Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Čo nám ukázali parlamentné voľby v Poľsku? - chelemendik.sk

 

Čo nám ukázali parlamentné voľby v Poľsku?

2020-08-06  (09:37)

 - Čo nám ukázali parlamentné voľby v Poľsku?

27.10.2015

V parlamentných voľbách v Poľsku 25. októbra 2015 vyhrala s výrazným úspechom konzervatívna strana Právo a spravodlivosť (PiS) a vo vláde tak nahradí po ôsmich rokoch liberálov z Občianskej platformy (PO). Znamená to nové smerovanie poľskej politiky? Čo z toho môže vzísť pre nás a všeobecne pre Európu?

“Potvrdzuje sa trend, ktorý sa dá zhrnúť ako účtovanie s politickými stranami a elitami, ktoré sú presvedčené, že môžu – bez ohľadu na názory verejnosti – ťahať káru európskej integrácie a ďalších politík podľa vlastného presvedčenia, podľa ideí nezodpovedajúcich realite,” povedal prorektor Ladislav Mrklas, prorektor CEVRO Inštitútu zameraného na štúdium práva, ekonómie, politológie a medzinárodných vzťahov či bezpečnostných otázok pre Parlamentní listy.

Združenie V4 chcelo pôvodne spoločne vystupovať proti kvótam na migrantov, no pri hlasovaní nakoniec Poľsko “zradilo”. Teraz, po parlamentných voľbách, sa zmenila situácia vo vedení tejto krajiny, takže V4 by mohla očakávať podporu v otázke kvót aj od poľského spojenca.

Mrklas súhlasí, ale podľa neho to bude spojenec “trochu iný”. Vysvetľuje, že “v Poľsku odmietanie kvót a antiimigrační prístup či skeptický postoj voči migrácii vyviera z nejakého hlbšieho presvedčenia”. Nemalo by totiž ísť o populizmus. “Ich politický program je skôr prointegračný, a to aj v migračnej oblasti. Je v tom určitý rozpor. Myslím, že Poľsko sa stane novým lídrom strednej Európy. Aká stredná Európa to bude, sa ukáže v nasledujúcich mesiacoch. Je nutné pripomenúť, že Právo a spravodlivosť bude pravdepodobne vládnuť sama, má absolútnu väčšinu,” podotýka Mrklas.

Volebný výsledok v Poľsku mnohých občanov do istej miery potešil. Iný názor však badať u proeurópskych politikov. Poľská zahraničná politika bola blízka Bruselu, Donald Tusk či doterajšia poľská premiérka Ewa Kopaczová patrili medzi blízkych spojencov Angely Merkelovej. “Pre Angelu Merkelovú je to veľká rana. A rany budú pribúdať. Ak sledujeme nemeckú politickú scénu, vidíme, že kancelárka sa nemôže vyhnúť konfrontácii s verejnou mienkou, ktorá sa pomaly, ale iste pretáča iným smerom. Je to vidieť aj na nervozite v CDU a najmä v CSU,” konštatuje Mrklas.

V prípade Poľska treba spomenúť aj ďalšieho dôležitého hráča, ktorým je Rusko. “Rzeczpospolita” je aj z histórie známa tým, že túto krajinu “príliš nemusí”. Ani zmenou vládnucich politických strán sa podľa Mrklasa v tejto veci nič veľkého nezmení. “Tu je Poľsko konzistentné. Má významné obavy z Ruska, a taktiež obavy napríklad z možnosti nejakého spojenectva rusko-nemeckého,” vraví Mrklas.

Nakoniec však všetko môže byť z poľskej strany celkom ináč, ako Mrklas dodáva: “Nakoniec sa môžeme dočkať určitých prekvapení, pretože ten kurz možno nebude až tak tvrdý – či už voči integrácii, či voči Rusku – ako by sa dalo na prvý pohľad očakávať.”

Zdroj: http://www.hlavnespravy.sk/co-nam-ukazali-parlamentne-volby-v-polsku/700806


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |