Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Chyba za chybou. Za krízu vraj môžu dve americké vlády - chelemendik.sk

 

Chyba za chybou. Za krízu vraj môžu dve americké vlády

2020-07-10  (22:57)

 - Chyba za chybou. Za krízu vraj môžu dve americké vlády

28.1.2011

Podiel na finančnej kríze majú dve americké vlády, centrálna banka, pochabosť i chamtivosť. Nemohla za ňu matka príroda ani zlyhania počítačových modelov, tvrdí komisia amerického Kongresu.

Vláda Spojených štátov nebola pripravená na finančnú krízu a nedostatočná reakcia na ňu zvýšila neistotu a paniku na trhoch. Vyplýva to z vyšetrovania osobitnej komisie Kongresu. Podľa komisie sa kríze dalo predísť.

Zlyhal dohľad nad trhom, aj keď mal nástroje na to, aby finančnej kríze zabránil. Ďalšími faktormi, ktoré k nej prispeli, boli chyby manažérov a bezhlavé riskovanie na Wall Street, uviedla vo štvrtok komisia po niekoľkomesačnom vyšetrovaní.

"Kríza bola výsledkom ľudskej činnosti aj nečinnosti. Nemohla za ňu matka príroda či zlyhania počítačových modelov. Kapitáni finančného sveta a verejní strážcovia finančného systému ignorovali varovania a nepýtali sa na rastúce riziká v systéme, ktorý je nevyhnutný pre prosperitu Američanov, ani sa ich nesnažili pochopiť či riadiť. Išlo o veľké zlyhanie, nie o zakopnutia," uvádza sa v správe.

Podľa komisie majú svoj podiel na kríze hneď dve americké vlády, americká centrálna banka a ďalšie regulačné úrady. Spoločne dopustili vznik katastrofálnej zmesi: poskytovanie podradných hypoték, nadmerné zoskupovanie a predávanie pôžičiek investorom a riskantné stávky na cenné papiere založené na týchto pôžičkách. Komisia zároveň obviňuje niekoľko finančných inštitúcií z chamtivosti, pochabosti alebo z obidvoch týchto vlastností zároveň.

Záverečná správa okrem iného kritizuje niekdajšieho šéfa americkej centrálnej banky Alana Greenspana aj jeho súčasného nástupcu Bena Bernankeho. Kým prvý na čele Fedu dopustil zamorenie trhu toxickými hypotékami, druhý krízu nepredpovedal, aj keď potom hral kľúčovú úlohu v reakcii na ňu.

Podľa komisie zlyhala aj vláda predchádzajúceho republikánskeho prezidenta Georgea Busha, keď na prepukajúca krízu reagovala rozporne. Zachránila síce na jar 2008 banku Bear Stearns, potom ale nechala v septembri toho istého roku skolabovať finančný ústav Lehman Brothers. Jeho pád sa považuje za okamih, keď kríza vypukla naplno. Bushova vláda tak podľa komisie prispela k neistote a panike na trhoch.

Svoj podiel viny ale nesú aj demokrati, vyplýva zo správy. Môže za to predovšetkým rozhodnutie administratívy niekdajšieho prezidenta Billa Clintona vylúčiť z regulácie deriváty "obchodované cez prepážku", teda priamou dohodou dvoch strán mimo burzu. Podľa komisie išlo o "kľúčový bod obratu na ceste k finančnej kríze".

Kritiku si vyslúžil aj súčasný minister financií Timothy Geithner, ktorý predtým predsedal newyorskej pobočke americkej centrálnej banky. Podľa komisie si pobočka nevšimla, že banky Citigroup a Lehman Brothers majú ťažkosti. Dohľad nad nimi však nebol jej hlavnou úlohou, uznáva aj správa.

Komisia však z krízy viní aj bezhraničné pôžičky, riskantné investície a nedostatok transparentnosti vo finančnom systéme. Niektoré významné banky napríklad nemali dostatočné kapitálové rezervy a ich manažéri sa správali nezodpovedne a neeticky. Podiel na kríze mali aj niektoré typy derivátov, ktoré nepodliehali dostatočnej kontrole a ktoré rozšírili riziko prakticky do celého medzinárodného finančného systému.

Záverečná správa komisie v súvislosti s finančnou krízou nehovorí o podozrení z porušenia zákona. Jej členovia ale na štvrtkovej tlačovej konferencii uviedli, že ak k takémuto podozreniu dospeli, informovali o nich kriminalistov. Nechceli ale prezradiť, koľko takých prípadov bolo.

Desaťčlenná komisia, ktorá vznikla v roku 2009, uverejnila výsledky vyšetrovania v takmer šesťstostranovej knihe. Základom publikácie sú jej vypočutia, na ktorých vystúpilo viac ako 700 svedkov. Závery komisie ale znehodnocujú rozpory medzi jej členmi. Závery podporili len šiesti členovia, ktorých nominovala demokratická strana. Štyria republikánski členovia s nimi, naopak, nesúhlasia.

Traja z nich spísali spoločné odlišné stanovisko, v ktorom sa na Greenspana pozerajú oveľa pozitívnejšie než oficiálna správa. "Americká monetárna politika možno prispela k bubline na trhu s úvermi, ale nebola jej príčinou," je v nej uvedené. Štvrtý republikánsky člen komisie Peter Wallison potom zverejnil vlastné stanovisko. Podľa neho za finančnú krízu mohla najmä americká štátna podpora trhu s bývaním.

Finančnú krízu odštartoval kolaps trhu s bývaním v Spojených štátoch. Kvôli previazanosti finančných trhov rýchlo prerástla hranice USA a bola príčinou krachu alebo vážnych problémov mnohých bánk a paniky. Kríza stiahla americkú a ďalšie ekonomiky do recesie. V USA spôsobila najhlbšiu hospodársku krízu od 30. rokov minulého storočia. Jej dôsledky dodnes pociťuje celý svet.

Zdroj: ČTK

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


Ján Molnár   |   2011-01-29  (14:54)
50%  
mínus plus
  poskytovanie podradných hypoték, ..., bezhraničné pôžičky, ...,
podpora trhu s bývaním

toto vedie k čomu?? ku konzumu pre všetkých a kolapsu planéty

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |