Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Človek konzumný - DOLEZITE.SK - chelemendik.sk

 

Človek konzumný - DOLEZITE.SK

2020-09-20  (01:26)

 - Človek konzumný  - DOLEZITE.SK


 - Človek konzumný

 

S érou globalizácie sa spája nevyhnutný pokrok, v súčasnosti sa pre nás stali  samozrejmosťou veci, ktoré sme ešte donedávna vnímali ako vzácne. Spolu s rastúcim  úspechom smerovania spoločnosti rastú takisto obavy o to, k akému cieľu skutočne dospejeme. Jednotlivec však sa cíti odbremenený od zamýšľania sa nad touto skutočnosťou, pretože súčasný progres dnes prijímame ako fakt, ktorý svojimi zásahmi však nedokážeme ovplyvniť. Súčasný spôsob života v sebe skrýva mnoho procesov, vďaka ktorým sa naša civilizácia mení na úspešnejšiu a pokrokovejšiu. Akú daň však platíme za túto vyspelosť?

Predstava blahobytu bola pre ľudstvo atraktívna už v dávnej minulosti, avšak súčasná éra globalizácie so sebou priniesla hodnotový systém, kde materiálna povrchnosť hrá jednu z hlavných úloh konzumnej spoločnosti. Už nehľadíme na duchovno, dôležitými sa stávajú matérie, ktoré prezentujú jednotlivca a takisto celé skupiny.

Podľa tvrdení českého sociológa Kellera prejavom obrannej stratégie môže byť meranie úspešnosti a zmyslu vlastného života počtom vecí, ktoré je konzument schopný behom svojho života nazhromaždiť, a opäť povyhadzovať aby spravil miesto veciam celkom novým. Ak sú predajné produkty brané ako meradlo úspešnosti života, musí ich nedostatok budiť skutočný strach z jeho nenaplnenia.  Zaobstarávanie stále nových vecí, ktoré zaplňujú priestor okolo nás, môže byť chápané ako výhodná stratégia v boji, ktorý je vedený všadeprítomným strachom zo životnej prázdnoty. Hromadenie príjmov a zvyšovanie spotreby sú vcelku spoľahlivé spôsoby, ako na minumum redukovať čas, ktorý je človek sám so sebou. Ak sme naplnení úzkosťami a obavami, nie je nám stretnutie so sebou samým vôbec milé. Je výhodnejšie v záplave povinností a vecí nariekať na tým, ako sami na seba nemáme čas.

 

Hlavným cieľom materiálnej spotreby sa stáva splnenie túžob a radosť z nových zážitkov. Už dávno z nás odišla nutnosť výberu a akákoľvek voľba nás uspokojuje a ponúka akúsi záplatu v nekonečnej mozaike našich prianí. Výber je predsa na nás a rozhodnutie čo si doprajem je iba v našich rukách. Je však potrebné zamyslieť sa nad skutočnou slobodou spotrebiteľa. Je sloboda skutočne pravá, alebo len zakrýva to, že naše rozhodnutia pochádzajú od nás, no v skutočnosti sú však voľbou konzumnej spoločnosti

Riešenie poklesu skutočných hodnôt a ich transformácia na materialistické sa neskrýva v odstránení masového hromadenia, ale v uvedomení si ozajstnej príčiny ich budúcich dôsledkov. Osobnosť konzumného človeka v sebe skrýva mnoho identít, ktoré majú za dôsledok strácanie vlastnej a skutočnej prapodstaty.  

V dnešnej dobe je najťažšie ostať sám so sebou, pretože máme pocit, že ak nie sme súčasťou nejakej konzumnej hry, prichádzame o niečo dôležité. Napĺňajú nás matérie a krátkodobé ciele, nevieme premýšľať systémovo a dôležité sú pre nás dočasné pocity. Nakupovaním si vynahrádzame svoje sklamania, frustrácie a nachádzame v tom istý spôsob terapie. Hromadenie sa pre nás stáva jedinou možnou voľbou ako sa vyrovnať so strácaním svojej identity. Navonok však máme všetko a žiadna túžba sa nejaví ako nesplniteľná. Tým si kompenzujeme to, o čo naše duchovno prichádza. 

 

Jednotlivec podliehajúci zákonom konzumnej spoločnosti by si mal uvedomiť, že zmena nastane aj vo chvíli, ak prestane bezmyšlienkovite prijímať inovácie ako nevyhnutnosť,  a takisto si určí svoje hodnoty a normy, ktorými sa bude riadiť. Za určujúci faktor považujeme zamyslenie, či je kult materializmu skutočne správnou voľbou pri dosahovaní šťastia. 

Prílišná záplava informácií spôsobuje, že zabúdame na seba, na našu skutočnú prapodstatu a konáme podľa diktátu, ktorý nám určuje spoločnosť. Vyslovené obavy sú preto na mieste, a ostáva len dúfať, že nasledujúce generácie prídu na udržateľný systém, aby nezničili svoju planétu. 

Podľahli sme súčasnej dobe a nepremyslene žijeme tak, ako je nám diktované. Pocit voľnosti u nás stále pretrváva a máme pocit, že sme stále slobodnejší. Tento fakt je ťažké napadnúť, pretože komu je toho ponúknuté toľko ako našej generácii? 

 


Daniela K.


Čítajte viac: http://dolezite.sk/Clovek_konzumny_120.html#ixzz2T9uwncg0


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |