Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Čo sú vlastne peniaze? - chelemendik.sk

 

Čo sú vlastne peniaze?

2020-05-29  (16:33)

 - Čo sú vlastne peniaze?

Svet peňazí sa už vymkol kontrole

V dnešnej dobe kreditných kariet nie je vôbec jasné, čo je vlastne ponuka peňazí, tvrdí Krugman.

autor: Patria Online
čas vytvorenia: 20. 12. 2010, 16:03 | čítanosť: 1345x
počet diskusných príspevkov: 5

Jedným z aspektov pravicových útokov na Fed je poukazovanie na zlo spôsobené zvyšovaním ponuky peňazí. Počujeme to neustále dokola: Fed tlačí peniaze! Nebezpečenstvo! Niektorí dokonca tvrdia, že skutočnou mierou inflácie nie je pohyb cien, ale zmena množstva peňazí. Ako však ukazuje graf, počas posledných tridsiatich rokov bol vzťah medzi štandardným monetárnym agregátom a infláciou pozoruhodne slabý (červenou medziročná zmena cien, modrou medziročná zmena M1):


Ponúka sa však ešte zásadnejšia otázka: Čo sú vlastne peniaze? Tá otázka nie je nová, ale v posledných rokoch jej dôležitosť vzrástla. Ani Milton Friedman sa nedomnieval, že by peniazmi boli len zelené papieriky s portrétmi mŕtvych prezidentov. Mnohé z nich sú za hranicami USA, v rukách drogových dílerov, a pod. Friedman a Schwartzová sa s tým vysporiadali tak, že navrhli širšie agregáty - M1, ktorý obsahuje aj vklady na bežných účtoch, a M2, ktorý zahŕňa viac typov vkladov. A približne okolo roku 1960 sme sa mohli domnievať, že tieto agregáty sú dosť dobré.

Teraz ale máme rozsiahly tieňový bankový systém, v ktorom transakcia ako repo operácie slúži podobne ako depozity; agregát M3 toto odrážal, ale Fed ho prestal sledovať, čiastočne zrejme kvôli nejasnosti ohľadom toho, ktoré repo do M3 patrí. A dáta ohľadom týchto operácií, ktoré neprebehli u primárnych dílerov, sú ťažko dostupné.

Pravdou je, že v dnešnej dobe - s kreditnými kartami, elektronickými peniazmi, repo operáciami a ďalšími - nie je jasné, či si nejaké číslo zaslúži titul ponuka peňazí. Z intelektuálneho hľadiska to problém nie je a nekomplikuje to nevyhnutne ani monetárnu politiku. Ak je ale niekto rozhodnutý vidieť ekonomické problémy prostredníctvom optiky Paleo-monetarizmu a zameriava sa na zlo tlačenia peňazí, bude mať v súčasnom svete stále väčší problém s vágnou definíciou peňazí.

(Zdroj: Blog Paula Krugmana)

Redakcia, Patria Online


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |