Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Čo si myslia Česi o Slovákoch a naopak? - chelemendik.sk

 

Čo si myslia Česi o Slovákoch a naopak?

2020-06-28  (03:48)

 - Čo si myslia Česi o Slovákoch a naopak?

25.11.2010

Praha / Bratislava - Česi sa na Slovensku cítia ako doma, rovnako tak Slováci v Českej republike. Keby sa spoločný štát v roku 1992 nerozpadol, v nejakej forme by zrejme existoval dodnes. A vzťahy medzi Čechmi a Slovákmi budú vždy dobré.

Zhruba toto zistili redakcie on-line denníkov Aktuálně.cz a Aktuálne.sk, ktoré si 92. výročie založenia spoločného štátu pripomenuli anketou pre slovenských aj českých čitateľov.

Podobné výsledky v oboch krajinách

Možno, že mnohí sociológovia a experti na prieskum verejnej mienky by našu anketu nepovažovali za reprezentatívnu a zodpovedajúcu skutočnému stavu vecí. Každopádne ale na českom Aktuálně vás hlasovalo viac ako 35-tisíc a na slovenskom okolo 15-tisíc. 

Pozrime sa, ako to teda dnes Česi a Slováci vidia a ako by dnes Československo vyzeralo. Zaujímavé je, že odpovede v Českej republike aj na Slovensku boli až na výnimky viacmenej zhodné.

ANKETA: Ako by dnes vyzeralo Československo?

Otázka číslo jeden znela: Keby sa Československo v roku 1992 nerozdelilo, čo by nasledovalo v ďalších rokoch?

Bratislavský hrad otvorenie ohňostroj

Česi sa cítia na Slovensku ako doma

Mali ste na výber tri možnosti. A - rozpadlo by sa neskôr kvôli rozdielnym predstavám Čechov a Slovákov, B - napätie by postupne opadlo a Československo by dodnes fungovalo ako federácia, C-existovalo by ako konfederácia, obidve republiky by si ale vládli viacmenej samy.

Z odpovedí vyplynulo, že ako Česi, tak Slováci sa pozerajú na ďalšie hypotetické fungovanie optimisticky. Rozpad kvôli rozdielnym názorom by očakávalo 31,2 percenta hlasujúcich v Českej republike a 29,5 percenta hlasujúcich na Slovensku. Skoro 42 percent Čechov a viac ako 44 percent Slovákov verí v možnosť konferederácie.

V druhej otázke sme sa pýtali, či by na tom dnes Česi a Slováci boli ekonomicky lepšie, keby žili ďalej v spoločnom štáte. Tu bol v hlasovaní medzi oboma bývalými časťami federácie rozdiel. Slováci v tomto smere spoločnému štátu zjavne veria viac. Že by na tom oba národy boli lepšie sa domnieva 42,7 percenta Čechov, ale až 59,7 percenta Slovákov. Naopak - teda horšie - by na tom oba národy boli podľa 36,2 percenta účastníkov ankety na Aktuálně.cz a len podľa 22,7 percenta účastníkov ankety na Aktuálne.sk.

Jednoznačná zhoda panuje v tom, že spoločné hokejové a futbalové reprezentácie by dosiahli väčšie úspechy ako tímy z oddelených republík. Myslí si to viac ako 82 percent Čechov a 79,5 percenta Slovákov. Tu nie je čo riešiť.

Zaujímavosti

  • V českej ankete hlasovalo viac ako 34-tisíc ľudí, na Slovensku okolo 15-tisíc
  • Len pre necelých 13 percent Čechov a Slovákov je druhá krajina "úplne iná"
  • Tvrdeniu, že spoločný štát by bol ekonomicky lepším riešením pre oba národy, veria viac Slováci ako Česi

Ďalšia otázka znela: Ako by sa vyvíjali vzťahy medzi Čechmi a Slovákmi v spoločnom štáte po roku 1992?

Na výber boli tri odpovede. A - nacionalisti a populisti na oboch stranách by sa snažili získavať voliča kritikou druhého národa, B - boli by viac napäté, takto sú oveľa lepšie, C-boli by normálne, Česi a Slováci budú vždy spolu vychádzať prevažne dobre.

Test: Česi a Slováci už nepoznajú brata. Alebo áno? 

Obavu z nacionalistov a populistov dalo najavo 27 percent Čechov a o percento viac Slovákov. Že by vzťahy v spoločnom štáte boli viac napäté, ako sú dnes si myslí 20,7 percenta českých hlasujúcich a 19,9 percenta slovenských hlasujúcich.

Tesnú väčšinu ale získal na oboch stranách názor, že vzťahy by boli normálne a oba národy spolu budú vždy vychádzať dobre. 52,15 percenta na Aktuálně.cz a 52,11 percenta na Aktuálne.sk.

Kde začína a končí doma

Zaujímalo nás tiež, či keď dnes prídete do druhej krajiny (Česi na Slovensko, Slováci do Česka), pripadáte si, ako by ste boli stále doma.

Ponúkli sme aj tu tri odpovede. A - áno, nie je v tom rozdiel, B - áno, ale predsa len to trochu cudzina je, aj keď iná ako keď prídem do akejkoľvek inej krajiny, C - nie, je to pre mňa iná krajina.

Česká vlajka


Z výsledkov vyplýva, že veľmi podstatná väčšina Čechov a Slovákov sa v druhej časti bývalej federácie cíti ako doma. Pre 39,6 percenta Čechov nie je žiadny rozdiel medzi tým, či sa nachádzajú na západe alebo východe od česko-slovenskej hranice. Pre 48,3 percenta Čechov je v tom len malý rozdiel. Slováci hlasovali podobne. Pre 42 percent z nich v tom nie je žiadny rozdiel, pre 45,2 percenta len malý.

Názor, že druhá republika je jednoznačne inou krajinou, je výrazne menšinový. Na Aktuálně.cz aj Aktuálne.sk pre túto možnosť nehlasovalo viac ako 13 percent účastníkov ankety.

Česi boli proti rozbitiu federácie. Teraz sú spokojní

Prieskum skončil poslednou otázkou. Na to, či sa ešte niekedy Česi a Slováci stretnú v jednom štáte. Na oboch stranách sa najviac klikalo na možnosť C, ktorá vyzerala nasledovne: Nie, ale spoločné záujmy a blízkosť v mnohých ohľadoch ich budú vždy spájať. Pre túto odpoveď sa rozhodlo 61,4 percenta Čechov a 57,7 percenta Slovákov.

Zdroj: aktualne.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


filip911   |   2010-11-25  (15:10)
55%  
mínus plus
  Aj v súťaži kto bude prvý v NWO sme na rovnakej úrovni,tak si nemáme čo vyčítať.(trošičku sme ich predbehli s eurom) Ovládajú ich rovnaké médiá s rovnakým cieľom.Kráčame rovnako nevedomo po ceste do toho istého cieľa,tak sme si konečne rovní.


Hruška   |   2010-11-26  (14:54)
62%  
mínus plus
  Dovolil bych si připomenout možnost, že pro Československo byl přichystán jugoslávský scénář. Kdybychom se poslušně nerozdělili, byly by naše národy dokonale rozeštvány soustavnou a velkými částkami ze zahraničí "dotovanou" propagandou. Lidé, kteří chtějí být raději "hlavou myši než ocasem lva" se vždycky najdou a když dostanou i peníze, rozbijí cokoli bez ohledu na následky.
J. Hruška


protopartorg   |   2010-11-26  (17:43)
50%  
mínus plus
  Áno, p. Hruška, je to možné. Ak by sme sa k tomu nemali dobrovoľne a s radosťou, tak by nás k tomu dokopali. To sa mimochodom týka aj novembrovej "revolúcie" - ak by nebol postačoval "brutálny zásah proti študentom", je možné že by tých brutálnych zásahov bolo viac, až kým by sa ľudia definitívne nevyburcovali, a nevyšli na tie námestia... V najhoršom prípade nemožno vylúčiť ani "rumunský scenár". Hoci ten bol podmienený viac tým, že Ceaucescu nebol ochotný podielať sa na divadielku, a dobrovoľne odovzdať moc v krajine.

To len ako odbočenie. Čo sa týka samotného rozdelenia Československa: predovšetkým, obe novovzniknuté republiky prežili rozdelenie prekvapivo dobre, napriek katastrofickým scenárom bežným v tej dobe. Z KRÁTKODOBÉHO hľadiska ťažilo z rozdelenia viac Česko - predsa len sa jedná o historicky najvyspelejšiu a najbohatšiu časť tohoto stredoeurópskeho priestoru, čiže bývalej monarchie, a zbavilo sa zároveň "problémového" mladšieho a chudobnejšieho brata.. Z DLHODOBÉHO hľadiska však ide nepochybne o STRATU, a to pre OBE krajiny. Jedným z najzávažnejších dôsledkov je zťaženie "geopolitickej" situácie tak Slovenska ako aj ČR. Vidno to - okrem iného - na vývine situácie okolo maďarskej menšiny, a takisto sudetskej otázky.

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |