Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Ďalej od vojny – Arméni opúšťajú Sýriu - chelemendik.sk

 

Ďalej od vojny – Arméni opúšťajú Sýriu

2020-05-26  (01:43)

 - Ďalej od vojny – Arméni opúšťajú Sýriu

 

 
     

Ozbrojený konflikt v Sýrii núti tisíce ľudí, aby opustili krajinu. Po cudzincoch zo Sýrie odchádzajú celé etnické skupiny. Sýrski Arméni sa čoraz aktívnejšie vracajú do svojej vlasti alebo odlietajú k príbuzným na Západ.

Podľa údajov, ktoré v pondelok zverejnila Dozorná rada pre ľudské práva v Sýrii (základňa organizácie sa nachádza v Londýne), od začiatku zrážok opozície s vládnymi vojakmi minulý rok zomrelo viac ako 17 tisíc ľudí. Z nich je 12 tisíc civilistov. Podľa OSN takmer štvrť milióna ľudí sa stalo utečencami. Patria k nim aj etnickí Arméni. Podľa rôznych údajov, Arménsku skupinu tvorí približne 120 tisíc osôb. Väčšinou sú to potomkovia tých, ktorí prežili masový masaker v Osmanskej ríši v roku 1915. Teraz sa zachraňujú pred novou vojnou, vraví riaditeľ IÚstavu orientológie Národnej akadémie vied Armén Ruben Safrastjan:

- Ak sú správy prichádzajúce zo Sýrie pravdivé, Arméni sú tam v zložitej situácii. Podľa oficiálnych zdrojov, počet tých, ktorí sa vrátili, predstavuje viac ako 2 tisíc osôb. Myslím, že ich množstvo sa ešte zvýši. V priebehu desaťročí žila arménska skupina v Sýrii bezpečne. Dá sa povedať, že prekvitala. Posledný rok, kedy opozícia zahájila boj proti vláde Sýrie, sú Arméni každý deň v ohrození. A kým v krajine nezavládne pokoj, nevrátia sa späť do Sýrie.

Podľa hostí Hlasu Ruska, väčšina utečencov predsa len dúfa v návrat do Sýrie a v súčasnosti žiadajú o dvojité občianstvo, ktoré je v Arménsku povolené. V Sýrii ľudia nechávajú vlastný biznis, domy. Veľký počet sýrskych Arménov žije v Aleppo, Kamyšli, Damasku, Latakii a Kesarii. Ale tam sú v nebezpečenstve. Obzvlášť ak prihliadame na kresťanské náboženstvo, ktoré vyznávajú Arméni, zdôraznil politológ Levon Šachnazarjan:

- V Sýrii sú všetky príznaky občianskej vojny, do ktorej sú Arméni zapletení, aj keď sa snažia zachovať neutrálnosť. Odborníci predpokladajú, že ak situácia v Sýrii bude pokračovať v rovnakom tempe, do Arménska sa potom vráti 35-50 tisíc sýrskych občanov arménskej národnosti.

Vláda Arménska v súčasnosti pripravuje program pomoci utečencom. Občianstvo im udelia urýchlene a v zjednodušenom režime.


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |