Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Die Presse: Beneš plánoval vysídliť Nemcov ešte pred vojnou - chelemendik.sk

 

Die Presse: Beneš plánoval vysídliť Nemcov ešte pred vojnou

2020-06-02  (20:28)

 - Die Presse: Beneš plánoval vysídliť Nemcov ešte pred vojnou

 

SITA, ČTK 
Niekdajší prezident Československa Edvard Beneš plánoval odsun Nemcov z Čiech sedem rokov pred tým, ako k nemu naozaj došlo, napísal v sobotu rakúsky denník Die Presse.
Edvard Beneš
Autor: ČTK

Denník sa odvoláva na interný spis z roku 1938. Už vtedy Hitler ohrozoval územnú celistvosť krajiny a Beneš preto navrhoval vzdať sa malej časti Sudet a zároveň veľkú časť po nemecky hovoriacich obyvateľov vysídliť. Údajne sa to podľa jeho odhadov malo týkať viac ako dvoch miliónov osôb.

"Už v roku 1938, keď Hitler Československo stále viac ohrozoval, navrhol Beneš v jednom internom spise dať časť Sudet (asi 5000 z 28 000 kilometrov štvorcových) Nemecku a súčasne veľkú časť nemecky hovoriaceho obyvateľstva nútene vysídliť (podľa Benešových hrubých údajov asi 2,2 milióna)," uviedol denník.

Nakoniec sa však vtedy tento jeho návrh nezrealizoval. Stalo sa tak až v roku 1945 prostredníctvom kontroverzných Benešových dekrétov, proti ktorým dlhodobo vyjadrujú nesúhlas Nemci, Rakúšania aj Maďari.

Die Presse pripomína, že brnenskí Nemci museli v noci na 31. mája 1945 narýchlo "opustiť svoju vlasť". Do dvoch hodín sa museli zhromaždiť v centre mesta a zobrať si so sebou batožinu do 15 kilogramov. Na "brnenský pochod smrti" sa potom smerom na juh Rakúska vydalo 35-tisíc osôb. Po ceste ich stovky zahynuli kvôli vysileniu, chorobám a "zlému zaobchádzaniu". "Stovky ľudí sú zakopané v masových hroboch pozdĺž cesty (Brünnerstrasse - Brněnská) až do Viedne," uviedol Die Presse.

Vysídlení obyvatelia museli opustiť československé územie a ich majetok prepadol v prospech štátu. Podľa Die Presse tak Beneš po rokoch dosiahol svoj cieľ.

Denník dodáva, že keď nedávno rakúsky prezident Heinz Fischer spomenul odsun a hovoril o ňom ako o "ťažkom bezpráví", šéf českého parlamentu Přemysl Sobotka bol vraj prekvapený, že popredný rakúsky politik ešte dnes napadá rozhodnutie mocností, ktoré Beneš iba presadil. "Nótou 3. júla žiadala česká vláda spojencov o zaradenie odsunového programu na rokovanie v meste Postupim. To však bol divoký odsun dávno vykonaný," uviedol rakúsky denník.

Postupimská konferencia sa konala od apríla do augusta 1945. Spojenci síce požiadavku Benešovi schválili, ale "o zabavení majetku a vytváraní koncentračných táborov a táborov nútených prác nebola v postupimskom Cecilienhofe reč," napísal Die Presse. Uvádza, že Beneš na odsune pracoval už v exile.

"Bude nutné..., aby sa zvlášť nekompromisne úplne zlikvidovali nemci v českýc krajinách a Maďari na Slovensku," povedal podľa denníka Beneš po svojom návrate z českého exilu 16. mája 1945 v prejave na Staromestskom námestí v Prahe. Základ pre takzvané Benešove dekréty dal Košický vládny program začiatkom apríla 1945, teda ešte pred Postupimskou konferenciou, dodal denník.

"V Prahe, Brne a inde v členskom štáte EÚ Česku by sa na túto podlosť (odsun) najradšej zabudlo, keby tu neboli Rakúšania, ktorí sa s týmto zločinom nevyrovnali," uviedol denník. Kým oficálne miesta podľa neho "o týchto zločinoch naďalej mlčia", mladá generácia už "uvažuje európsky".


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


Jan.K   |   2010-06-01  (16:23)
55%  
mínus plus
  No vidíte, už je to tady, vy máte na krku Maďary, my zase přijdeme nakonec o Sudety. Ve světle toho, co se tu připravuje, by bylo lepší, kdyby se Sovětský svaz nerozpadl, komunismus nekomunismus.

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |