Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Chatam House: trhlina medzi Európskou úniou a USA - chelemendik.sk

 

Chatam House: trhlina medzi Európskou úniou a USA

2020-05-31  (16:34)

 - Chatam House: trhlina medzi Európskou úniou a USA

3.9.2015

Rozdielne názory na Líbyu, Sýriu, Rusko a Čínu môžu spôsobiť rozkol medzi Európskou úniou a USA. Britské analytické centrum Chatam House upozorňuje na to, že ak Západ nebude súdržný zomknutosť, stratí svetové líderstvo.

USA a Európa sa v posledných rokoch začali k sebe správať s nedôverou a čoraz viac sa vytráca jednota v názoroch. Tvrdí to  analytička britského analytického centra Chatam House Xenia Wickettová.

Podľa nej  to čiastočne súvisí s tým, že globálne inštitúcie ako NATO, OSN, WTO, MMF a Svetová banka sa čoraz horšie vyrovnávajú so svojimi úlohami. Buď si s nimi nevedia poradiť (ako v prípade s OSN), alebo na ich miesto prichádzajú nové organizácie ako napríklad Ázijská banka infraštruktúrnych investícií (ABII).

Rozdielne názory sa prejavili aj pokiaľ ide o spoločné hodnoty, myslí si analytička. Podľa výskumu, ktorý robila Chatam House v roku 2014, európska elita sa obáva, že USA sa pohŕdavo stavajú k najdôležitejším hodnotám (napríklad, zachovávajúc trest smrti).

 „V poslednom čase register rozdielnych názorov a ich stupeň rastú. Nedávny príklad — rozkol pre vstup do ABII, ktorý poukázal na hlbšie rozdielne názory na Áziu. Medzi ďalšie sporné otázky patrí pôsobenie v Líbyi v roku 2011, súčasná situácia v Sýrii, politika vo vzťahu k Rusku, podpora NATO, energetická nezávislosť a klimatické zmeny,“ uvádza sa v článku.

Pre mnohých politikov transatlantické vzťahy strácajú svoj význam, lebo oveľa väčší záujem pre nich predstavujú rozvíjajúce sa trhy, ako je Čína a Brazília. A práve teraz, keď tieto krajiny vychádzajú do popredia, Západ by mal prejaviť súdržnosť, v opačnom prípade, podľa Wickettovej, riskuje stratu prvenstva vo formovaní svetových noriem a štandardov v najdôležitejších otázkach.

Zdroj: http://ria.ru/world/20150902/1225380634.html#ixzz3kf6fVFxU


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |