvisia s Al-Káidou. „AfPak a Al-Káida zostávajú našimi hlavnými objektmi pozornosti a hlavnou starosťou“, vyhlásil pre Guardian jeden z predstaviteľov Whitehall.


Ak však pripravenosť na boj zostane silná, schopnosť centrálneho vedenia Al-Káidy organizovať alebo vykonávať ukážkové teroristické útoky vyzerá slabšie než inokedy, tvrdia experti.

Realita v pakistanských kmeňových zónach sa líši od všeobecne uznávaného obrazu. Dobrovoľníci z Európy rozprávali o chaotickom riadení a zmätku. Boli oklamaní a po tom, ako sa dostali cez Turecko do Severného Vaziristanu, sa ukázalo, že ich tam nikto nečakal. Ďalej s údivom odhalili, že im „zabudli“ zaplatiť približne tisíc dolárov za výstroj, zbrane a rozmiestnenie. Toto rozprávanie potvrdzujú aj informácie rozviedky o tom, že Al-Káide chýbajú peniaze.

Sklamanie

Sklamanie pokračovalo. Bolo im povedané, že nič sa nedá vidieť. Nebola ani reálna potreba ich prítomnosti, ako vojakov v Afganistane Príprava obsahovala malý počet bojových strelieb, potom niekoľko týždňov náboženskej výuky pod vedením mladších duchovných; a inštruktor im ukázal ako sa vyrábajú bomby, nemali však možnosť vyskúšať si to sami. Často i zakazovali zdržiavať sa v otvorenom priestore.

Jeden zo šiestich sa nakoniec predsa len zúčastnil operácií proti americkým vojskám. Ostatní, sčasti chorí a všetci rozčarovaní sa vzdali a vrátili sa do Európy. Odmietajú obvinenia z toho, že sa vrátili, aby organizovali výbuchy v bruselskom metre alebo na futbalových štadiónoch.

Ich osud sa odvíja na základe toho, čo zdroje rozviedky nazývajú Grand Central Station – medzinárodnou islamskou militantnosťou – čo potvrdzuje aj mladý americký branec Neil Briant Vilnias, ktorý bol zatknutý v roku 2008. Opísal prechody z domu do domu a improvizované tréningy. Jeho svedectvá, ktoré belgickí vyšetrovatelia odovzdali FBI, zdôrazňujú byrokratické vzťahy medzi bojovníkmi a dokonca opisujú vyplnenie dotazníka v troch exemplároch pred zložením skúšky na overenie, či je adpet vhodný na útoky ako samovražedný atentátnik.

Vilnias pred svojím zatknutím pakistanskými agentmi predsa len stihol zúčastniť sa na niekoľkých akciách proti americkým armádnym postom pozdĺž afgánskych hraníc. A hoci bol ideologicky presvedčeným dobrovoľníkom, opisuje fragmentárny charakter operácií Al-Káidy a spomína smrť vysokopostavených predstaviteľov Al-Káidy pri útokoch bezpilotných lietadiel Predator.

Európski dobrovoľníci hovoria o takmer neurotických obavách týkajúcich sa neviditeľných čipov, ktoré vraj inštalovali špióni na riadenie raketových útokov. Strach, že ich zachytia, ich núti, aby sa zriekli používania mobilov – je iba rádio a písané záznamy - hoci jednému brancovi dovolili spojiť sa s priateľkou v internetovej kaviarni v susednom meste.

Analytici súhlasia sa tým, že Al-Káida je pod tlakom. Výzvedné služby zdôrazňujú efektívnosť bezpilotných útokov, likvidujúcich bojovníkov „stredného rangu“ a fatálnej zraniteľnosti elektronických prostriedkov spojenia. Iní poukazujú na zriedkavé vyhlásenia zo strany vedenia. Ayman al-Zawahiri, zástupca egyptského Usámu bin Ládina vystupuje častejšie, ako samotný líder Al-Káidy. Vyhlásenia sú „vyhýbavé“ a nemajú nič spoločné so skupinou. „Pre tých, ktorí sa snažia stať bojovníkmi a pre miestne skupiny je veľmi ťažké zapájať sa do boja a dostať strategické rozkazy alebo pomoc – a to je veľký problém“, vyhlásil Richard Barret, koordinátor skupiny OSN pre monitoring Al-Káidy a hnutia Taliban. „Vedenie stráca nádej. Dokonca 9/11 je teraz už história pre monohých mladých potenciálnych novobrancov. Hrozby (Al-Káidy) musia vyvolávať dôveru. Ak nie je, dosť rýchlo slabnú“.


Nigel Aynkster z Medzinárodného inštitútu strategického výskumu v Londýne vyhlásil: „Teraz je pre centrálne vedenie Al-Káidy zložitejšie organizovať koordinovanú sériu operácií proti západným cieľom“.


Útoky samovražedných atentátnikov

 

Napriek tomu, útoky samovražedných atentátnikov ďaleko od Pakistanu stále pokračujú . V posledných mesiacoch bolo množstvo útokov Al-Káidy v islamskom Maghribe (AQIM) proti alžírskym bezpečnostným zložkám, ktoré si vzali asi 30 životov. V máji na Mali po tom, ako Veľká Británia odmietla oslobodiť z väzenia Abu Qatada, jordánskeho duchovného, označovaného za „veľvyslanca Bin Ládina v Európe“, skupina zabila britského rukojemníka Edwina Dyera. Aj Mauretánia je strediskom záujmu. Mnohí si myslia, že Lýbia zohráva kľúčovú úlohu v zápase s teroristami a to je jedna z príčin, prečo sú priateľské vzťahy s Muammarom Kaddáfim také dôležité.


Analytici delia Al-Káidu na tri prvky: vedenie jadra, „filiálne“ alebo „franchise“ skupiny, také ako AQIM a ideológiu, ktorá motivuje a láka niektorých ľudí.

Hoci výbuchy tento mesiac ukazujú, že Al-Káida je stále v Iraku akívna, je to len tieň bývalého. Al-Káida na Arabskom poloostrove, predtým sústredená v Saudskej Arábii, Bin Ládinovej vlasti, bola nútená stiahnuť sa do vyhnanstva do susedného Jemenu, kde bieda a konflikty viedli k zosilneniu jej činnosti, ktorá zahŕňa teroristické útoky na americkom veľvyslanectve a terorizmus páchaný na zahraničných turistoch.

Nemohli sa uchytiť v Saudskej Arábii, kde nikdy nemali reálnu podporu obyvateľstva“, hovorí Thomas Hedgehammer, expert z Harvardskej univerzity.

Saudská vládne orgány s pomocou USA úspešne začali program „deradikalizácie“. Minulý mesiac zatkli 40 podozrivých, ale jeden človek vydávajúci sa za kajúceho sa teroristu sa pomocou výbušniny ukrytej v konečníku vyhodil do vzduchu – pri neúspešnom pokuse zabiť princa Mohammeda ben Naífa, organizátora antiteroristického boja v kráľovstve.

V iných krajinách ako Lýbia, Sýria, Palestína, Jordánsko a Turecko, skupiny Al-Káidy zostávajú slabé pred nepriateľstvom más a efektívnych nemilosrdných služieb bezpečnosti. Opozícia Al-Káidy, Hamasu a Hizballáh, považovaných za predvoj odporu voči Izraelu, zostáva vážnou prekážkou.

 

Mahrib

Výnimku tvorí AQIM, zrodená v krvavej občianskej vojne v Alžíri, podporená výsledkom vojny v Iraku a široko reklamovaná v roku 2006 centrálnym jadrom Al-Káidy. Európske výzvedné služby sa obávajú, že môže rozšíriť svoju činnosť cez Stredozemné more vďaka podpore medzi európskymi moslimami severoafrického pôvodu. „Vieme, že existujú logistické siete. Otázka je, či budú zapojené“, tvrdí jeden z francúzskych zdrojov v rozviedke, „v danom momente nie je jasné, či to dokážu urobiť a či to chcú“.

V Maroku rozhovory s rodinami zadržaných vojakov ukázali, že väčšina z nich patrila k mladým chlapcom, ktorým zišla na um myšlienka vyhodiť sa do povetria a ktorí nikdy nepočuli o AQIM. V kráľovstve neboli výbuchy násilia od roku 2003, keď v Casablance vybuchla bomba alebo druhá vlna útokov v roku 2007. Tak ako Saudskej Arábii, tak aj a Egypte, vysoko postavení duchovní odsúdili terorizmus ako potieranie zákonov šariátu.


V Indonézii, najväčšej moslimskej krajine na svete bola ďalšou kľúčovou filiálkou Al-Káidy Jema´a Islamia, ktorá sa spoluzúčastnila na útoku v roku 2002 na nočný klub na Bali, kde zahynulo 200 ľudí. Pretože jej vedúci členovia sú zadržaní alebo mŕtvi, Jema´a Islamia prekonala rad evolučných procesov a v konečnom dôsledku sa zriekla násilia doma vo vlasti.

Rovnako ako v Alžíri, nepopularita masových útokov s obeťami medzi prostými Indonézanmi bola kľúčom k zmene ich strategického vymedzenia. Podľa Sydney Jonesovej z Medzinárodnej krízovej skupiny, júlové výbuchy v hoteloch v Džakarte boli dielom rúk odštiepenej od Jema´a Islamia frakcie pod vedením skúseného bojovníka Nuuruddina Topa a zverbovaných samovražedných atentátnikov.

Topovi sa podarilo preniknúť do siete, spätými s religióznymi školami alebo učiteľmi nespokojnými so zmenou stratégie jadra Jama´a Islamia, aby získali prístup k novobrancom, presvedčeným o tom, že globálny džihád je rovnako ako predtým aktuálny tam, kde žijú.

Hedgehammer hovorí, že takto kooperované po celom svete skupiny sa stali hybridmi, v ktorých sa kríži globálna ideológia Al-Káidy s koncentráciou činnosti v svojom regióne.

V Egypte, Jordánsku a tento mesiac aj v Lýbii ideológovia bojovníkov, väčšinou sediacich za mrežami „prehodnotili“ svoje názory a zriekli sa bývalých spolubojovníkov, ktorí ešte stále bojujú v globálnom džiháde. „Máme sklony hľadať stopy Al-Káidy, keď v skutočnosti ide o miestne problémy“, priznal jeden z európskych dôstojníkov rozviedky.

Ideológia

A hoci vedenie jadra sa stretáva s dôležitými výzvami a filiálky sa nachádzajú v nebezpečenstve, stále existujú obavy, že ideológia Al-Káidy, dokonca tak kategoricky odmietnutá obyvateľstvom samotného islamského sveta, ešte stále predstavuje dosť veľkú hrozbu.

„Toto si uvedomujú zďaleka nie všetci“, hovorí Alan Bauer, poradca v otázkach bezpečnosti francúzskeho prezidenta. Belgickí a francúzski dobrovoľníci, silno sklamaní svojimi skúsenosťami vo Vaziristane, boli „samoradikalizujuci sa“. Jeden sa pripojil po komunikácii s členmi radikálnej islamskej webovej stránky, jednej z niekoľkých webových stránok, ktoré sú čoraz precíznejšie, napriek ofociálnym pokusom zavrieť ich.

Cesta, ktorú Vilnias prešiel, poukazuje na príťažlivosť „výberu štýlu života“ džihádu. Vilnias pochádza z katolíckej kalifornskej rodiny, patriacej k strednej vrstve a odišiel do juhozápadnej Ázie, aby našiel kontakty v Lachore a podnikol značné úsilie, aby našiel Al-Káidu.

Posledné výskumy vo Veľkej Británii ukázali, že „X-faktor“ dodaný Al-Káidou môže napomáhať útokom, ale vonkoncom nie je predpokladom pre radikálnu činnosť. Takzvané sprisahanie lekárov vo Veľkej Británii v roku 2007 nemalo bezprostredný prínos zo strany stúpencov Bin Ládina. V iných incidentoch väčšinou vystupovali jednotlivci. Britské výzvedné služby poznajú Britov, ktorí chodia do Somálska bojovať spolu s islamskými bojovníkmi. Niektorí britskí Pakistanci chodia so Východnej Afriky, napriek tomu, že neovládajú miestne reči.

Záležitosti Al-Káidy nejdú až tak dobre“, tvrdí Inxter, „ale pre akéhokoľvek teroristu alebo povstalecké hnutie je prosté prežitie víťazstvom. Život pre budúci boj je tým, čím sa zaoberajú všetky tieto organizácie. Je to jav, ktorý sa vzťahuje na danú generáciu. Existuje stupeň zraniteľnosti mladého moslimského obyvateľstva, ktorý sa bude rozširovať. Príťažlivosť džihadizmu sa zachová.


Andrew Silk z univerzity vo východnom Londýne si tiež myslí, že hlavné príčiny radikalizmu nie sú zlikvidované.

 „Irak a Afganistan boli veľké stimuly extrémizmu vo Veľkej Británii. Fakt, že v Iraku to teraz nie je centrom pozornosti, je užitočné a dajú sa čakať výhody po výmene Busha za Obamu, preto zlepšenia sú logické. Stačí však jeden silný útok a opäť sa začne roznecovanie“.

 

inoforum.ru

 

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |