Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Čiernomorská stratégia ako prológ k svetovej vojne? - chelemendik.sk

 

Čiernomorská stratégia ako prológ k svetovej vojne?

2020-02-26  (20:32)

 - Čiernomorská stratégia ako prológ k svetovej vojne?

29.9.2014

Arkadij Dziuba

Článok prezidenta súkromnej výzvedno-analytickej spoločnosti Stratfor Georgea Friedmana  s názvom Ukrajina, Irak a čiernomorská stratégia narobil veľa rozruchu v medzinárodnom expertnom spoločenstve. Friedman sa aj predtým vyznačoval chvályhodnou priamosťou svojich záverov. Zatiaľ čo iní západní publicisti sa vyjadrovali o európskych hodnotách, demokracii a otvorenej spoločnosti ako o cieľoch USA a EÚ na Ukrajine, on písal o strategickom okolí Ruska, vojnovom plánovaní, rope a plyne. Takto aj vo svojom článku otvorene priznáva, že Amerika vníma udalosti na Ukrajine z hľadiska možnosti zasadenia strategického úderu národnej bezpečnosti Ruska. Taktiež si myslí, že pre Spojené štáty je prípustná istá úroveň neurčitosti vojensko-strategickej situácie, ešte raz tým potvrdzujúc, že USA prechádzajú na geostratégiu nového svetového neporiadku. Nie je to však to  najhlavnejšie.


Pravdaže, v takýchto otázkach sa nič nedá tvrdiť naisto, no existujú závažné dôvody sa domnievať, že Friedmanove tézy, ktoré prezentoval v článku o čiernomorskej stratégii, slúžia ako indikátor toho, že americká elita začína vnímať aktuálne a blížiace sa udalostí v termínoch svetovej vojny. Slovné spojenie „svetová vojna“ znie strašidelne, ale v podstate svojej na takomto zmýšľaní amerických stratégov nie je nič nové: predchádzajúca svetová finančno-ekonomická kríza, porovnateľná svojim rozsahom so súčasnou, bola vyriešená práve svetovou vojnou. Svetová vojna umožňuje víťazovi prerobiť politickú mapu sveta, obsadiť nové trhy, škrtnúť staré dlhy a stanoviť nové pravidlá hry v medzinárodnej politike a ekonomike. Posledné je teraz pre USA to najhlavnejšie, keďže v rámci aktuálne platných pravidiel, ktoré stanovila kedysi sama, Amerika už nemôže udržiavať svoju vládnucu pozíciu vo svete a stojí pred perspektívou objavenia sa nového hegemóna v podobe Číny.

Hlavná myšlienka článku Georgea Friedmana spočíva v tom, že americkí stratégovia sa musia prestať pozerať na Ukrajinu a Irak  a Sýriu ako na samostatné dejiská vojnových akcií, ale pozrieť na ne ako na zložky jedného vojnového divadla, stredom ktorého je Čierne more
. V tomto divadle USA má dvoch protivníkov – Rusko a Islamský štát (IŠ), ktorí sú zároveň protivníkmi medzi sebou navzájom. Avšak aj napriek tomu, že sú protivníkmi, aj Rusko aj Islamský štát usilujú o to, aby preniesli pozornosť Američanov na samých seba, a to znamená, že vítajú vojnové úspechy jeden druhého, zväčšujúc ohrozenie amerických záujmov a nútiac USA rozptyľovať svoje sily. Pritom samotná Amerika sa nechystá používať svoje ozbrojené sily v nejakých závažných merítkach; svoje ciele sa chystá dosahovať prostredníctvom zmeny  regionálnych rovnováh síl a ozbrojenia protivníkov, kľúčovými z ktorých, podľa mienky Friedmana, sú Turecko a Rumunsko.

Článok je dosť užitočný z hľadiska chápania strategických zámerov Spojených štátov vo vzťahu k Rusku. Jedna z jeho téz však dokáže čitateľa pomýliť. Reč je o vnímaní IŠ ako protivníka USA, s ktorým Amerika vedie nezmieriteľnú vojnu. V skutočnosti Islamský štát je cenným spojencom Spojených štátov v ich snahe vytvoriť na Blízkom Východe veľké ohnisko chaosu, odkiaľ nestabilita sa bude potom presúvať do Európy, Ruska, do Číny a do ľubovoľného iného regiónu, na ktorý ukážu prstom americkí geostratégovia.

Pravdaže,  Islamský štát – to je spojenec príliš špecifický, aby sa o existencii strategických vzťahov s ním dalo hovoriť otvorene. Sotva sa americkej verejnej mienke zapáči,  že ich vláda a tajné služby USA riešia svoje záležitosti spolupracujúc s hrdlorezmi. Preto naoko sa Islamskému štátu vyhlasuje vojna, takmer križiacka výprava. Keď však dáme bokom slovný balast, zistíme, že je tu reč o čomsi podobnom „čudnej vojne“ medzi anglicko-francúzskymi spojencami a Nemeckom v rokoch 1939-40.

Začínajúc od 8. augusta americké letectvo zasadzuje údery pozíciám Islamského štátu v Iraku а 23 septembra bol zasadený prvý úder aj do sýrskych objektov tejto teroristickej skupiny. Pritom, podľa mienky expertov, konkrétne Thomasa Donnellyho z amerického Inštitútu podnikania, ktorú vyjadril v časopise Weekly Standard, vzdušná operácia na likvidáciu vojenského potenciálu IŠ absolútne nestačí. Amerika príliš veľa toho vyviedla v Iraku behom posledných viac ako desiatich rokov a preto nemôže  bez toho, aby sa strápnila pasívne sledovať víťazné ťaženie islamistov po tejto krajine. Bombové údery do pozícií IŠ  sú jednoducho to minimum, ktoré je nevyhnutné na vytvorenie fikcie snahy USA o obranu obyvateľstva Iraku pred teroristami.

Viac ako to, Friedman priznáva, že to nie sú len vzdušné údery, ale ani akcie amerických špeciálnych jednotiek neprivedú k zničeniu alebo rozpadu IŠ. V kombinácii s neželaním Washingtonu posielať do Iraku suchozemské vojská, čo Obama neraz deklaroval, to znamená, že suchozemský kontingent, ktorý by  dokázal prelomiť situáciu na zemi, musí poskytnúť niekto iný. Kandidatúra Iránu sa priam sama núka, ale ak Irán bude musieť bojovať okrem iného aj za americké záujmy, potom požiadavka Iránu spojiť túto otázku s ďalšími spornými otázkami americko-iránskych vzťahov pôsobí celkom logicky. Najpálčivejšou otázkou je tu definitívne zrušenie sankcií, uvalených USA na Irán  v súvislosti s americkými podozreniami ohľadne mierového charakteru  iránskeho jadrového programu. Avšak žiadne dohody na túto tému sa nedarí dosiahnuť a dokonca jednoduché stretnutie  Kerryho s ministrom zahraničných  vecí Iránu Javadom Zarifom v kuloároch zasadnutia Valného zhromaždenia OSN v New Yorku vyvolalo prúd tvrdej kritiky, predovšetkým zo strany neokonzervatívcov, hoci nielen ich. Takto sa sám núka záver: aj napriek všetkým zverstvám Islamského štátu, administrácia Obamu ho považuje prinajmenšom za menšie zlo  v porovnaní  s Iránom  a maximálne má s ním neverejné spojenecké vzťahy.

Najpravdepodobnejšiu formu, ktorú môže nadobudnúť zjednotenie ukrajinského a iracko-sýrskeho dejiska vojnových akcií, je plynulý presun hlavných síl IŠ z Blízkeho Východu na ruský Severný Kaukaz, napumpovanie teroristických skupín dodatočnými zdrojmi a otvorenie tam nového frontu. Fakticky Friedman o tom aj píše, pravda triafa vedľa keď vyhlasuje, že je tu hrozba invázie Ruska do Zakaukazia. Ako je známe, Islamský štát už vyhlásil Rusko za svojho hlavného nepriateľa  a jedným z lídrov tohto zoskupenia je etnický Čečenec Omar al-Shishani.

Pripomeňme, ako na samom začiatku „Ruskej jari“ hlava Pravého sektoru Dmitrij Jaroš sa obrátil v sociálnej sieti na Doku Umarova, ktorý stál na čele Imarat Kaukazu s výzvou spojiť svoje úsilia v zápase proti Rusku. Vtedy to malo komický zvrat – zistilo sa, že Doku Umarov bol v tom čase už pár mesiacov mŕtvy. Keď však vládnuce kruhy USA, mienku ktorých vyjadruje George Friedman, sa naozaj rozhodli rozpútať svetovú vojnu, nabudúce to už smiešne nebude. To je potrebné si zreteľne uvedomiť.

Zdroj: http://www.fondsk.ru/news/2014/09/29/chernomorskaya-strategia-kak-prolog-k-mirovoy-voyne-29703.html


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |