Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Csáky v Maďarsku - chelemendik.sk

 

Csáky v Maďarsku

2020-05-25  (03:19)

 - Csáky v Maďarsku

Vláda schválila vykonávacie predpisy k jazykovému zákonu. Urobila tak aj napriek kritike Budapešti, že koná unáhlene. Podľa ministra Mareka Maďariča dokument pripravovali v spolupráci s vysokým komisárom OBSE pre menšiny, ktorý ho akceptoval.

S tým však nesúhlasí predseda SMK Pál Csáky, ktorý v maďarských médiách označil vykonávacie predpisy ako kus papiera, ktorý nemá žiadnu váhu a vyzval Maďarov, žijúcich na Slovensku, aby používali svoj rodný jazyk tak, ako doteraz.


Pál Csáky pred maďarskými novinármi nešetril kritikou na slovenskú vládu a jej postup v otázke jazykového zákona. V rozhovore pre televíziu Duna TV zhrnul včerajšie schválenie vykonávacích predpisov k jazykovému zákonu takto: "Ide o papier, na ktorý chybnou slovenčinou niečo popísali na 21 strán a preto, hoci sa to nebude páčiť slovenskému premiérovi a členom vlády, aj tu pred kamerami, prosím slovenských Maďarov, aby používali svoj jazyk tak, ako doteraz."

Bratislava podľa Pála Csákyho zavádza, keď tvrdí, že jazykový zákon má požehnanie od vysokého komisára OBSE Knuta Vollebaeka: "Vysoký komisár OBSE si myslím, že podcenil túto tému. Môj kolega József Berény - podpredseda SMK, bol v Haagu a tam natrafil na to, že so slovenskou stranou v podstate nerokoval vysoký komisár, ale jeho tajomník. V Szécsény teda došlo k tomu, že tému položili na stôl človeku, ktorý pôsobí v organizácií na nie práve najvyššom poste, tajomníkovi, ktorého mimochodom dobre poznáme - ide o mladíka menom Francesco Palermo - Taliana z južného Tirolska, ktorý má mnoho ráz čudné názory."

V rozhovore pre maďarské Inforádio Pál Csáky zasa naznačil, kedy by podľa neho bol jazykový zákon akceptovateľný: "Otázka jazykového zákona bude viac menej vyriešená, ak tento dokument zmeníme a vyhodíme z neho najväčšie hlúposti. Nepýtajte sa ma, čo tam potom ostane, lebo toho bude málo. Preto nevadí, keď každý mesiac príde niekto na Slovensko a opýta sa na jazykový zákon. To zdravo znervózňuje súčasnú slovenskú moc a to je podľa nás dobré."

Pál Csáky ale zároveň upozorňuje: "Môže sa z toho vyvinúť ďalšie napätie. Môže dôjsť aj k facke."

Reakcie politilógov na Csákyho vyjadrenia

Vyjadrenia predsedu SMK Pála Csákyho v maďarských médiách vzbudili u politológov protichodné reakcie. Zatiaľ čo niektorí tvrdia, že zákon o štátnom jazyku je zbytočný a politikova kritika je iba prirodzeným javom, podľa iných je to nebezpečný signál hraničiaci s občianskou neposlušnosťou. Minister kultúry Marek Maďarič tvrdí, že čokoľvek by v súvislosti so zákonom urobili, Pál Csáky skritizuje. Jeho vyjadrenia podľa ministra škodia Slovensku.

Pál Csáky nebude spokojný so žiadnym naším krokom, myslí si minister kultúry Marek Maďarič. "Čokoľvek by sme urobili, pán Csáky svoj názor nezmení. Je však faktom, že obovská kampaň, ktorú rozpútava jednak on a jeho strana, a potom aj mnohí politici v Maďarskej republike, nepadá v Európe ani vo svete na úrodnú pôdu."

Politológovia majú na vyjadrenia predsedu SMK v maďarských médiách protichodné názory. Miroslav Kusý tvrdí, že zákon o štátnom jazyku je zbytočný a škodlivý a to, čo robí Pál Csáky považuje za prirodzený jav. "My taký zákon nepotrebujeme a vyvoláva len zbytočné vášne. To všetko ostatné sa nabaľuje už len na to. Samozrejme, že Pál Csáky je predstaviteľ politickej strany, maďarskej politickej strany, a používa tento zákon ako svoju politickú zbraň, resp. kritiku tohto zákona. To je prirodzené."

Podľa politológa Michala Horského sa naplnili predpovede tých analytikov, ktorí pred pár dňami nedôverovali vyhláseniam Pála Csákyho, keď sa namiesto stretnutia pravicových strán stretol s maďarským premiérom. Z jeho vyjadrení politológ usudzuje, že je zrejmé, aký cieľ mala cesta do Budapešti. "Paušálne odmietanie akýchkoľvek rokovaní so slovenskou vládou, podnecovanie maďarských politických elít, ale aj maďarských extrémistov k ešte väčším aktivitám proti SR, len veľmi ťažko sa zhoduje s lojalitou voči krajine a štátu, v ktorom Pál Csáky žije a vytvára istú politickú klímu."

Navyše slová o facke považuje Michal Horský za predzvesť nepokojov. "Jeho poznámky o nevyhnutnom stupňovaní politického napätia, o tom, že môže dôjsť aj k facke, sú zlovestnou predzvesťou možných občianskych nepokojov na území SR."

Zdroj: slovakradio.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |