Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Čierne diery svetovej ekonomiky - 1. časť - Znaky a druhy offshore - chelemendik.sk

 

Čierne diery svetovej ekonomiky - 1. časť - Znaky a druhy offshore

2020-08-12  (14:01)

 - Čierne diery svetovej ekonomiky -  1. časť  -   Znaky a druhy offshore


Dôležitým prvkom súčasného mechanizmu svetovej ekonomiky sú offshore. (Napríklad offshore spoločnosť je spoločnosť založená v krajine, ktorá pri splnení určitých podmienok alebo na základe špeciálneho zákona upúšťa od zdanenia príjmu tejto spoločnosti a väčšinou tiež od požiadavku na predkladanie daňového priznania a auditu. Spoločnosť je potom povinná platiť iba paušálnu ročnú daň (Franchise Tax), ktorá sa pohybuje radovo v stovkách US$ (napr. Britské Panenské Ostrovy US$300). Pod offshore krajinami sa rozumejú štáty a územia, ktoré majú tieto znaky:
- zabezpečujú utajenosť finančných, komerčných a iných operácií zahraničných fyzických, komerčných subjektov, ktoré sú v týchto štátoch a na týchto územiach zaregistrovaní;
- fyzickým a právnickým subjektom iných krajín poskytujú výhodný daňový režim v podobe nízkych alebo aj nulových daní;
Univerzálny, jednotný zoznam offshore krajín neexistuje. Každá krajina, každá medzinárodná organizácia, niekedy rezort v rámci jednej krajiny tvorí má zoznam offshore. Počet offshore sa v súčasnosti počíta na desiatky: asi 30% krajín vo svete sa vyznačujú znakmi offshore. Niektoré krajiny sa nezaraďujú na zoznam medzi offshor, napriek tomu sa môžu v rámci ich legislatívy nachádzať územia (zóny), ktoré majú jasné znaky offshore. Prvé daňové raje vznikli v USA a Veľkej Británii. Momentálne iba v britskej legislatíve je 12 offshore. V USA sú vnútorné offshore (Delaware, Wyoming) a ostrovné. V zóne EÚ sa nachádza približne 10 legislatív so znakmi offshore: Holandsko, Monako, Malta, Andora, Luxemburg, Lichtenštajnsko, Cyprus, Írsko...
Existujú tri skupiny offshore.
1. Anglosaské „jadro“ (ostrovy karibskej oblasti, Normanské ostrovy, Írsko).
2. Krajiny Beneluxu (Holandsko, Luxemburg a Švajčiarsko).
3. Všetky ostatné offshore  sú periféria, vrátane Cypru.
V súčasnosti sa v svetovej ekonomike vytvára veľa zložitých finančných sietí. Niektoré ekonomicky vyspelé štáty ako Holandsko a Veľká Británia sa v špeciálnej literatúre označujú aj ako sparring-offshore legislatívy. Registrujú sa tam spoločnosti, ktoré zase pracujú v spojení s klasickými daňovými rajmi. Holandsko má svoje daňové raje v Karibiku: Aruba, Curaçao, St Maarten. Napríklad v Holandsku v roku 2006 bolo asi 20-tisíc tzv. poštových spoločností, ktoré nemajú nejakú podstatnú komerčnú prítomnosť v krajine. Beneficiármi 43% z nich boli firmy z tradičných daňových rajov – z Antilských ostrovov, Britských Virginských ostrovov, Kajmanských ostrovov, Cypru a Švajčiarska. Krajina navyše mala 12,5 tisíc špeciálnych finančných spoločností (Special Financial Institutions — SFI), prostredníctvom ktorých, podľa údajov Holandskej centrálnej banky, prešlo 3600 miliárd eur, čo 8-násobne prevyšovalo HDP krajiny.  V polovici roku 2000 v krajine bolo 42-tisíc finančných holdingov, z ktorých 5,8-tisíc riadili trustové spoločnosti. Napriek tomu všetky oficiálne medzinárodné a národné inštitúcie nepovažujú Holandsko za offshore.
Offshor  sú hlavné uzly, cez ktoré tečú finančné a investičné potoky svetovej ekonomiky. Ročný export kapitálu z Holandska, Luxemburgu a Írska je 10 – 12 biliónov dolárov, čo prevyšuje export kapitálu z USA. Portfóliové investície z ostrovov Karibského mora a Normandie sa rovná 1/5 portfóliových investícií, vyvážaných z USA.
Offshor sú tiež centrá, z ktorých sa riadia podniky a spoločnosti mnohých štátov sveta. Offshore sa často nazývajú aj „čierne diery“ svetovej ekonomiky. Diery preto, lebo do týchto offshore centier unikajú hromadné finančné prostriedky, nevyhnutné pre rozvoj štátov, z ktorých tieto prostriedky odchádzajú. Čierne preto, lebo sú absolútne nepriezračné, neexistujú nijaké informácie o operáciách a finančnom a majetkovom postavení offshore spoločností a ich príjemcoch...


Správa Tax Justice Network:  obraz svetovej offshore ekonomiky

Podľa poslednej správy medzinárodnej organizácie výskumu Tax Justice Network (TJN), ktorá sa zaoberá nezávislými výskumami v oblasti daňových únikov, na bankových účtoch offshore jurisdikcií sa nachádza od 21 do 32 biliónov dolárov. A to sa nepočítajú také nefinančné aktíva ako sú jachty, vily, zámky luxusné predmety a umelecké diela. Tieto sumy zodpovedajú aspoň desatine celého objemu svetového bohatstva, hodnoteného Credit Suisse na 231 biliónov dolárov (stav v polovici roku 2011). Dokonca minimálny odhad 21 biliónov dolárov sa rovná sumárnemu HDP USA a Japonska. Podľa všetkého sa do hodnotení peňažných prostriedkov v offshore nezapočítavajú sumy kapitálov prichádzajúcich na bankové účty v podobe percent alebo iných príjmov. Tiež treba zdôrazniť, že hodnotenia uvádzané v správe TJN oveľa viac prevyšujú všetky predchádzajúce hodnotenia offshore prostriedkov dohromady, ktoré robili rôzne organizácie.
Správa TJN neobsahuje ani hodnotenia hodnoty aktív, ktoré sú kontrolované offshore spoločnosťami po celom svete (najmä aktív reálnej ekonomiky). Možnože veličiny takýchto aktív sú rovnaké ako spoločný objem peňazí na offshore bankových účtoch.
Tax Justice Network – je organizácia, ktorá podľa niektorých analytikov vyznáva socialistické názory a má povesť úhlavného nepriateľa offshore zón. Vedúci výskumu TJN je bývalý hlavný ekonóm consultingovej firmy McKinsey James Henry. Je pozoruhodné, že údaje výskumu TJN sú dva roky staré, ale uverejnené boli iba v júli 2012.
Medzinárodní finanční analytici predpokladajú, že úlohou správy je príprava verejnej mienky na ďalší nájazd na svetových bankárov, podobnému tomu, aký uskutočnili finančné americké a britské rezorty na švajčiarske banky v roku 2011. Niektorí odborníci si myslia, že TJN nie je tak nezávislá organizácia, ako by sa   na prvý pohľad zdalo. Pozornosť venujú diferencovanému prístupu TJN  rôznym offshore legislatívam. Pozornosti neunikla ani tá okolnosť, že TJN spolu s americkými a britskými úradmi v posledných rokoch útočila na Švajčiarsko a Kajmanské ostrovy.
Východiskovou informáciou pre výpočty boli najmä otvorené oficiálne údaje Banky pre medzinárodná  platby (Zürich), MMF a národných bánk. Ako doplňujúce zdroje boli použité výskumy popredných účtovných firiem.


Valerij Katasonov
Fondsk.ru


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |