Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Čína začína hospodársku vojnu s USA. Útočí na dolár - chelemendik.sk

 

Čína začína hospodársku vojnu s USA. Útočí na dolár

2020-07-11  (04:37)

 - Čína začína hospodársku vojnu s USA. Útočí na dolár

LONDÝN. Arabské štáty začali tajné rokovania s Čínou, Ruskom, Japonskom a Francúzskom. Chcú, aby sa pri obchode s ropou prestal používať americký dolár. Túto správu priniesol britský denník The Independent.

V rámci najväčšej zmeny v novodobej finančnej histórii Blízkeho východu by dolár pri obchodovaní s čiernym zlatom mal nahradiť kôš mien, ktorého súčasťou bude japonský jen, čínsky jüan, euro, zlato a nová jednotná mena, ktorú plánujú zaviesť členské štáty Rady pre spoluprácu krajín Perzského zálivu (Gulf Cooperation Council, GCC). K členom GCC patrí napríklad Saudská Arábia, Abú Zabí, Kuvajt a Katar.

Podľa britského denníka sa na tajných rokovaniach už stretli ministri financií a guvernéri centrálnych bánk Ruska, Číny, Japonska a Brazílie a pracovali na tom, aby ropa nebola v budúcnosti oceňovaná v dolároch.

Podľa denníka The Independent plány potvrdili zdroje z bankového sektora Perzského zálivu a čínske bankové zdroje v Hongkongu.

Tvrdia, že rozchod s dolárom sa môže zrealizovať v priebehu 9 rokov. Prechodným platidlom pri rozchode s dolárom by podľa čínskych bankových zdrojov mohlo byť zlato.

Dolár oslabil

V reakcii na uvedené informácie dolár oslabil, čo tiež podporilo cenu ropy. Kurz eura dnes ráno vzrástol nad úroveň 1,47 USD/EUR. V rannom obchodovaní sa spoločná európska mena predávala za 1,4718 USD. To znamená, že dolár stál 0,6793 eura.

Dolár voči košu mien oslabil na 76,322 bodu. Koncom septembra dolár klesol až na 13-mesačné minimum 75,827 bodu. Plán je zrejme tiež príčinou náhleho nárastu ceny zlata.

Američania, ktorí vedia o začiatku týchto rokovaní, sú presvedčení, že dokážu zabrániť realizácii tohto "sprisahania", na ktorom sa podieľajú aj ich doteraz lojálni spojenci - Japonsko a štáty Perzského zálivu.

Bývalý zvláštny vyslanec Pekingu na Blízkom východe Sun Bigan varoval, že tieto rokovania môžu viesť k prehĺbeniu sporov medzi Čínou a USA týkajúcich sa ich mocenského vplyvu v tomto na ropu bohatom regióne. "Nebude sa dať vyhnúť bilaterálnym sporom," uviedol Bigan. Upozornil tiež, že spor mocenských záujmov v regióne môže ohroziť energetickú bezpečnosť.

Vojna medzi Čínou a USA

Podľa The Independent Biganove varovania sú v podstate prognózou hospodárskej vojny medzi Čínou a USA o ropu na Blízkom východe, ktorá ešte prehĺbi regionálne konflikty.

Zvyšovanie spotreby ropy v Číne je rýchlejšie než v USA. Príčinou je rýchlosť čínskej konjunktúry rovnako ako vyššia energetická náročnosť v Číne používaných technológií.

Ekonomická moc USA sa znižuje. Príčinou je finančná kríza a recesia americkej ekonomiky. Priznal to dokonca aj šéf Svetovej banky Robert Zoellick.

"Jedným z dôsledkov tejto krízy bude zrejme aj uznanie zmeny mocenských pomerov v svetovej ekonomike." Podľa Zoellicka bude "multipolárna svetová ekonomika, menej závislá od amerických spotrebiteľov, stabilnejšia".

Záujem o "ne-dolárový" obchod s ropou prejavili aj Brazília a India. Najviac na zmenu však tlačí Čína, keďže objem jej obchodu s Blízkym východom je obrovský.

Čína pokrýva až 60 % svojej spotreby ropy dovozom z Blízkeho východu a Ruska. Peking má koncesie na ťažbu v Iraku, ktoré do tohto roku blokovali USA, a v roku 2008 uzavrel dohodu s Iránom v hodnote 8 miliárd USD (5,47 miliardy eur) týkajúcu sa rozvoja rafinérskych kapacít a plynových polí. Čína má tiež dohodu týkajúcu sa ťažby ropy so Sudánom a rokuje s Líbyou.

Okrem toho na čínsky export pripadá v každej krajine na Blízkom východe prinajmenšom 10 % ich dovozu. Čína do regiónu vyváža najrôznejšie produkty od potravín, textilu cez autá až po zbrojné systémy.

Peking si tiež myslí, že Spojené štáty presvedčili Britániu, aby neprijala euro, a tak zabránili skoršiemu oslabeniu úlohy dolára ako svetovej rezervnej meny. Podľa čínskych bankových zdrojov sú rokovania už v pokročilom štádiu. "Rusi nakoniec zrejme navrhnú rubeľ ako súčasť koša mien," povedal pre The Independent prominentný hongkonský broker. Dodal, že Briti "sa pripoja k euru".

Uvažuje sa o roku 2018

Podľa čínskych finančných zdrojov sa americký prezident Barack Obama príliš sústredí na záchranou americkej ekonomiky a nemá čas zaoberať sa dôsledkami prechodu od dolára ku košu mien, ktorý sa zrealizuje v časovom horizonte 9 rokov. V súčasnosti je termínom pre prechod na kôš mien rok 2018.

Americkí predstavitelia v krátkosti hovorili o trende smerujúcemu k zmenšeniu úlohy dolára aj na summite skupiny G20 v Pittsburghu. Číne robí dolár starosti už dlho. Hlavným problémom je, že Čína má obrovské dolárové rezervy a vlastní množstvo aktív denominovaných v dolároch.

"Tieto plány zmenia podobu medzinárodných finančných transakcií," uviedol jeden čínsky bankár. Dodal, že USA a Británia sa týchto plánov veľmi obávajú. "Viete si predstaviť, akú vlnu odmietnutí tieto správy vyvolajú."

Irán v septembri informoval, že odteraz bude pri dopĺňaní svojich devízových rezerv preferovať euro. Bankári pripomínajú, čo sa stalo poslednej krajine na Blízkom východe, ktorá chcela predávať ropu za eurá. Niekoľko mesiacov po tom, ako iracký diktátor Saddám Husajn oznámil svetu toto svoje rozhodnutie, Američania a Briti napadli Irak.

Uvedené informácie The Independent o tajných rokovaniach týkajúcich sa nahradenia dolára pri obchode s ropou dnes poprel guvernér saudskoarabskej centrálnej banky Muhammad al-Jasser rovnako ako tajomník ruského ministra financií Dmitrij Pankin.

Informoval o tom britský denník The Independent a agentúry Reuters a DPA.

Zdroj: TASR


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |