Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Čína a Rusko môžu vyhrať so Západom - chelemendik.sk

 

Čína a Rusko môžu vyhrať so Západom

2020-02-24  (22:53)

 - Čína a Rusko môžu vyhrať so Západom

Alexej Arbatov

Najväčší hlavybôľ Spojeným štátom teraz spôsobujú Rusko a Čína, ktoré sa stále viac vzájomne podporujú na medzinárodnom dejisku a nenasledujú príklad Washingtonu vyvíjajúceho nátlak na režimy, ktoré sa mu nepáčia.

Tento záver obsahuje článok v denníku The Washington Times. Rusko a Čína vo svojich akciách spoliehajú na „nedostatok strategickej prezieravosti“ USA a Západu vcelku, zdôrazňuje sa v článku.

Podľa názoru jedného z popredných ruských expertov pre medzinárodné záležitosti akademika Alexeja Arbatova na Západe skutočne chýba strategická prezieravosť. Prejavuje sa mimo iné aj v tom, že mnohí experti a politici zveličujú protizápadný potenciál rusko-čínskeho zväzku. Čína nie je všemohúca, aby pomohla Rusku zvládnuť sankcie, pretože mnohé technológie tiež získava od Západu a neodhodlá sa na reexport. Ale objektívna situácia skutočne nabáda Čínu a Rusko k užšej ekonomickej spolupráci a tiež k rozhodnej obrane zásad spravodlivého svetového zriadenia, z ktorých hlavnou je uprednostnenie medzinárodného práva. Avšak o vojenský zväzok vôbec nejde, hoci práve na vojensko-technickú zložku čínsko-ruského partnerstva najviac sústreďujú pozornosť západní analytici.

Podľa Alexeja Arbatova Moskva a Peking aj pred ukrajinskou krízou mali nezhody s Washingtonom. Dve krajiny majú vlastný, odlišný od amerického pohľad na mnohé problémy súčasného svetového zriadenia: od Sýrie až po reformovanie Bezpečnostnej rady OSN. Ale terajšia konfrontácia Ruska a USA zjavne napomáhala rast napätia aj vo vzťahoch USA s Čínou. Prejavuje sa to nielen v článkoch americkej tlače, ale aj v určitom korigovaní zahraničnej politiky USA, domnieva sa akademik Arbatov:

- USA si myslia. že musia byť prítomní v západnej časti Tichého oceánu a hrať v tejto oblasti dominujúcu úlohu. Spolupráca Ruska s Čínou je pre nich výzvou. Zdroje a technológie Ruska plus obrovský ekonomický potenciál a rýchly rast Číny vytvárajú akési centrum sily, ktoré je nebezpečenstvom pre USA.

A predsa podľa názoru Alexeja Arbatova USA a ďalšie západné veľmoci nebudú sa snažiť nanútiť Rusku a Číne horúčkovité zbrojenie. Nevydržia ho, a to ani samotné Spojené štáty. Skôr pôjde o vytvorenie a upevnenie protiruských a protičínskych nálad v Ázijsko-Tichomorskom regióne. Tam Washington má dosť slobody pre manévrovanie vzhľadom na komplikované vzťahy Číny so susedmi v regióne, uzavrel akademik Alexej Arbatov.

Čítať úplne: http://slovak.ruvr.ru/2014_09_24/Cina-a-Rusko-mozu-vyhrat-u-Zapadu-7198/


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |