Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Čína vyhlásila, že prestáva zhromažďovať americké doláre - O „bombe“, ktorú Čína odpálila 20. novembra 2013 1. časť - PROSIME ZDIELAT A SIRIT - chelemendik.sk

 

Čína vyhlásila, že prestáva zhromažďovať americké doláre - O „bombe“, ktorú Čína odpálila 20. novembra 2013 1. časť - PROSIME ZDIELAT A SIRIT

2020-05-29  (10:58)

 - Čína vyhlásila, že prestáva zhromažďovať americké doláre - O  „bombe“, ktorú Čína odpálila 20. novembra 2013 1. časť - PROSIME ZDIELAT A SIRIT


O  „bombe“, ktorú Čína odpálila 20. novembra 2013
1. časť


Dňa 21. novembra sa začal dosť rýchlo šíriť článok známeho ekonomického analytika a blogera Michaela Snydera nazvaný Čína vyhlásila, že prestáva zhromažďovať americké doláre.
Článok Michaela Snydera
Citujeme: „Čína odpálila ozajstnú bombu, ale hlavné médiá v USA to takmer úplne odignorovali. Centrálna banka Číny sa rozhodla, že „nahromadenie zahraničnej meny už viac nezodpovedá záujmom Číny“.  Článok Michaela Snydera predpovedá seriózne  dôsledky tohto rozhodnutia pre USA. Podľa analytika je to bomba, ktorá aj keď Ameriku nezničí, no spôsobí jej veľké škody. Naozaj je všetko tak, ako tvrdí Michael Snyder?
K samotnému „odpáleniu bomby“ došlo 20. novembra. Odpálil ju námestník predsedu Národnej  banky Číny /NBČ/, vo svojom vystúpení na ekonomickom fóre na univerzite Tsching-chua. „Čína už nebude uprednostňovať zvyšovanie menových rezerv,“ cituje vystúpenie čínskeho úradníka agentúra Bloomberg. Podľa jeho slov upevnenie jüanu prináša obyvateľom Číny viac úžitku než škôd.
Je zvláštne, že Snyder, ktorý je skúsený bloger (blog The Economic Collapse) a prenikavý analytik, takto emocionálne prijal vyhlásenie čínskeho úradníka. Podľa nášho názoru v úradníkových  slovách nič zvláštne nie je.
Po prvé, vyhlásenia podobného druhu sa v Číne robili aj v minulosti, ale nič z toho nevyplývalo. Od konca 70. rokov čínske menové rezervy nepretržite rástli. Na prstoch jednej ruky sa dajú spočítať krátke obdobia (mesiace, niekedy štvrťroky), kedy sa hromadenie meny na chvíľu zastavilo.
Po druhé, posledné vyhlásenie vôbec neznie konkrétne. Nič sa napríklad nehovorí o presnom čase, kedy chce Čína ukončiť skupovanie zahraničnej meny,
Po tretie, ak aj centrálne banky a daňové úrady daných štátov prestávajú s kupovaním amerických dlhopisov a znižujú zásoby americkej menovej rezervy, zvyčajne to nahlas neoznamujú. Napríklad ruská banka v období od januára 2013 do konca júla znížila objem zásob amerických dlhopisov zo 164,4 miliardy dolárov na 131,8 miliardy dolárov, alebo o 20%. A urobila to bez najmenšieho rozruchu.
Čína v železnom objatí dolára
To, že hromadné a stále rastúce menové rezervy spôsobili  vedeniu Centrálnej banky a čínskej vláde bolesti hlavy, netreba veľa hovoriť. Podľa výpočtov agentúry Bloomberg, v období od konca 2004 do konca roku 2012 čínske  zlaté menové rezervy  vzrástli  o 721%  a dosiahli 3,3 biliónov dolárov. Ak koncom roku 2004 Číne pripadalo 14% svetových zlatých rezerv, koncom roku 2012 sa tento ukazovateľ zvýšil o 30,2%. Podľa hodnotenia agentúry, koncom roku 2012 na americkú menu v zlate pripadali viac než 2 bilióny dolárov.
Dolár bol a zostáva hlavnou menou v medzinárodných rezervách Číny. USA sú hlavným obchodným partnerom Číny, celý čínsko-americký obchod sa vedie v dolároch. Pretože v obchode s USA má Čína stabilne pozitívne saldo, dochádza k nepretržitému hromadeniu americkej meny v zlatých devízových rezervách Číny.
Dolárové menové rezervy Číny nie sú nič viac než dlhové úpisy, ktoré sa ťažko dajú premeniť na tovar. Čína sa o to snaží a časť svojich rezerv smeruje do špeciálnych (suverénnych) fondov, ktoré môžu umiestňovať menu nielen do cenných papierov a do depozitov bánk, ale aj do akcií a podielových listov zahraničných podnikov reálneho sektoru ekonomiky. USA a iné západné štáty však bránia investíciám tohto druhu, zavádzajú rôzne obmedzenia a zákazy  pre investície  suverénnych fondov pod zámienkou „ochrany medzinárodnej bezpečnosti“.  Existujú podozrenia, že časť vlastných menových rezerv sa Čína snaží konvertovať do zlata a že  v týchto zlatých rezervách nie je jedna tona (oficiálne údaje Číny), ale niekoľkonásobne viac. Väčšina menových dolárových rezerv Číny pritom nefunguje, presnejšie funguje, ale nie v záujmoch Číny, ale Ameriky, ktorá prakticky dostáva bezplatné úvery od Číny.
O niektorých bombách čínskej výroby
Ak je už reč o „bombách“, ktoré odpálila alebo pripravovala Čína v rámci svojej konfrontácie s USA, potom to nie je vyhlásenie predsedu CBČ 20. novembra. Toto vyhlásenie môže byť prirovnané k výbuchu petardy. Mimochodom, „bômb“ bolo za posledné tri roky dosť. Neexplodovali, ale skôr či neskôr sa tak stane. Presnejšie by sa mali označiť ako časované bomby. Tu sú niektoré z nich:
1. Rozhodnutie Národnej banky Číny, prijaté v lete 2010 o návrate režimu „riadeného plávajúceho kurzu“ jüanu.
2. V roku 2011 prijatie ďalšieho 12-ročného plánu sociálno-ekonomického rozvoja Číny. V ňom je sformulovaná úloha vytvoriť z jüanu medzinárodnú menu. Podrobné dešifrovanie toho, čo chápať pod statusom medzinárodná mena a algoritmov riešenia tejto úlohy, plán neobsahuje.
3. Dosiahnuté dohody Číny s celým radom krajín o prechode k využívaniu národných mien vo vzájomnom obchodovaní. Medzi nimi treba dať do popredia dohodu medzi Čínou a Japonskom, ktorá vo vzájomnom obchodovaní berie do úvahy využívanie iba jüanu a jenu. Od iných mien (vrátane amerického dolára)  strany odmietajú. Existuje aj dohoda o vzájomnom využívaní národných mien v platbách medzi Čínou a Ruskom.
4. Uzavretie dohôd medzi NBČ a centrálnymi bankami mnohých štátov (cca 20) o menových swapoch, teda výmene národných peňažných jednotiek na uľahčenie vzájomných platieb bez použitia amerického dolára.
5. Dosiahnutie koncom roku 2011, začiatkom 2012 dohody medzi Čínou a Iránom o platbách za ropu, dodávanú do Číny, v jüanoch. Paralelná dohoda s Ruskom o tom, aké platby budú realizované pri sprostredkovaní ruských bánk.
6. Výzva Pekingu dňa 6. 9. 2012 ku všetkým štátom – dodávateľom ropy do Číny s návrhom realizovať platby za ropu v jüanoch (hlavní dodávatelia ropy do Číny – Saudská Arábia, Irán, Venezuela, Angola, Rusko, Omán, Sudán).
7. Vyhlásenie CB Austrálie o tom, že plánuje konvertovať 5% svojich medzinárodných rezerv do čínskych štátnych dlhopisov.
8. Dohoda dosiahnutá v októbri 2013 medzi Pekingom a Londýnom o tom, že na londýnskej burze sa začnú menové trhy  jüan – libra a tiež dovolenie britskej vlády čínskym bankám otvoriť si v londýnskej City svoje pobočky. Britsko-čínske dohody  fakticky zohľadňujú zmenu Londýna na svojský daňový raj čínskych bánk a finančných spoločností. V minulosti podobné dohody uzavrela Čína s Honkongom, Singapúrom a Taiwanom.
9. Oznámenie v novembri 2013 prezidentom Shangai Futures Exchange začať používať nový finančný nástroj – futures ropného kontraktu, nominovaného v jüanoch . Predpokladá sa, že tento nástroj sa bude vzťahovať na oblasť východnej Ázie.
10. Koncom novembra 2013 uskutočnenie uzavretého zasadnutia  ÚV KS Číny, ktoré prerokovalo plán sociálno-ekonomických reforiem na obdobie do roku 2020, V záverečnom dokumente sa hovorí o tom, že jednou z priorít hospodárskej politiky Číny je zmena jüanu na medzinárodnú menu.  Dôležitým nástrojom tohto cieľa je urýchlený prechod k úplnej konvertibilite jüanu.
Každý z vyššie uvedených krokov predstavuje svojím spôsobom časovanú bombu. Explózie týchto „bômb“ môžu zmeniť svet na nepoznanie.
Všetky vyššie uvedené  kroky sú zamerané predovšetkým na vyslobodenie Číny zo železného objatia amerického dolára, na druhej, na zmenu jüanu na medzinárodnú menu. V čínskom vedení existujú rozporné postoje ako dosiahnuť  tento cieľ a čo treba chápať pod pojmom „medzinárodný jüan“.
Logika čínskych liberálov
Vráťme sa však k vyhláseniu námestníka predsedu Národnej banky Číny z 20. novembra. Jeho význam bude jasnejší, ako ho porovnáme s výrokom, ktoré niekoľko dní predtým urobil predseda NBČ Čou Siao-čchuan. Povedal, že Centrálna banka  sa v podstate vzdá menovej intervencie. Pripomínam, že do roku 2005 jüan mal fixovaný kurz vo vzťahu k americkému doláru a iným voľne zameniteľným menám. Pritom kurz bol zjavne podhodnotený, čo stimulovalo vývoz čínskeho tovaru na svetový trh, a teda aj do USA. Práve podhodnotený  kurz  jüanu bol dôvodom víťazného ťaženia Číny po celom svete, vytváral aktívne saldo obchodnej a  platobnej bilancie krajiny. Pod tlakom USA a iných konkurenčných štátov bol Peking nútený odmietnuť fixovaný kurz jüanu a prešiel na režim tzv. plávajúceho regulovaného kurzu národnej peňažnej jednotky. Tento režim po prvé, bral do úvahy, že kolísanie menového kurzu jüanu má byť minimálne (aby sa nedezorganizovala národná výroba a obchod). Po druhé, jüan musí byť lacnou menou. A na to sú potrebné  tzv. menové intervencie. Pod nimi sa rozumie banálne skupovanie Centrálnou bankou Číny „zelenej meny“, t.j. vytváranie umelo vyvolaného dopytu po americkej mene. Tu je zdroj nadhodnoteného kurzu doláru a podhodnoteného kurzu jüanu. Mimochodom, takto sa správajú centrálne banky všetkých štátov periférie svetového kapitalizmu.
Logika čínskych liberálov je veľmi jednoduchá: Čína nepotrebuje stabilne lacný  jüan.  Krajinu to vychádza príliš draho, pretože sa musí venovať stálemu skupovaniu americkej meny a hromadeniu rezerv. Úplne „voľný“ jüan nepotrebuje veľké rezervy. Takto by sa čínske vedenie zbavilo  problému, ktorý ho už príliš dlho trápi. A dalo by tak za všetkým definitívnu bodku.

Autor: Valentin Katasonov
Zdroj: Fondsk.ru


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |