Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Čína je falošný žolík - chelemendik.sk

 

Čína je falošný žolík

2021-10-16  (11:22)

 - Čína je falošný žolík

5.10.2010


Analytický seriál Michaila Leonťjeva Veľká americká diera

Cesta k defaultu

Michail Jurjev, finančník:

„Myslím si, že roky 2011-2012 –  to budú roky, keď hrozba defaultu vzrastie mnohonásobne. Našťastie je to vec, ktorú je na trhu výrazne vidieť. Netreba nato nejaké zvláštne indikátory, existuje jednoducho taký ukazovateľ, ako uvádzacia cena dlhopisov. Keď táto cena začne prudko klesať, znamená to, takpovediac, že  udrela posledná hodina. A myslím si, že v tej chvíli aj USA, už o iných hráčoch ani nehovorím, sa s obrovským nadšením vrhnú jedny k druhým usadnúť za rokovací stôl a rokovať o zavedení zlatého štandardu.“

Existuje otázka.  Čo sa stane skôr –  všetci sa vrhnú jedny k druhým, aby odvrátili krach systému, alebo najprv nastane krach a až potom sa vrhnú jedny k druhým? A načo potom bude sa vrhať?

Leonid Waldman, rusko-americký ekonóm (Boston, USA):

„Vidíme, ako rastie nedôvera voči doláru. Pretože miera nedôvery voči doláru sa určuje cenou zlata.“
Zlato, pravdaže, rastie a behom desiatich rokov vyrástlo šesťnásobne. Aj napriek tomu je zlato v súčasnosti mimoriadne manipulovaný tovar. Dnes zlato – to nie sú peniaze, аle rovnaká papierová fikcia ako burzová ropa, či burzová meď. Je to sekundárny papier, derivát.

Michail Chazin:
„Cena zlata je rovnovážna, môžeme si zadefinovať koridor. Spodná hranica koridoru – to je maximálna cena zlata v roku 1980, ktorá približne zodpovedá dnešnej cene 3 tisíc dolárov za trójsku uncu. Maximálna cena zlata – to je jeho kúpyschopnosť na začiatku 20. storočia, keď vo väčšine krajín bol zlatý štandard, to je podľa súčasných cien približne 10 tisíc dolárov za trójsku uncu.“

10 tisíc dolárov, to je rovnovážna cena. Nie je to cena zlata, je to cena dolára v pomere k ozajstným peniazom, teda k zlatu, keď bude zlatým štandardom. To jest je to ukazovateľ reálnej inflácie dolára. Mimochodom v takom prípade by celá súčasná hotovostná peňažná masa bola krytá zlatom, vrátane všetkých amerických papierových dolárov. Zdalo  by sa, Amerika by v dôsledku toho získala najviac – aj tak nikto nemá toľko zlata, koľko Američania. Je tu však jeden malý problém: tlačiť ďalej prázdne doláre by už nebolo možné.


Ako zomierajú teórie


Michail Chazin:

“Keď začína nová kríza, tí, ktorí zarábajú, nechcú diskutovať o tom, ako sa bude rúcať ten systém,  v rámci ktorého zarábali. V súčasnosti sme sa ocitli v takomto kreatívnom vákuu. Dokonca ani diskusia o modeloch,  ktoré predpokladajú zničenie súčasného poriadku vecí je neprípustná.“

Dokonca ani s progresívnymi monetaristami je hovoriť o základoch ekonomiky a tým pádom aj o základných príčinách súčasnej krízy, nemožné. Vyššia sadzba, nižšia sadzba – to je celý rozhovor.

Allan Meltzer, profesor na univerzite Carnegie-Mellon, historik FRS (Pittsburgh, USA):

„Nie, nevrátime sa k zlatému štandardu. Maximálne sme sa k tomu priblížili, keď prezident Reagan vytvoril komisiu, a táto komisia usúdila, že je to zlý nápad.“
Práve komunikujúc s touto komisiou, ich vlastná výnimočná autorita Alan Greenspan písal (článok vo Wall Street Journal, z 1. septembra 1981): „Stúpenci zlatého štandardu musia chápať, že návrat nášho peňažného systému ku konvertovaniu na zlato nie je len technické opatrenie. Je to základná zmena našej ekonomickej stavby. Avšak, pozerajúc na to, kam nás priviedla politika posledných 50 rokov, má zmysel si zobrať ponaučenie, pozrúc sa na predchádzajúce obdobia zlatého štandardu.“

Nechcú. Presne z tých istých banálnych dôvodov, o ktorých písal samotný Greenspan. Presne z tých istých dôvodov, z ktorých narkoman nechce si prestať pichať.
Pri kormidle Federálneho rezervného systému USA  v podstate svojej bol a zostáva Ben Bernanke, „Benny vrtuľník“, pokračovateľ Greenspanovho kurzu. Ten zaručene so žiadnym zlatým štandardom nikoho otravovať nebude. Nejde o to, že za niečo môže. Ide o to, že tak ako nevidel túto krízu tesne pred jej začiatkom, tak ju nevidí ani teraz. Pritom on je lepší z tých, čo sú.

Americký regulátor na čele s Bernankem, v skutočnosti robí všetko, čo môže. Ak doktor nemôže vyliečiť, je treba udržiavať život za ľubovoľnú cenu. Kým je chorý živý, stále existuje nádej. Možno priletia Marťania. Keďže Marťania majú meškanie, existujú Číňania – to je naša lokálna náhrada Marťanov. Kým všetkým všetko padá, Číňanom všetko rastie.

Čína. Falošný žolík

Je príznačné, že práve čínski komunisti sa stali teraz v podstate svojej jedinou čarovnou záchrannou paličkou globálneho finančného kapitalizmu.

Tempo ekonomického rastu Číny v roku  2009 tvorilo 8,7%. V prvom kvartáli roku 2010 rast tvoril takmer 12%. Aj napriek všeobecnej recesii svetového obchodu, čínske rezervy valút sa v priebehu krízy neznížili, ale vzrástli o 500 miliárd dolárov, priblížiac sa k hodnote 2,5  trilióna.

Čína si zachováva tvrdý systém vValutovej kontroly, ktorý umožňuje držať nekonvertovateľné juany na  zámerne nižšej - ako si myslia Američania -  úrovni a uskutočňovať  pumpovanie úverov do ekonomiky, neobávajúc sa úniku kapitálu. A to hlavné, realizovať rozsiahle štátne investície do projektov rozvoja: priemyslu, energetiky, presmerovania riek. Napríklad obrovský projekt výstavby rýchlostných železníc, ktorý bol naplánovaný do roku 2020, z dôvodu krízy bude uskutočnený v kratšom termíne -  do roku 2012.

Ale rozhovory o tom, že Číňania neuveriteľne rozvinuli vnútorný trh a vďaka tomu si zabezpečili rast, ktorý tak nevyhnutne potrebujú, kompenzujúc pokles exportu, sú naivné. Ak priemerný plat je 100  dolárov  a drvivá väčšina nedostáva ani 30, ani keď zvýšime zisk dvojnásobne, alebo hoci trojnásobne, aj tak si takýto bežný človek nekúpi napríklad automobil.

V Číne je, mimochodom, obrovská norma úspor, keďže dôchodkový systém neexistuje a vôbec sociálna štruktúra nie je rozvinutá. Na to, aby si Číňania začali niečo kupovať, musia prestať šetriť a začať si brať úvery. A to, prepáčte, by bola druhá kultúrna revolúcia.
Leonid Waldman:

„Čína vyriešila problém, ako sa udržať v priebehu kvartála – dvoch  - troch. Nenašla spôsob, ako žiť bez toho exportného potenciálu, s ktorým tak fantasticky rástla  počas celých 2000-tých rokov. Čína neobjavila nový model rastu. Zatiaľ neobjavila.“

V skutočnosti, problém spočíva v tom, že nový model rastu nenašiel nikto, jednoducho neexistuje. Teda kríza dozrela ako rašelinový požiar a teraz bude dostatočne rýchlo vypaľovať zasiahnuté územia, po poradí, jedno za druhým. Je to taká reťaz lokálnych kríz. A nový model rastu, nový model života bude dozrievať dlho – budeme musieť sa potrápiť.


Všetky diely seriálu nájdete TU


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


protopartorg   |   2010-10-05  (15:44)
50%  
mínus plus
  "Nenašla spôsob, ako žiť bez toho exportného potenciálu, s ktorým tak fantasticky rástla"

A asi ani nenájde, lebo systém medzinárodného obchodu je založený na "kto z koho". Vždy sa jeden snaží obabrať iného, a vyviezť viac ako dovezie. Je tu snaha dokázať, že vraj ak sa budeme snažiť, všetci na tom môžeme zarobiť. Bohužiaľ, nemôžeme. Ak má jeden pozitívnu obchodnú bilanciu, druhý zákonite musí mať negatívnu. Nemôžu mať všetci pozitívnu. Matematika nepustí, a REÁLNA EKONOMIKA tiež nie. Iba ak by to exportovali na Mars.


protopartorg   |   2010-10-05  (16:07)
50%  
mínus plus
  Medzinárodný "voľný obchod" v takej forme ako ho poznáme dnes, s odstraňovaním jeho kontroly štátmi (colných obmedzení, dovozných kvót) je SMRTIACOU PASCOU. Pascou pre suverenitu národných štátov, pascou z ktorej niet úniku.

Na začiatku, vzhľadom k svojej lacnej pracovnej sile, sa môže javiť pristúpenie k "voľnému obchodu" pre menej rozvinuté štáty ako výhodné, avšak práve takýto "úspešný" štát sa na vývoze rýchle stáva existenčne závislým. A tým pádom aj závislým na nadnárodných štruktúrach NWO. Môže si štát tak silne závislý na vývoze dovoliť pohnevať Západ? Kam ide väčšina exportu? Nie náhodou do USA a EÚ? Čo sa stane, ak tieto zavedú proti nemu dovozné sankcie?

Stratou kontroly nad pohybom tovaru cez vlastné hranice sa štát stáva ekonomicky závislým, jeho hospodárstvo sa stáva prepleteným s nadnárodnými koncernami a finančnými inštitútmi, a nakoniec stráca (de facto) aj suverenitu politickú... Preto VŠADE Západ tlačí na otvorenie trhov, na odstránenie colných a ochranných bariér, a nie na politickú integráciu - tá je až druhoradá. Kto kontroluje ekonomiku krajiny, kontroluje aj jej politiku, aj keď štát si NAVONOK zachováva suverenitu. Je to však suverenita afrických BANTUSTANOV...


protopartorg   |   2010-10-05  (16:20)
50%  
mínus plus
  Samozrejme, v prípade vývozne menej "úspešných" krajín je situácia trošku iná. Ale nie lepšia. Síce sa tieto nestanú závislými na vývoze do "vyspelých" krajín, vzhľadom k svojej nižšej produkcii, zato však ich produkcia pre vlastný, vnútorný trh je za podmienok otvorených hraníc prakticky ZRUINOVANÁ prívalom tovarov zo zahraničia.

Samozrejme, vznikajúcu negatívnu obchodnú bilanciu treba z niečoho financovať - ak majú šťastie, tak sa tak deje cestou vývozu nerastných surovín. Tak vznikajú tzv. "surovinové prídavky" Západu. Ak nemajú to šťastie a nevlastnia bohaté nerastné zdroje - sú proste chudobné a živoria. Jediné, čo môžu robiť, je snažiť sa dostať do spomenutej prvej kategórie krajín, medzi exportérov - čiže ešte viac zlacniť svoju pracovnú silu, odbúrať daňové zaťaženie (a tým pádom aj všetko financované z daní - najmä sociálny systém), zrušiť ekologické obmedzenia, pokúsiť sa motivovať svojich občanov k ekonomickej emigrácii (ak okolnosti dovoľujú). Všetko toto vedie k ešte väčšej degradácii "ľudského potenciálu" danej krajiny, a diabolský kruh sa uzatvára...

Táto cesta čaká, obávam sa, aj naše malé Slovensko...


Mikojan   |   2010-10-05  (22:47)
50%  
mínus plus
  Veľmi dobrý článok:
Toto konštatovanie nemá chybu:-) "Teda kríza dozrela ako rašelinový požiar a teraz bude dostatočne rýchlo vypaľovať zasiahnuté územia, po poradí, jedno za druhým. "

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |