Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Cyperský scenár pre Rumunsko? - chelemendik.sk

 

Cyperský scenár pre Rumunsko?

2020-02-23  (04:23)

 - Cyperský scenár pre Rumunsko?
 
Foto: EPA

V piatok 29. marca začali prichádzať správy o tom, že v rumunských bankách je vidieť čosi podobné panike – ľudia prevádzajú peniaze z drobných a stredných bánk do veľkých, zmenšujú vklady na čiastku menšiu ako 100 tisíc eur alebo vôbec uzatvárajú kontá.

- Prečo na cyperskú situáciu ako prví tak nervózne reagovali práve Rumuni? – túto otázku sme položili vedúcemu oddelenia problémov eurointegrácie Ústavu svetovej ekonomiky a medzinárodných vzťahov Ruskej akadémie vied Sergejovi Utkinovi:

- Je to jeden z najslabších článkov Európskej únie. Politická a ekonomická situácia je tu problematická. Kolotoč výmeny vlád, nízka úroveň systému riadenia. Hlučné obvinenia z korupcie, spôsobenej absenciou možnosti platiť dôstojné mzdy štátnym zamestnancom kvôli ekonomickým ťažkostiam. Miestnu elitu dráždi, že v EÚ si to neuvedomujú. Európski úradníci na svojej strane neveria v schopnosť rumunských úradov uskutočniť potrebné reformy. Situáciu komplikuje postava prezidenta Băsesca. Nie sú s nim spokojní ani v Rumunsku, ani v zahraničí. Jeho odchod, zvolenie novej hlavy štátu by sa mohli stať bodom obratu, symbolom novej rumunskej politiky.

Rumunsku ostalo tri mesiace na to, aby za riadnu dávku prostriedkov z vyčlenených 20 miliárd eur splnilo požiadavky veriteľov. A to, ako je známe, si vyžaduje zníženie miezd v štátnom sektore o 25%, dôchodkov o 15%, zvýšenie dane z pridanej hodnoty zo 4 na 24%, zredukovanie radu sociálnych programov. Na zaplatenie vonkajšieho dlhu v roku 2013 krajina musí nájsť 5,2 miliardy eur. Možno, sa Rumuni oprávnene boja, že voči ním použijú cyperský scenár?

Hlavný ekonóm investičnej spoločnosti Troyka dialóg Jevgenij Gavrilenkov o tom povedal:

- Treba si pamätať: problémy Cypru pramenia z toho, že aktíva bankového sektora sedemkrát prevyšujú HDP. Čo sa týka Rumunska, je tam celkom iná situácia. Meradlá finančného sektora sú oveľa menšie v porovnaní s HDP. Aspoň preto, že tento sektor ako nezávislý existuje iba 20 rokov. Samozrejme, nie je možné vylúčiť problémy s jednotlivými bankami v Rumunsku. Ale veľkú systémovú krízu podobnú cyperskej neočakávam.

Európske financie sa ponášajú na spojené nádoby. V Moskve posudzujú situáciu okolo dcérskej odbočky Banky Cypru – ruskej Juniastrum banky. Tá sa ale financuje samostatne, na jej kontách na ostrove je iba 6% prostriedkov. Koľko ale má banka Marfin România, ktorej hlavným akcionárom je stojaca pred likvidáciou Národná banka Cypru – Laiki Bank? Správca Národnej banky Rumunska uistil, že štát zaručuje zachovanie vkladov a to aj v problematickej Marfin România. Pritom dodal: majiteľov kont v hodnote nad 100 tisíc eur v krajine nie je ani 12 tisíc. Vraj, ak niekto utrpí, nebude to väčšina vkladateľov.

 

ruvr.ru


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |