Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
DOKUMENT: Bez detí neodídem. Príbeh statočnej Ivany Boórovej, Martinka (4) a Samka (2) - JE TO OTRASNÝ PRÍBEH - chelemendik.sk

 

DOKUMENT: Bez detí neodídem. Príbeh statočnej Ivany Boórovej, Martinka (4) a Samka (2) - JE TO OTRASNÝ PRÍBEH

2020-06-01  (15:25)

 - DOKUMENT: Bez detí neodídem. Príbeh statočnej Ivany Boórovej, Martinka (4) a Samka (2) - JE TO OTRASNÝ PRÍBEH


 

 Tento príbeh sa naozaj stal. Žene zo západného Slovenska, ktorá nadovšetko miluje svoje deti. Cudzia vláda jej však dvoch chlapcov vzala. A to na základe vymysleného obvinenia z týrania. Možnosť vidieť svet, naučiť sa cudzí jazyk a zarobiť nejakú tu korunu navyše zlákala aj Ivanu s manželom Vladom. Tak, ako tisíce iných Slovákov, aj ona sa pred niekoľkými rokmi vybrala do Veľkej Británie.

 

... Kliknite tu na VIDEO

Martinko mal dva roky...

Bývalá rehoľná sestra nezneužívala miestny sociálny systém, ale poctivo a tvrdo pracovala. Ako opatrovateľka v domove pre demenciou postihnutých starých ľudí. V Británii sa manželom narodili dvaja krásni synovia. Všetko pripomínalo dokonalú idylku. Nočná mora začala až banálnym vyšetrením v nemocnici ...

Starší syn Martin mal vtedy dva roky a zdravotné problémy. Zápal na genitáliách. Ivana s ním preto išla k lekárovi a tam sa začal ten neuveriteľný kolotoč. "Vo štvrtok večer začali s tým, že to nie je iba zápal. Že to vyzerá na úmyselné zranenie dieťaťa. Tým, že je to na genitáliách, ono to vyzerá na nejaký sexuálny motív," tvrdí babka Samka a Martinka.

Ivana sa nestihla spamätať z obvinenia manžela a bola bez detí. Sociálni pracovníci zisťovali, či nemá niekoho vierohodného, komu by mohla zveriť deti. Obrátila sa tak ich pastora. "Bola v telefóne veľmi rozčúlená, najprv som nerozumel, čo hovorí. A potom prišiel niekto zo social service a vysvetlil mi, čo sa deje. A my sme pomohli. Moja žena a ja. Samozrejme," spomína pastor Kurt Van Fossan.

Ujal sa ich pastor

Deti tak zostal u pastora v dome. Rodina verila, že sa to rýchlo vyrieši. Ivana najlepšie poznala svojho muža a vedela, že by svojmu synovi nikdy neublížil. A vôbec nie takýmto hanebným spôsobom. Boli si istí, že právo je na ich strane. "Zneužívali ste svoje dieťa," pýta sa reportér. "Nie, nikdy som to neurobil. Bolo to veľmi nepríjemné, bolo to neskutočné a veľmi ťažké," hovorí otec chlapcov Vlado.

Vlado chcel ísť na detektor lži. Aby sa ukázala spravodlivosť a celá rodina mohla byť opäť spolu. Vedeli, že britský systém je síce prísny, čo sa týka možného podozrenia z týrania, ale zároveň verili,l že je aj spravodlivý. "Snažil som sa , ja som žiadal o výpoveď na polygrafe. Toto mi odmietli. A keď som aj povedal, že som ochotný zaplatiť si to sám, doslova sa mi vysmiali do tváre," spomína Vlado.

Podľa slov pastora, rodina Ivany vyzerala veľmi šťastne. "Nevidel som žiadny znak toho, že by boli zneužívaní," tvrdí pastor. Maťko so Samkom boli u pastora mesiac. Jedného dňa si pre nich prišla sociálka. Pracovníci social service to urobili tesne po pol druhej. Teda v čase, keď za nimi chodievala mama aj s babkou. Obe sú presvedčené o tom, že to tak naplánovali schválne. "Prišli s policajnými autami. So sociálnym pracovníkom, ktorý bol nový. Nikdy som ho pred tým nestretol, ani deti ho nikdy nevideli. Len prišli a zobrali deti," spomína Kurt Van Fossan. Mama Ivana sa na všetko pozerala z druhej strany ulice. 

Súd obvinenie zrušil

Lekárka, ktorá prišla ako znalkyňa posudzovala prípad sexuálneho zneužívania podľa príručky. Deti, ani ich fotky však nikdy pred tým nevidela. Aj pastor tvrdí, že s fotkami detí nebolo niečo v poriadku. " Ja som dieťa videl 24 hodín po tom, ako boli urobené. A ja nemôžem uveriť tomu, že to bolo to isté dieťa..." tvrdí pastor.

Súd obvinenie zo sexuálneho obťažovania nakoniec zrušil. Sudca však nezmohol nič proti sociálnej službe. Ich skratka je SS - social service. Po skúsenosti Ivany a jej rodiny, je to podľa nich, veľmi výstižná skratka. Sudkyňa nariadila, aby chlapci boli umiestnení blízko domova. Pre social service to znamenalo 190 kilometrov.

Sociálka sa však nevzdala. "V rozsudku si vymysleli, že otec je abuser. Ja sa pýtam, že robí na ulici. Ak je niekto obvinený z týrania dieťaťa, čo robí na ulici? Ak je to legálny prípad, jednoznačne tam musí byť väzenie," tvrdí Ivana. Vlado však potrestaný nikdy nebol.

Vzťah Vlada a Ivany v troskách

Vzťah manželského páru sa začal búrať. Podľa Vladových slov žili normálne do momentu, kedy sociálny systém nezačal Ivanu štvať proti Vladovi. Stále jej sľubovali, že jej deti vrátia. Avšak len vtedy, keď povie, že Vlado ublížil deťom. Vlado sa však na Ivanu nehnevá. Skôr ju chápe a rozumie, preto pristúpila na túto hru. Už takmer dva roky spolu nežijú. Nechcú ju však rozviesť a tak deti stále nemá. Každú žiadosť o rozvod úrady totiž zamietli.

Ivanina kamarátka Veronika zhrnula celú situáciu do jednej vety. "Oni tú rodinu fyzicky, psychicky, finančne postupne ničia a používajú také postupy, že je to jednoducho neuveriteľné," tvrdí Veronika. Ivana od odobratia detí začala žiť iný život. Čakala len na jedno. Kedy jej zavolajú a vrátia jej deti. Ivana nesie veľmi ťažko aj to, ako sa správajú sociálne pracovníčky nielen k jej deťom, ale aj ostatným.

Hra na body

Keď Ivana videla pred niekoľkými rokmi film Život je krásny, kde otec so svojim synom zbierali v koncentračnom tábore body, ani len netušila, že túto hru bude hrať so svojimi deťmi. A tak Samko s Martinkom zbierali body. A nielen pre seba ale aj pre iné deti. "Som sa spýtala - Martinko, Samko budeme zbierať body aj pre iné deti? Zachránime ho? Áno, zachránime. tak deti od toho momentu začali zbierať body aj pre iné deti,..." spomína Ivana.

Prísny britský systém

Prečo je britský sociálny systém taký prísny? Zlomové sú dva roky - 2000 a 2007. V roku 2000 zomrela po rodičovskom týraní Victoria. V roku 2007 zase 1,5-ročný chlapček, známy ako Baby P. Oba tieto prípady spadali pod jeden sociálny úrad, ktorý napriek častým návštevám a upozorneniam, nikdy nekonal dôkladne.Verejnosť preto tlačila na to, aby sa systém sprísnil. 

Ako to v mnohých prípadoch býva, aj tu ide o peniaze a nie o malé. Deti, ktoré sú odobraté, putujú k tzv. pestúnom. "V tých detských centrách sú plagáty, poďte robiť pestúnov, lebo veľa detí potrebuje pestúnsku starostlivosť a za jedno dieťa dostane 350 - 700 libier. keď si zoberiete dve deti, tak máte postarané. Znie to kruto, ale je to taký normálny biznis," tvrdí Ivana.

Slovenské úrady nekonali

Keďže chlapci majú slovenské občianstvo, britská strana oslovila aj slovenských partnerov pri riešení tohto prípadu. Slovenská republika totiž mohla žiadať, aby sa chlapci vrátili na Slovensko. "Pokiaľ som nahliadla do dokumentov slovenských úradov, prečo deti neboli repatriované na Slovensko v tom roku 2010, tak som zistila, že Úrad práce mal snahu pracovať s anglickou stranou. Že ak bude dočasná starostlivosť tak požiadajú o repatriáciu, aby boli dočasne umiestnení na Slovensku. Boli tam dokumenty, kedy to slovenská strana chcela urobiť, ale skončilo to tým, že nikto nekonal," tvrdí Eleonóra, babka Martinka a Samka.

Slovenská strana poslala britským úradom odpoveď, že nie je potrebné kontaktovať slovenské príbuzenstvo. "Cez konzulát sa dostala informácia, že nie je potrebné kontaktovať slovenské príbuzenstvo a ja som pritom bola v Anglicku. Ja už som mohla byť dva roky s deťmi doma....Slovenská republika tuto zaváhala a neurobila potrebné," dodáva Eleonóra.

Keď Briti zistili, že za Ivanou nestojí vlastná krajina, pochopili, že si môžu dovoliť viac. Zobrať jej deti natrvalo a dať ich na adopciu. V Británii je adopcia bez súhlasu rodičov totiž bežná. "Áno, myslím si, že toto je problém. Minimálne je to pre nás kultúrne neobvyklé," hovorí Miroslav Wlachovský, slovenský veľvyslanec vo Veľkej Británii.

Ambasáda sa o týchto problémoch dozvie väčšinou len vtedy, ak ich kontaktujú zúfalí rodičia. "Neexistuje žiadna povinnosť, aby britská sociálka informovala ambasádu. Preto o mnohých prípadoch sa dozvedáme veľmi neskoro," uviedla Zuzana Chudá, konzulka SR vo Veľkej Británii.

Pomáha na vlastnú päsť

Ian Josephs je britský právnik, ktorý žije v Monacu a na vlastnú päsť pomáha rodinám, ktoré majú taký problém ako Ivana Boórová. "Pomáham rodičom, ktorým zobrala sociálna služba deti, aby nakŕmili adopčný priemysel, čo sa nikde inde nedeje. Pretože aj u vás na Slovensku aj v Čechách je nelegálne určiť deti na adopciu bez súhlasu rodičov. Hovorím tomu nútené adopcie ," tvrdí Josephs.

Josephs je presvedčený o tom, že ide o legálny obchod s deťmi. každý prípad totiž znamená výplatu pre sudcu, znalca, baristu, tlmočníka a množstvo iných ľudí. Podľa tohto právnika si Samka a Martinka jednoducho niekto objednal. "Žiadni svedkovia, žiadne dôkazy o tom, že bola za nejaké zranenia zodpovedná. Viete v trestnom práve by to muselo byť odložené, lebo nie sú dôkazy. V tomto rodinnom práve je to o tom, čo si sudca myslí," tvrdí Josephs.

Posledná šanca premárnená

Celý adopčný proces sa mohol v roku 2012 zmeniť. Slovensko malo poslednú šancu zastať sa svojich občanov a chcieť ich späť. Uplatniť tzv. aplikáciu a žiadať, aby chlapci boli umiestnení v rámci náhradnej rodinnej starostlivosti na Slovensku a nie v Anglicku. " ..., presne tri mesiace malo Slovensko na to, aby zachránilo svojich občanov, maloletých. Tak, že by si ich vyžiadalo do svojich sociálnych služieb," tvrdí Ivana. A tak sudca rozhodol, že Martinko a Samko pôjdu na adopciu.

12. septembra mala Ivana posledné oficiálne stretnutie so svojimi synmi. Ďalšie už nemá. Pred pár dňami videla svoje deti poslednýkrát. Nikto nevie, na ako dlho. Ak sa niečo nestane. Ak politickým a diplomatickým tlakom Slovenská republika neurobí to, čo mala už dávno.

Nájsť v Británii nejakého Angličana, ktorý by otvorene hovoril o nútených adopciách je komplikované. Výnimkou je poslanec John Hemming. Poslanec parlamentu za Birmingham sa týmto kauzám venuje už dlho a rétoriku súdu aj ich argumenty má naštudované. "Už roky máme v Anglicku veľký problém, keď deti, ktoré by sa mali vrátiť k svojim rodičom, posúvajú na adopciu. Všetko sa to deje preto, že vláda tlačí na zvýšenie počtu adopcií," tvrdí Hemming. Koncom októbra Hemming do parlamentu predloží svoje návrhy na zmenu zákona.

Ivana za dva roky prišla o svojich synov. Podľa britského práva sú už adoptovaní. Odvolá sa ešte na kráľovský súd pre množstvo procesných chýb. Ak neuspeje tam, pôjde na európsky súd. Ivana so svojou mamou veria, že stále majú šancu.

 

... Kliknite tu na VIDEO

Zdroj: http://nadacia.joj.sk/matky-v-nudzi/dokument--bez-deti-neodidem-pribeh-statocnej-ivany-boorovej-martinka-4-a-samka-2.html


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |